Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[oprogramowanie] Jaką wersję Microsoft Visual C++ najlepiej zainstalować?

Ostatnio zmodyfikowano 2013-12-31 17:06
Autor Wiadomość
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[oprogramowanie] Jaką wersję Microsoft Visual C++ najlepiej zainstalować?
» 2013-12-30 20:59:15
Witajcie, pytanie kieruję do ludzi piszących w Visualu. Gdybyście mieli polecić osobie która nigdy nie pisała w Visualu którąś jego wersję, to która by to była ? Zakładam że do wyboru są wszystkie (nawet płatne). Piszę pytanie, ponieważ o ile zazwyczaj poleca się po prostu najnowszą, o tyle kojarzę że kiedyś DejaVu polecał którąś starszą i mówił że dla niego jest lepsza. Czym np. jest wersja Visual Studio Professional 2013 lepsza od Visual Studio Express 2013 for Windows, bo może dla amatora wystarczy w zupełności wersja Express ?

Gwoli ścisłości wybór jest pomiędzy następującym oprogramowaniem :
  • Visual Studio Professional 2013
  • VS Express 2013 for Windows Desktop
  • Visual Studio Express 2013 for Windows
  • Visual Studio Professional 2012
  • Visual Studio 2012 Update 4
  • VS Express 2012 for Windows Desktop
  • Visual Studio 2010 Professional
  • Visual Studio 2008 Professional Edition
  • Visual Studio 2010 Express Edition
  • Visual C++ 2008 Express Edition

Dotychczas programowałem w Code::Blocks (w wersji 10.5 i 12.11) ale od dawna postanawiam sobie poszerzyć swoje umiejętności o dobrą znajomość środowiska Visual, a teraz dodatkowo mam możliwość legalnie pobrać w/w wersje tylko nie wiem którą wybrać, czy może lepiej zaczynać od Express 2013 żeby potem się przesiąść na pełną wersję i zobaczyć różnice ? Pytanie do ludzi którzy mają doświadczenie z Visualem. Z góry dzięki :)
P-100704
DejaVu
» 2013-12-30 21:30:25

Visual C++ Express (podstawowe wady i jedna zaleta)

  • nie ma bibliotek MFC, ATL itp.
  • nie można podpinać pluginów
  • nie ma edytorów graficznych do plików resource
  • jest za darmo

Visual C++ Professional

  • ma wszystko co Visual C++ Express
  • jest płatny
  • ma biblioteki MFC, ATL itp.
  • można podpinać pluginy
  • ma edytory graficzne do resourceów

Visual C++ 2008

  • Stosunkowo lekki edytor, w miarę dobrze działający
  • możliwość kompilacji aplikacji nawet pod Windows 2000 bez żadnych problemów (o ile kod korzysta z funkcji zgodnych z tym systemem operacyjnym)

Visual C++ 2010

  • IDE wydawało mi się, że działa gorzej i Intellisense sprawiał problemy (pewnie za którymś service-packiem zaczęło to działać lepiej ale tego to już nie wiem)
  • Skompilowany kod nie uruchomi się na komputerach posiadających starszy system niż XP.
  • Marne wsparcie standardu C++0x (bardziej chwyt marketingowy niż rzeczywista funkcjonalność).

Visual C++ 2012

  • Skompilowany kod nie uruchomi się na komputerach posiadających starszy system niż Windows Vista - przynajmniej tak było przez jakiś czas, dopóki klienci Microsoftu nie tupnęli nóżką i od service packa 2 (lub 3) jest dostępny tryb kompilacji zgodny z Windows XP.
  • Całkiem znośne wsparcie standardu C++11, ale jeszcze sporo w nim brakuje.
  • Wymaga chyba co najmniej Windows Vista (na Windows 7 działa, bo go mam), aby można było uruchomić to IDE.

Visual C++ 2013

  • Przypuszczam, że nie ma już wspacia Windowsa XP.
  • Nie wiem jak wygląda wsparcie standardu C++11.

Obecnie używam Visual C++ 2012 Professional z dodatkiem Visual C++ Assist (produkt Whole Tomato). Intellisense działa znacznie lepiej niż na Visual C++ 2008 no i jest wsparcie standardu C++11. Edytor w Visual C++ 2010 jakoś marnie dział w moim odczuciu, ale było też pewne grono zwolenników tej nowej wersji IDE.

Dla mnie największą zaletą Visual C++ 2012 Professional jest możliwość podpinania pluginów (własność każdej wersji professional) oraz wsparcie w jakimś stopniu standardu C++11 (VC2012). Intellisense też sprawnie działa.

/edit:
Visual Studio 2012 Update 4
No na samym update to chyba nie pojedziesz :P żeś zbyt hurtowo podszedł do tematu.

/edit2:
No i unikałbym instalowania najnowszego IDE, bo zazwyczaj ono ma tyle bugów na początku, że więcej nerwów kosztuje praca z nim jak to warte. Lepiej wybrać IDE stabilne, np. poprzednią wersję tj. Visual C++ 2012, bo zanim Visual C++ 2013 będzie 'stabilny' to trochę czasu upłynie. Zauważ, że Visual C++ 2012 ma już czwartego Service Packa, a nadal są w tym oprogramowaniu zauważalne błędy - nawet w kolorowaniu składni.
P-100716
abdi
» 2013-12-30 22:34:30
A jaką ten Visual ma w ogóle przewagę nad darmowymi IDE? :)
Oprócz wsparcia MFC i ATL.
P-100721
DejaVu
» 2013-12-30 22:37:52
Debugger i intellisense (jeżeli chodzi o Visual C++ vs inne narzędzia). Poza tym dla kompilatora Visual C++ można z definicji założyć, że wygenerowany kod binarny po skompilowaniu aplikacji od zera będzie poprawny, a w przypadku GCC znacznie częściej zdarza się, że źle jest generowany kod wynikowy aplikacji, bo błąd jakiś popełniono podczas pisania mechanizmu optymalizującego kod i coś później 'źle' działa (lub po prostu nie działa).

Niemniej jednak dużą zaletą GCC jest pełne wsparcie standardu C++11 (albo niewiele im jeszcze brakuje). Ja akurat bardziej sobie cenię stabilne środowisko + stabilny produkt końcowy (aplikacja) + sprawny w każdej sytuacji debugger, aniżeli kilka więcej ficzerów dostępnych ze standardu C++11, bez których da się żyć (bo w końcu przez n-dziesiąt lat się bez nich dało obejść).
P-100722
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-12-30 23:05:55
Dzięki, właśnie na takie "wprowadzenie" liczyłem, mnogość wersji trochę gubi :)

Szkoda tylko że ze screenów 2010 mi się najbardziej podoba, ale do wyglądu szybko przywyknę :)

No na samym update to chyba nie pojedziesz :P żeś zbyt hurtowo podszedł do tematu.
Roztargnienie :p
P-100724
kubawal
» 2013-12-31 10:23:23
VC 2010 to zło wcielone :)
Działał mi prawie rok, a tu nagle IntelliSense wywalał ten swój głupi błąd No information available..., co zmusiło mnie do zmiany środowiska na QtCreator
(bo to właśnie on, jak na razie, ma najlepsze formatowanie, kolorowanie i uzupełnianie składni)

Poza tym VC strasznie muli komputer - przy włączonym VC, Chrome jeszcze jakoś człapał, ale o włączeniu np. Gimp'a to mogłem tylko pomarzyć :)
P-100735
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2013-12-31 14:29:37
@kubawal a dobrego masz kompa ? Bo ja pracuję na staruszku, tylko trochę tuningowanym, ale generalnie parametry słabe i zwracam uwagę na "mulistość" aplikacji. Tylko z drugiej strony gdy testowałem QTCreatora to głównym powodem dla którego go odrzuciłem to jego obszerność - mulił mi :P

Dzisiaj już nie mam na to za bardzo czasu, ale na dniach zainstaluję którąś wersję Visuala i dam wam znać jak mi chodzi :)
P-100745
Elaine
» 2013-12-31 15:09:59
Debugger i intellisense (jeżeli chodzi o Visual C++ vs inne narzędzia).
Eclipse lub NetBeans, anyone?

Poza tym dla kompilatora Visual C++ można z definicji założyć, że wygenerowany kod binarny po skompilowaniu aplikacji od zera będzie poprawny, a w przypadku GCC znacznie częściej zdarza się, że źle jest generowany kod wynikowy aplikacji, bo błąd jakiś popełniono podczas pisania mechanizmu optymalizującego kod i coś później 'źle' działa (lub po prostu nie działa).
Można prosić o konkrety? Na x86 trafiłem na więcej błędnej generacji kodu w aktualnych wersjach MSVC niż w aktualnych wersjach GCC.
P-100754
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona