Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

funkcje - zmienne w nawiasach

Ostatnio zmodyfikowano 2014-01-25 22:03
Autor Wiadomość
wapson
Temat założony przez niniejszego użytkownika
funkcje - zmienne w nawiasach
» 2014-01-25 21:51:07
Witam , mój problem polega na tym , że nie wiem które zmienne umieszczać w nawiasach funkcji. I tu pada moje pytanie, jakie zmienne mają być w nawiasach
C/C++
#include <iostream>
using namespace std;
double kwadrat( double x )
{
    double wynik;
    wynik = x * x;
    return wynik;
}
int main()
{
    double liczba, wartoscPotegi;
    cout << "Podaj liczbę: ";
    cin >> liczba;
    wartoscPotegi = kwadrat( liczba ); // Użycie funkcji
    cout << "Liczba " << liczba << " podniesiona do kwadratu wynosi " << wartoscPotegi << endl;
    return 0;
}
Dlaczego w powyższym kodzie zmienna wynik nie może być zapisana w nawiasie?
P-103197
pekfos
» 2014-01-25 21:54:28
nie wiem które zmienne umieszczać w nawiasach funkcji.
Tylko te, które powinny tam być, aby funkcja była użyteczna. Jak funkcja liczy kwadrat liczby x, to pobierasz tylko liczbę x. Jeśli wpiszesz wszystkie możliwe zmienne w nawiasy funkcji, to wymuszasz, aby w każdym wywołaniu trzeba było podać tyle argumentów. Nie ma sensu podawać do funkcji wartości, którą zaraz nadpiszesz wynikiem jakiegoś działania.

Dlaczego w powyższym kodzie zmienna wynik nie może być zapisana w nawiasie?
Może, ale nie ma to sensu. W zasadzie, nie ma większego sensu, aby ta zmienna w ogóle była w tej funkcji.
P-103198
szwarcus
» 2014-01-25 21:55:08
Jak wiesz budowa funkcji wygląda tak.
typ funkcja (typ arg1, typ arg2...) .
Funkcja przyjmuje jakieś wartości dla argumentów, np jak masz funkcje kwadratową to funkcja przyjmuje jakąś wartość dla danego argumentu x. W programie chcesz aby funkcja obliczała wartości dla podanych argumentów. Wyobraz sobie że twoja funkcja to jest taki klocek dzięki któremu zamiast pisać ciągle to samo możesz wykorzystywać, ten sam schemat dla innych argumentów, dostając rózne wyniki.

Wynik jest tutaj twoją wartością obliczaną dla argumentu x. Dlatego nie może być argumentem.

Racja wynik jest tu nawet nie potrzebny bo moglbys po prostu zwrócić returnem pomnożoną wartość :)
P-103199
wapson
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-01-25 22:03:30
dziękuje za odpowiedzi ;)
P-103200
« 1 »
  Strona 1 z 1