Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Informatyka szerokopojęta.

Ostatnio zmodyfikowano 2016-05-02 11:20
Autor Wiadomość
Vesania00
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Informatyka szerokopojęta.
» 2016-05-01 14:00:14
Chciałbym nauczyć się jak najwięcej o informatyce, budowie komputerów, systemach i innych zagadnieniach, o kórych pewnie nawet nie wiem. Najlepiej od podstaw. Czy znacie jakieś strony z taką wiedzą (usystematyzowaną najlepiej) albo literaturę?
P-147825
mateczek
» 2016-05-01 15:32:30
To nie jest temat rzeka. To jest temat ocean!!!

1 Systemy operacyjne
  Linux
  windows
  i inne. Jest ich cała masa

2 serwery, sieci, infrastruktura ethernet. To kolejna rzeka wpływająca do tego oceanu.

3 procesory. Znany z komputerów domowych 386 to tylko jeden z nich
  ARM (rozwiązania mobilne)
  mikro-kontrolery czyli (komputery jedno-układowe). Tu całe morze, które wpływa do tego oceanu informatyki (ARM AVR PIC itp itd.)

4 programowanie. Tu wchodzą takie zagadnienia (system na którym piszemy, system na który piszemy (kros-kompilacja), procesor, język). Języki programowania to kolejny szeroki temat.

4.1 biblioteki programistyczne do tych języków.

5. komputery przemysłowe PLC. Mają dedykowane języki programowania (kolejna działka)

6. miękki hardware. FPGA, PLD. Są to rozwiązanie pozwalające zmieniać konfigurację sprzętową poprzez jej wgranie do pamięci(języki np. vhdl, verilog). Np. wirtualne procesory (ARM, PicoBlaze, Nios II)

7. matematyka, algorytmy, dyskretyzacja.

Zagadnienia na całe życie i jeszcze braknie :)


Ja to widzę tak: Chcesz pisać aplikacje mobilne?? To uczysz się pod ten dział (android, java, może c++);
chcesz projektować układy cyfrowe?? (a może procesory ;-) To kupujesz zestaw startowy FPGA i uczysz się języka (np. Verilog, lub vhdl )
P-147828
Vesania00
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-05-01 17:18:53
Dzięki :) Faktycznie sporo tych zagadnień, a jest ich pewnie o wiele więcej ;) Jestem dopiero żółtodziobem w tych sprawach i dopiero się określam. Od października chcę iść na studia w kierunku informatycznym i szukam czegoś co byłoby dla mnie zarazem przystępne (AGH odpada) i spełniającym chociaż po części moje "marzenia" :) Od czego powinienem zacząć naukę tematu serwerów, sieci itp?
P-147829
Gibas11
» 2016-05-01 17:54:44
Sieci od wstukania w Google „budowa sieci komputerowych” (od razu poćwiczysz jeszcze używanie jednego z najpopularniejszych serwisów) a serwerów od zainstalowania (choćby na VM) Linuksa. ;-)
P-147834
DejaVu
» 2016-05-02 11:20:43
Jeżeli 'być informatykiem' to Twoje zdefiniowane marzenie to znaczy, że nie masz zdefiniowanego marzenia. 'być informatykiem' = mieć pracę związaną z komputerami. Czyli w zasadzie można zajmować się składaniem komputerów i instalować systemy operacyjne, a do tego wiedzy praktycznie rzecz biorąc nie trzeba mieć.

Jeżeli chcesz tworzyć oprogramowanie to znaczy, że chcesz zostać programistą.

Jeżeli chcesz tworzyć strony Internetowe to znaczy, że chcesz zostać webmasterem.

Jeżeli chcesz konfigurować serwery i nimi zarządzać, to chcesz zostać administratorem (więc chcesz nauczyć się Linuxa, basha).

Jeżeli chcesz tworzyć i konfigurować sieci komputerowe, to chcesz również zostać administratorem, z tym, że specjalizacja będzie nieco inna (infrastruktura sieciowa).

Zazwyczaj administrator zna się zarówno na sieciach komputerowych jak i na konfigurowaniu serwerów, bo nie ma tyle roboty w małych firmach, aby mieć specjalizację i zajmować się tylko jednym wycinkiem zagadnienia.
P-147867
« 1 »
  Strona 1 z 1