Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Teoria a praktyka przy nauce C++

Ostatnio zmodyfikowano 2016-08-11 16:47
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Teoria a praktyka przy nauce C++
» 2016-08-10 20:30:10
Witam wszystkich zgromadzonych. Pytanie jest skierowane do osób, które długo siedzą w temacie c++ i przede wszystkim dużo umieją.
Czytam sobie książkę Symfonia C++ Standard Jerzego Grębosza. Na końcu każdego działu są ćwiczenia.
Tu moje pytanie:
Staram się wnikliwie czytać i jeśli czegoś nie rozumiem to sięgam do internetów.
Na koniec działu jak wspomniałem są ćwiczenia.
I w zasadzie tu moje pytanie:
czy powinienem przejmować się, że niektórych ćwiczeń nie umiem zrobić (zaznaczam, to nie ćwiczenia, pod tytułem 'napisz funkcję która...'.
to ćwiczenia gdzie bardziej stawia się pytania
"co się stanie, jeśli w funkcji void umieścimy return", "gdzie w tej funkcji jest błąd" itp.)

Czy powinienem się nimi przejmować, czy nabędę tych informacji podczas dalszej nauki, podczas praktyki czyli pisania,
czy może powtórzyć dział, a może po przeczytaniu książki przeczytać ją jeszcze raz
dla utrwalenia i przypomnienia?

Ps. tak jak pisałem, proszę o wypowiedź tych, którzy standard mają już za sobą ;)
P-150720
Gibas11
» 2016-08-10 20:57:56
Nie znając odpowiedzi na tego typu pytania stanowczo powinieneś wrócić i to ogarnąć.
P-150721
michal11
» 2016-08-10 23:23:22
Ja jak się uczyłem z tej książki to w ogóle nie czytałem tych zadań.
P-150727
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-08-11 00:05:31
Michal11 bo z jednej strony boje się, że mogłem coś ważnego przeoczyć, a z drugiej... cholera, nie chce mi się czytać tego jeszcze raz, bo praktycznie stoję w miejscu.
P-150728
michal11
» 2016-08-11 00:55:55
Ja robiłem tak, że czytałem to jak normalną książkę, pomijałem te zadania i później pisałem programy, jak czegoś nie wiedziałem/nie pamiętałem to zaglądałem do odpowiedniego rozdziału i już. Moim zdaniem powinieneś doczytać do klas, napisać ze 2-3 programy tak aby oswoić się z typami danych, pętlami, funkcjami itp. Potem przeczytaj o klasach i napisz kolejne 2-3 programy już obiektowo w międzyczasie warto poznać standardowe kontenery żeby pisanie aplikacji było łatwiejsze.
P-150730
mateczek
» 2016-08-11 01:20:24
popieram rady Michała. Czytając o klasach dziedziczeniu, polimorfizmie, równolegle zapoznawał bym się z biblioteką okienkową. Bo, (moje subiektywne zdanie), to nic tak nie zmusza do stosowania obiektówki jak właśnie okienka. 
Dla przykładu pusty projekt wygenerowany przez QT-creator i już na wstępie piszesz własną klasę dziedziczącą po bibliotecznej
C/C++
class MainWindow
    : public QMainWindow // tutaj własna klasa okna głównego aplikacji dziedzicząca po klasie bibliotecznej QMainWindow 
{
    Q_OBJECT
   
public:
    explicit MainWindow( QWidget * parent = 0 );
    ~MainWindow();
   
private:
    Ui::MainWindow * ui;
};

#endif // MAINWINDOW_H

A czytając symfonie starać się rozumieć mechanizmy działania takowej biblioteki !!! Zadanka z książki bym sobie darował. Symfonia ma to do siebie, że i tak jest dość rozwlekła i nad wyraz tłumaczy podstawy więc samo czytanie treści i pisanie własnych programów powinno wystarczyć.
P-150731
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-08-11 02:00:51
Ok, dziękuję za rady, znalazłem złoty środek - powtórzę tylko to, czego nie wiem. Co do klas to jeszcze 170 stron ;D. Spróbuję też pomyśleć nad programami, które mógłbym w ramach nauki napisać.
Zanim zamknę temat to jeszcze jedno: czy temat o klasach przygotuje mnie do programowania obiektowego, czy będę musiał na własna rękę uczyć się w necie?

PS.
||=== Build: Debug in a1 (compiler: GNU GCC Compiler) ===|
C:\Users\Pawel\Desktop\a1\main.cpp|14|error: #endif without #if|
C:\Users\Pawel\Desktop\a1\main.cpp|3|error: expected class-name before '{' token|
C:\Users\Pawel\Desktop\a1\main.cpp|4|error: 'Q_OBJECT' does not name a type|
C:\Users\Pawel\Desktop\a1\main.cpp|11|error: 'Ui' does not name a type|
||=== Build failed: 4 error(s), 0 warning(s) (0 minute(s), 0 second(s)) ===|

Co się stało? Chciałem sprawdzić jak działa i wyskoczyło parę błędów.
P-150732
mateczek
» 2016-08-11 04:14:26
tego nie skompilujesz od tak !!! to tylko plik nagłówkowy klasy stworzony przez creator biblioteki qt. To jest tylko fragment kodu z użyciem biblioteki QT by pokazać przykład wykorzystywania obiektów przez przykładową bibliotekę okienkową. Chodziło mi tylko o to, że okienka niejako zmuszają do obiektowości.  I o nic więcej
P-150733
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona