Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Qt próba połaczenia z MySql

Ostatnio zmodyfikowano 2013-11-05 09:58
Autor Wiadomość
CodeFun
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Qt próba połaczenia z MySql
» 2013-10-23 15:06:21
Witam.

Tym razem sprowadza mnie do was problem z połączeniem się z bazą danych. Problem wydaje mi się bardziej natury technicznej, gdyż wszystko robię zgodnie z dokumentacją.
Zamierzam stworzyć klasę, która będzie pracowała na bazie danych MySQL współpracując z danymi programu. Na samym początku zamierzałem po prostu dołączyć niezbędne biblioteki typu
C/C++
#include <QSqlDatabase>
#include <QSqlQuery>
#include <QSql>
Jednak już tutaj nie mogę takiego ruchu zrobić. Kompilator sugeruje taką formę:
C/C++
#include <QtSql/QSqlQuery>
#include <QtSql/QSqlDatabase>
#include <QtSql/QSql>

Nie wiem czy to te same biblioteki, widać że nazwy typów danych się indeksują. Posiadam wersje
Based on Qt 5.0.2 (32 bit)
Built on Apr 9 2013 at 09:32:03


Kompilator wywala błąd od razu przy pierwszej linijce deklaracji bazy danych czyli
QSqlDatabase db = QSqlDatabase::addDatabase( "MySQL" );
Jest to błąd

C:\Users\Rafal\Desktop\raport\build-nienazwany-Desktop_Qt_5_0_2_MinGW_32bit-Debug\debug\sql.o:-1: In function `ZN3sqlC2Ev':
oraz kilka błędów typu:
C:\Users\Rafal\Desktop\raport\nienazwany\sql.cpp:7: błąd:undefined reference to `_imp___ZN12QSqlDatabase17defaultConnectionE'
C:\Users\Rafal\Desktop\raport\nienazwany\sql.cpp:7: błąd:undefined reference to `_imp___ZN12QSqlDatabase11addDatabaseERK7QStringS2_'
C:\Users\Rafal\Desktop\raport\nienazwany\sql.cpp:7: błąd:undefined reference to `_imp___ZN12QSqlDatabaseD1Ev'

Ktoś walczył z podobną sytuacją ?

P-94388
kubawal
» 2013-10-23 16:07:55
W pliku .pro musi dodać linkowanie odpowiedniego modułu:


QT += sql

Źródło: QtSQL
P-94390
CodeFun
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-10-23 17:09:17
Dziękuje za odpowiedź. Teraz biblioteki się indeksują, błędów nie ma, ale pojawił się kolejny problem, który teraz staram się rozwiązać.

QSqlDatabase: MYSQL driver not loaded
QSqlDatabase: available drivers: QSQLITE QODBC QODBC3

Zdążyłem już wyczytać, że muszę parę rzeczy zainstalować, jednak przeciskam się przez ten gąszcz informacji trochę po omacku bo różnie ludzie piszą :/  Proszę również o pomoc w tej kwestii. Ja oczywiście nie próżnuje i też szukam rozwiązania problemu.
P-94397
CodeFun
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-10-26 14:35:37
Mam nadzieje, że nie będzie wzięte mi za złe, że podbijam temat, ale nie chciałem zakładać nowego, a zwrócić uwagę na to, że mam jakiś progres w rozwiązaniu sprawy, a jednocześnie kolejne problemy związane z tematem... "Im dalej w las..."
Co do połączenia MYSQL w moim przypadku potrzebne są sterowniki do MySQL. Znalazłem parę tutorialii, trochę na angielskich stronach trochę na polskich, a również tutaj na forum jeden. Wynika z tego, że w moim QT Creatorze nie posiadam znaczącego pliku w katalogu
sqldriver/mysql/myysql.pro
Wyczytałem, że muszę doinstalować QT SDK mający podobno jedynie 1,7Gb. Problem polega na tym, że był on dostępny na qtcenter, ale coś zniknęło jest tylko Nokia developer QT SDK, ale wymaga rejestracji więc nie wiem czy to nie płatne i ta instalka raczej dotyczy tworzenia aplikacji pod telefony. Znalazłem QT SDK z MS, ale nie wiem czy to kompatybilne jest. Nawiasem mówiąc najbardziej zależy mi na uruchomieniu obsługi MySQL. Proszę o pomoc w temacie.
P-94601
abdi
» 2013-10-26 20:22:03
koniecznie musisz mieć sql w Qt?
Też miałem z tym problem i użyłem zwykłych bibliotek mysql-a.
P-94622
CodeFun
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-10-27 02:01:02
Chciałbym zostać w kompilatorze QT. Wiem, że można w nim też pisać aplikacje konsolowe. Interfejs okienkowy jest dla mnie bardzo ważny i to chciałbym zachować. Da się to jakoś pogodzić ?
P-94639
Admixior
» 2013-10-27 02:10:37
Oczywiście, abdi 2 posty wyżej miał na myśli, żebyś nie rezygnował z kompilatora Qt i okienek, tylko po prostu, żeby zamiast dołączać biblioteki te które są problemem (od sql te co są w pierwszym poście) to ściągnąć z internetu zewnętrzne. Takie biblioteki problemów do wersji Qt (lub innych rzeczy związanych z Qt) nie powinny mieć.
SQL'em się nie bawiłem, ale pierwsze co zwraca google do bibliotek c++ dla sql to http://www.sqlapi.com/ , i wydaje się być dobre.
P-94641
CodeFun
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-10-27 11:01:50
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Ja instaluje te polecone przez Admixior i zabieram się do roboty. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia w tej kwestii, może korzysta z jakiś bibliotek wartych uwagi, lub zwróci uwagę na co uważać to z chęcią poczytam.
P-94650
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona