Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

stałe w programie

Ostatnio zmodyfikowano 2014-06-08 20:14
Autor Wiadomość
lonerpl
Temat założony przez niniejszego użytkownika
stałe w programie
» 2014-06-08 19:53:05
Cześć,

Mam kilka pytań związanych ze stałymi w programach. Wiem, że powinno się je jakoś nazywać zamiast operować na samych liczbach, żeby łatwiej było zrozumieć sens programu. Pytanie w jaki sposób to robić? Przykładowo, chcę określić sobie pory roku. Zrobić to pomocą define, const czy typedef enum ? Od czego zależy wybór sposobu? Drugie pytanie dotyczy ilości takich stałych. Przypuśćmy, że dana metoda pracuje na jakiejś tablicy o długości 30-stu pól. Każde pole oznacza zupełnie coś innego i w żaden sposób te liczby nie są ze sobą logicznie powiązane. Muszę pobrać jakiś element tablicy i przypisać go do zmiennej, np. int wiek = tablica[13]. Numer elementu tablicy też mam zapisać jako stałą? W tym wypadku będę musiał zrobić 30 stałych. Nie do końca wiem jak do tego problemu podejść.
z góry dzięki!
P-111749
pekfos
» 2014-06-08 20:14:15
Przykładowo, chcę określić sobie pory roku. Zrobić to pomocą define, const czy typedef enum ? Od czego zależy wybór sposobu?
enum lub enum class. Są 4 pory roku, więc z enum możesz utworzyć typ przyjmujący takie 4 możliwości. Jest to też znacznie krótszy zapis, niż 4 osobne stałe z const. Natomiast #define nie powinno się używać do definiowania stałych - const T jest dużo, dużo lepsze.

Numer elementu tablicy też mam zapisać jako stałą?
Jeśli Ci się chce..
P-111751
« 1 »
  Strona 1 z 1