Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Matura z informatyki a C++

Ostatnio zmodyfikowano 2016-05-29 00:17
Autor Wiadomość
Szkaplerny
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Matura z informatyki a C++
» 2016-05-24 21:30:44
Obecnie jestem studentem na kierunku kompletnie niezwiązanym z informatyką jak i moimi faktycznymi zainteresowaniami.
W związku z tym postanowiłem samodzielnie przygotować się do matury z informatyki. Powiem tak - poziom w szkole był zerowy (taki kurs dla sekretarek, chociaż i o to ciężko), na uczelni też nic specjalnego.
Znam Pythona (dość dobrze się w nim czuję) i troszkę C# (starcza do rozwijania malutkiego projektu w Unity) i właśnie zacząłem kurs z C++.
Pytanie jest następujące - co do tej matury jest tak naprawdę wymagane? Pod względem właśnie C++.
Przyglądałem się tegorocznej maturze jak i rozwiązaniom na stronie http:/​/www.maturainformatyka.pl/, przeczytałem też kilka porad na forach.

Z tego co widzę - obsługa plików (jeszcze przede mną) obowiązkowo. Ale poza tym... pętle, tablice i nic więcej.
Nie przejrzałem jeszcze wszystkich arkuszy, ale brak w rozwiązaniach obiektowości, wskaźników, zarządzania pamięcią (uczą tego w liceach?) czy obsługi wyjątków.

Początkowo chcę się skupić głównie na poznawaniu tych aspektów języka, które są rzeczywiście potrzebne na maturze.

Dlaczego o tym tutaj piszę? Wierzę, że niemała część spośród tych 16k użytkowników tę maturę kiedyś pisała :P

Ktoś coś? Byłbym bardzo wdzięczny.
P-148553
1aam2am1
» 2016-05-24 21:46:35
Na maturze z informatyki potrzebne będą ci pliki, konwertowanie typów: int na string i odwrotnie, zaokrąglanie, tablice może struktury, pętle i ogólnie algorytmy.
P-148554
pekfos
» 2016-05-24 21:59:44
Standardowe kontenery i podstawowe algorytmy z STL. Zaoszczędzisz masę czasu przy realizacji konkretnego zadania, jeśli wymaga operacji na jakimś zbiorze danych.
P-148555
Szkaplerny
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-05-24 22:08:58
Wynika z tego, że matura polega na znajomości wbudowanych bibliotek, trochę szkoda. Domyślam się, że przerabiając zadania na większość z nich się natknę, ale może są jakieś mniej popularne, z którymi się spotkaliście i warto o nich pamiętać (nawet, gdy jeszcze ich nie rozumiem)?
P-148556
pekfos
» 2016-05-24 22:55:00
Wynika z tego, że matura polega na znajomości wbudowanych bibliotek, trochę szkoda.
A co twoim zdaniem ta część matury z informatyki powinna sprawdzać? Umiejętność programowania? Kto w takim razie lepiej programuje? Ktoś, kto pokaże, że umie i zaimplementuje sortowanie, czy może ktoś, kto użyje gotowego sortowania z biblioteki standardowej i przejdzie do ważniejszych rzeczy, bo posortowanie kolekcji to rzadko kiedy cel sam w sobie?
P-148559
Zibby
» 2016-05-27 22:52:09
Też przygotowuję się do matury, jeszcze nie przerobiłem całej podstawy programowej ale na lekcjach dostaję czasem zadania stricte maturalne
Zawierają one takie rzeczy jak:

algorytmy - sortowanie, sito erastotenesa, algorytm euklidesa, schemat hornera
operacje na plikach (ważne! <fstream>)
systemy pozycyjne - umiejętność zamieniania każdy na każdy do szesnastkowego
szyfrowanie - głównie cezara)
sprawdzenie czy tekst jest palindromem, anagramem, i trzeba umieć zmienić kolejność liter w słowie.

Na pewno jeszcze coś jest, bo to jest info z głowy i jak mówiłem jeszcze trochę mi zostało do nauki.
P-148630
Szkaplerny
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-05-28 20:42:43
@pekfos -nie zrozum mnie źle - nie chcę dyktować jak matura ma wyglądać, chcę ją zdać ;) Pisząc 'szkoda' miałem na myśli to, że ludzie uczący się C++ na zajęciach lepiej poznają różnorakie biblioteki od samouka. Przynajmniej tak mi się wydaje.

@Zibby - dzięki wielkie, właśnie o takie informacje mi chodziło ;) Zdajesz w przyszłym roku, tak?
P-148662
Zibby
» 2016-05-29 00:10:37
Zdaję w 2017, ale mam zamiar ogarnąć c++ dużo wcześniej, żeby później zająć się inną stroną matury z której jestem zielony.
Jakbyś chciał to mógłbym ci wysłać więcej rzeczy, bo w szkole dostajemy całe prezentacje + zadania do tych zagadnień, które napisałem. Są na tym forum prywatne wiadomości?
P-148663
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona