Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Wprowadzanie sekwencji danych do tablicy dwuwymiarowej

Ostatnio zmodyfikowano 2015-11-27 17:05
Autor Wiadomość
Orzhov
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Wprowadzanie sekwencji danych do tablicy dwuwymiarowej
» 2015-11-27 13:38:18
Witam,
Potrzebuję napisać jeden (prawdopodobnie bardzo prosty) kawałek kodu, jednak mam niewielkie (właściwie to prawie zerowe) doświadczenie z tablicami dwuwymiarowymi.
Kod powinien robić taką rzecz:
Dostając dane od użytkownika w formacie

<Liczba>
Ciąg znaków
Ciąg znaków
Ciąg znaków

Utworzyć tablicę o wymiarach <liczba> x <liczba> i następnie wprowadzić dane do tej tablicy.
Dla przykładu dla danych
3
1 3 1
2 3 1
3 4 5

Utworzy tablice 3x3 i wstawi liczby do komórek, 1,2 będzie liczbą 3 a 2,1 liczbą 2.
Dane są wprowadzane "naraz" a nie pojedynczo, stąd też mój problem jak to zapisać. Każda liczba jest oddzielona spacją a dane są sformatowane zawsze w taki sposób że są napisane "w kwadracie"
Wiem oczywiście żeby pierwszą liczbę potraktować jako zmienną i utworzyć na jej podstawie tablicę, nie wiem natomiast zupełnie jak wrzucić kolejne liczby z wyrażenia do tej tablicy.

Byłby ktoś tak miły i naprowadziłby mnie?
P-140906
carlosmay
» 2015-11-27 14:43:44
Tablice zmiennych

Wiem oczywiście żeby pierwszą liczbę potraktować jako zmienną i utworzyć na jej podstawie tablicę
 Dynamiczny przydział pamięci

nie wiem natomiast zupełnie jak wrzucić kolejne liczby z wyrażenia do tej tablicy.
 Najlepiej zastosować zagnieżdżone pętle i użyć ich liczników do zarządzania indeksami.
P-140911
Orzhov
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2015-11-27 16:32:22
Z stworzeniem tablicy i przejechaniu po jej wszystkich komórkach akurat nie mam problemu, zwyczajnie nie wiem jak zrobić bardziej trywialną część, czyli wklepać do niej wejście użytkownika, nie miałbym problemu jakby trzeba było wpisywać te wejścia pojedynczo, w taki sposób

2
3
4
5
...

Ale nie wiem jak zrobić żeby takie wejście
2 3
4 5
"Rozbić" na pojedyncze cyfry i po kolei wrzucać do tablicy
P-140914
carlosmay
» 2015-11-27 17:05:45
Dane są wprowadzane "naraz" a nie pojedynczo, stąd też mój problem jak to zapisać. Każda liczba jest oddzielona spacją a dane są sformatowane zawsze w taki sposób że są napisane "w kwadracie"
 Tak wprowadzam dane z klawiatury. Pierwsza linia.
Dane wypisane już z tablicy. Druga linia.
12 22 32 42 52 61 52 72
12 22 32 42 52
 
Przykład z tablicą jednowymiarową:
C/C++
#include <iostream>
#include <limits>
using namespace std;

int main()
{
    int t[ 5 ];
    for( int i = 0; i < 5; i++ ) // wczytaj kolejnych 5 liczb oddzielonych spacjami
         cin >> t[ i ];
   
    cin.ignore( numeric_limits < streamsize >::max(), '\n' ); // to na wypadek pozostalych danych
   
    for( int i = 0; i < 5; i++ )
         cout << t[ i ] << " ";
   
    cout << endl;
   
    return 0;
}
 
P-140916
« 1 »
  Strona 1 z 1