Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Mam do napisania program-baza danych. W czym?

Ostatnio zmodyfikowano 2013-04-27 17:47
Autor Wiadomość
fitter
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Mam do napisania program-baza danych. W czym?
» 2013-04-27 14:44:42
Witam, muszę napisać program bazodanowy. Na początki chciałem wykorzystać do tego SQL, ale dowiedziałem się, że by go używać potrzeba postawić serwer i z nim łączyć się programem. Problemem jest, że komputer na którym będzie to działać nie będzie miał dostępu do internetu. Więc baza musi być 100% offline, najlepiej w pliku. A proste pisanie typu: dane do struktury, struktura do pliku itd. odpada, bo baza będzie modyfikowana z biegiem czasu (nowe kolumny, usuwanie kolumn itp.). Stawianie serwera na kompie, odpada, bo nawet tego komputera nie zobaczę, a osoby, które będą to obsługiwać posiadają niewielka wiedzę o komputerach.

Ze swoich referencji, to znam języki takie jak: C++, JAVA, C#, trochę Python. Posiadam IDE Visual Studio 2012  Professional. Program będzie działał na Windowsie.

Co polecicie?
P-81275
m4tx
» 2013-04-27 14:45:27
SQLite.
P-81276
pekfos
» 2013-04-27 14:47:12
A proste pisanie typu: dane do struktury, struktura do pliku itd. odpada
A musisz pisać prosto?
P-81278
DejaVu
» 2013-04-27 16:56:04
Również przychylałbym się do zastosowania SQLite-a. Nie jest to oczywiście lekiem na całe zło, ale jeżeli ważniejsza jest elastyczność nad wydajność to rozwiązanie SQLite jest jak najbardziej trafione.
P-81284
fitter
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-04-27 16:57:15
Z tym pisaniem prosto, to chodziło mi, że stworzę sobie strukturę do której załaduje dane i te dane do pliku. Podczas odczytu wczytałbym część pliku do struktury i wyświetlił ją. To jest chyba najprostsze rozwiązanie bazy danych, ale mnie nie urządza, bo gdybym chciał dodać do tabeli kolumnę to utworzona już baza jest do niczego bo nie jest zgodna z nową strukturą. Dlatego szukam innego lepszego sposobu, czasu mam sporo, więc nawet jakby to oznaczało poznanie jakiegoś całkiem nowego języka programowania to nie ma sprawy. Byle by pomógł mi z tym problemem.

A ten SQLite nie wymaga jakiś serwerów itp.? Czyli czy mogę np. zgrać program razem z bazą na pendriva i uruchomić bez problemu na innym kompie? I w czym najlepiej go obsługiwać? Słyszałem, że Python ma wbudowaną jego obsługę.

Edit. I jeszcze, jak w SQLite wygląda sprawa zmiany tabeli gdy są już dane w niej (np. dodanie kolumny)? Rozmawiałem ze znajomym który programował trochę w MySQL, to powiedział, że to masakra.
P-81285
DejaVu
» 2013-04-27 16:59:58
SQlite nie wymaga żadnego serwera i łatwo można tą bibliotekę skompilować z własnymi źródłami.

Rozmawiałem ze znajomym który programował trochę w MySQL, to powiedział, że to masakra.
Albo przekręciłeś jego słowa albo nie zna się on na SQL-u.

/edit:
Widzę, że SQLite jest nieco wybrakowany:
https://www.sqlite.org/faq.html#q11
P-81286
fitter
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-04-27 17:40:39
Heh, podesłałem znajomemu twoją odpowiedź. Szybko się zreflektował, że samo zrobienie tak w SQL nie jest trudne ale może być problem z zapytaniami czy coś jak to :).
To, że nie mogę sobie w środek tabeli wstawić kolumny mogę przeboleć, jeśli da się jeszcze kasować wybrane kolumny to będzie spoko.
A da się wygodnie używać SQLite razem z Visual Studio 2012? Bo wtedy projekt bym zrobił jako pretekst do porządnej nauki .NET i C# :)
P-81287
pekfos
» 2013-04-27 17:42:42
A da się wygodnie używać SQLite razem z Visual Studio 2012?
A co ma IDE do biblioteki?
P-81288
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona