Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Problem lekcja nr 9

Ostatnio zmodyfikowano 2015-06-22 17:13
Autor Wiadomość
Fruugosz
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Problem lekcja nr 9
» 2015-06-22 01:29:10
Witam, otóż utknąłem na lekcji 9, nie wiem czy to kwestia tego że nie potrafię zrozumieć tego co mam zrobić, czy to po prostu źle sformułowane kwestie. Chodzi o "Opis działania strumienia wejściowego".
http://i.imgur.com/YyrJeoT.png - konkretny problem
http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/Poziom-1/Obsluga-strumienia-wejsciowego/12 - lekcja 9
Byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienie tego problemu :)
P-133910
darko202
» 2015-06-22 09:20:48
Twoje pytanie nie jest zrozumiałe bo wszystko masz w lekcji

Zadanie domowe
1. Napisz program, który wczyta trzy liczby rzeczywiste,   
- tak jak w lekcji
    std::cout << "Podaj liczbe rzeczywista: ";
    std::cin >> b;

    ...itd...

2. a na końcu programu je wszystkie wypisze.
- tak jak w lekcji 
    std::cout << "Liczba b = " << b << std::endl;
   
3. Zadbaj o to, by bufor strumienia wejściowego był za każdym razem czyszczony.
- tak jak w lekcji
    std::cin.clear();
    std::cin.sync();

4. Wynik końcowy powinien również zawierać informacje czy wczytanie danej liczby się powiodło.
- tak jak w lekcji 
    std::cout << "Czy udalo sie wczytac? " << std::cin.good() << std::endl;
    std::cout << "Czy cos nawalilo? " << std::cin.fail() << std::endl; 

 - tu musisz pamiętać czy powiodła się dana operacja wczytania
   bo wypisujesz później


podsumowując : - tylko zebrać wiedzę z lekcji i przećwiczyć
P-133911
Fruugosz
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2015-06-22 10:59:37
Ale ja jeszcze nie dotarłem do tego etapu, zatrzymalem sie na tym co wcześniej wspomniałem gdyż tego nie rozumiem, nie wiem co tam trzeba zrobić
P-133918
RazzorFlame
» 2015-06-22 11:50:17
Przecież tam wszystko masz jasno wytłumaczone, chyba prościej sie nie da. Może powiedz czego w tym nie rozumiesz, którego fragmentu?
P-133920
Fruugosz
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2015-06-22 12:34:18
Wiem, ze dla was to sie wydsje trywialnie proste, ale czytalem to 10 razy i nie wiem co trzeba zrobic, do czego sie to odnosi, jak to zapisac, chodzi mi o ten fragment ktory jest na screenshocie
P-133921
RazzorFlame
» 2015-06-22 12:58:01
Słuchaj (a raczej wczytaj się w to). Ten fragment odnosi się do bufora wejścia czyli w tym przypadku tego co napisałeś na klawiaturze.
std::cin
 Odpowiada za pobieranie tych danych z bufora wejścia. Bufor to jakieś miejsce na dane czyli ten bufor przechowuje dane z klawiatury. Jeżeli wpiszesz na klawiaturze (wtedy kiedy chcesz pobrać dane za pomocą std::cin) np:
JakisTekst
to do bufora dodawany jest ten tekst.
Wtedy zależnie od typu zmiennej, którą chcesz dostać pobierane są informacje.
Przykładowo:
Jeżeli chcesz dostać tekst, który użytkownik wpisał na klawiaturze (w tym przypadku typ zmiennej std::string) to piszesz coś takiego:
C/C++
std::string ZmiennaDoWczytania;
std::cin >> ZmiennaDoWczytania;
Teraz załóżmy, że użytkownik wpisał:
12345jakistekst
W tym przypadku do zmiennej ZmiennaDoWczytania dostaną się informacje "12345jakistekst" dlatego, że całość jest traktowana jako TEKST, nie jako liczba, po której bez spacji występuje tekst.
Jeżeli przy tych samych danych chcesz wczytać np. liczbę całkowitą (w tym przypadku int) to napiszesz:
C/C++
int ZmiennaDoWczytania;
std::cin >> ZmiennaDoWczytania;
Tym razem do zmiennej dostanie się tylko "12345", dlatego że te dane są z góry traktowane jako liczba całkowita
O tym czy przy wczytaniu wystąpił jakiś błąd dowiesz się już bezpośrednio z kursu. Mam nadzieję że to trochę pomoże, chociaż nie wydaje mi się, że napisałem to jaśniej niż w kursie.
P-133922
Fruugosz
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2015-06-22 16:38:53
Czyli służy to do wprowadzania zmiennych, w tym przypadku liczby całkowitej 12345 ? A z racji że "," nie jest liczbą całkowitą nie zostanie potraktowane jako zmienna ? Dobrze to teraz rozumiem ?
P-133930
RazzorFlame
» 2015-06-22 17:00:45
Tak
P-133932
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona