Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[X11] Pobranie kolorów motywu systemowego

Ostatnio zmodyfikowano 2013-07-11 16:47
Autor Wiadomość
Kobid
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[X11] Pobranie kolorów motywu systemowego
» 2013-07-11 10:42:03
Witam,

Programuję w czystym API X11. Nie mogę użyć bibliotek GTK ani QT a potrzebuję uzyskać dostęp do kolorów systemowych (kolor czcionki, okna, zaznaczenia itp) . Czy da się to jakoś uzyskać?

Pozdrawiam
P-87502
m4tx
» 2013-07-11 15:40:57
W czystym X11? Wątpię. Jak ustawiasz motyw to przecież ustawiasz go dla GTK+ lub Qt (ew. dla obu); nie ma czegoś takiego jak "motyw X11". Tak powiem.
Tak swoją drogą - jaki jest sens pisania w czystym X11? :) Dodaj sobie jeszcze fakt że wszyscy chcą teraz zastąpić X11 innymi rozwiązaniami (obecnie walka między Waylandem a Mirem) i za rok czy dwa o iksach wszyscy będą próbowali zapomnieć.

EDIT:
Zobacz sobie: http://stackoverflow.com​/questions/16254895​/x11-how-to-get-system-colors (btw. - czyżbyś to Ty zadał to pytanie? Nick jest bardzo podobny... :) )
P-87541
Kobid
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-07-11 16:36:24
Myślałem, że jednak xorg czy freedesktop posiada jakiś standard którego GTK / Qt starają się trzymać ale już z listy dyskusyjnej freedesktopa się dowiedziałem, że nie ma czegoś takiego. Nie piszę dokładnie w "czystym" X11, to raczej framework (GUI) który na linuxie rysuje po X11 a na windowsie po GDI, czyli jest niezależny od GTK, QT, WinAPI, Cocoa itd. Straszą tym X11, ale jestem zdania że tak szybko nie zniknie, muszą stworzyć jakąś warstwę pośrednią która przez kilka lat będzie "podtrzymywać" starsze aplikacje. Przecież kilkanaście tysięcy programów pod linuxa nie może sobie po prostu polecieć do kosza ;)
P-87560
m4tx
» 2013-07-11 16:47:26
Myślałem, że jednak xorg czy freedesktop posiada jakiś standard którego GTK / Qt starają się trzymać
Miało powstać coś takiego (tzn. standard theme'ów które będą obsługiwane zarówno przez GTK+ jak i Qt), ale prędko się na to nie zanosi :)

Straszą tym X11, ale jestem zdania że tak szybko nie zniknie, muszą stworzyć jakąś warstwę pośrednią która przez kilka lat będzie "podtrzymywać" starsze aplikacje.
Owszem, istnieje zarówno XWayland jak i XMir, ale oba te rozwiązania są z reguły wolniejsze niż czysty X.

Przecież kilkanaście tysięcy programów pod linuxa nie może sobie po prostu polecieć do kosza ;)
Bez przesady. Niemal wszystkie aplikacje korzystają albo z GTK+ albo z Qt. Aplikacje w obu tych bibliotekach można odpalać zarówno na Waylandzie jak i Mirze z pominięciem iksów (przy czym mówimy tutaj, niestety, o GTK+ 3 i Qt 5; z aplikacjami na GTK+ 2 i Qt 4, których jest cała masa, jest dość spory problem). Z grami jest natomiast różnie - gry na silniku Source są na SDL-u 2.0 który, jak się nie mylę, ma wsparcie dla Waylanda, ale generalnie mało gier korzysta z tej biblioteki. Zwłaszcza, że SDL 2.0 to raczej nowość. W przypadków masy innych gier jest, jak już mówiłem, różnie.
P-87564
« 1 »
  Strona 1 z 1