Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[allegro5] rozdzielczość ekranu przy fullscreenie

Ostatnio zmodyfikowano 2013-04-13 04:10
Autor Wiadomość
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[allegro5] rozdzielczość ekranu przy fullscreenie
» 2013-04-12 01:47:06
Witam. W allegro 4 przy fulscreenie, przyzwyczajony byłem do tego, że mogłem ustawiać różne rozdzielczości (wymiary okna gry), a okienko się samo dopasowywało do monitora gracza (rozciąganiem, skalowaniem). Teraz piszę w allegro 5 i zauważyłem, że gdy np. ustawię taką rozdzielczość jak mam rzeczywistą, to jest ok, a gdy ustawię wysokość/szerokość okna gry o jeden większą lub mniejszą, to gra się już nie odpala. Przy niektórych rozdzielczościach działa i skaluje, ale przy większości gra nie działa. I tutaj się zastanawiam :

1. Nie wiecie od czego zależy jaką mogę ustawić rozdzielczość aby działało ? Bo na pewnie nie chodzi tu np. o proporcje, bo moja domyślna ma 5:4, ale jak ustawiłem np. 800x600 (4:3) to też było ok (działało).

2. Upewniam się, że najlepiej jak zrobię po prostu tak, że sam pobiorę rozdzielczość ekranu gracza (np. z WinAPI), okno gry ustawię na takie same wymiary, a co będę chciał mieć doskalowane, sam przy wyświetlaniu grafiku zastosuję skalowanie.

Edit : No jasne, używam flagi ALLEGRO_FULLSCREEN zamiast ALLEGRO_FULLSCREEN_WINDOW. Czyli teraz już mam tylko jedno pytanie : gdy mam ustawioną tę drugą flagę, mogę rozdzielczość (wymiary okna gry) ustawiać dowolnie jak chcę, a gra i tak dopasuje się do rozdzielczości ekranu, tak ? (i raczej nie ma takich wymiarów, które zawieszą grę, tak jak się to dzieje w przypadku tej pierwszej flagi przy większości wymiarów).
P-80418
DejaVu
» 2013-04-13 00:21:43
Okno prawdopodobnie będzie Ci działało gdy jego wymiar w osi x będzie podzielny przez 4 :P

/edit:
Poza tym na Twoim miejscu robiłbym grę na sztywno dla rozdzielczości 800x600 albo 1024x768 - oszczędzisz sobie dużo problemów i będzie można w dużo łatwiejszy sposób uzyskać zamierzony efekt wizualny.
P-80491
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-04-13 04:10:45
Dzięki :)

A co do rozdzielczości, wymyśliłem takie rozwiązanie, które jest wystarczająco "na sztywno", aby nie mieć dużych problemów z implementacją(i nie musieć przygotowywać grafik w różnych wielkościach), i wystarczająco "elastyczne", aby wyglądało całkiem ładnie (i w ogóle nie skalowało obrazu przy wielu rozdzielczościach, a przy reszcie skalowało we (względnie) małym stopniu i zawsze proporcjonalnie - nie ma sytuacji, w której np. w poziomie będzie bardziej rozciągnięte niż w pionie). :)
P-80494
« 1 »
  Strona 1 z 1