Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Jaki Linux dla programistów C++?

Ostatnio zmodyfikowano 2010-05-05 16:06
Autor Wiadomość
lenrokskate
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Jaki Linux dla programistów C++?
» 2010-05-03 20:36:04
Jaką dystrybucję Linuxa polecacie da programistów C++? Pytam, ponieważ mam na kompie Win7 i 3 partycje (wolne/całe GB): C(2,2/20) D(60/120) E(30/45). Jak zauważyliście, C tak się zapchał, że nawet Visuala nie zainstaluję. No więc myślałem o double boot, ponieważ u mnie w domu inni też korzystają z komputera i wolą Windowsa. Teraz jaką dystrybucję wybrać? Czy opłaca się instalować Linuxa na Pendrivie 4GB?  Czy lepiej na dysku (prawdopodobnie D)? I jak to jest z instalacją oprogramowania - czy jest to bardzo skomplikowane?

Thanks for help in advance :)
P-16549
Elaine
» 2010-05-03 21:56:52
Distro najlepiej żadne, jeśli już koniecznie musisz mieć ten system dla masochistów to poleciłbym Debiana...

Z instalacją softu pod większością distro sprawa jest parę razy prostsza niż pod Windowsem - wydajesz jedno polecenie i wszystko co potrzebne ściąga się i instaluje samo.
P-16552
madmike44
» 2010-05-04 10:33:38
No tak.. Szczerze wątpię, że to jest system dla masochistów.. Ja np. jestem z niego dużo bardziej zadowolony, niż z irytującego mnie coraz bardziej Windowsa.. Uważam, że Linux to świetny system, zwłaszcza dla programistów..

Co do pytania kolegi - przetestowałem kilkanaście dystrybucji i w tej chwili mogę polecić Ubuntu lub Debiana (Ubuntu jest bazowane na Debianie). Instalacja systemu jest prostsza niż w Windowsie, instalacja oprogramowania śmiesznie prosta i bardzo wygodna (w Ubuntu sprowadza się do wybrania programu i kliknięcia "Zainstaluj" - wszystko dzięki Centrum Oprogramowania Ubuntu). Softu jest mnóstwo - dobrej jakości i za darmo. Polecam więc wydanie Ubuntu 10.4 LTS, które zostało udostępnione kilka dni temu (ubuntu.com). Dodam jeszcze, że system oraz znakomita większość oprogramowania posiada polską wersję językową. Bez problemu zainstalujesz ten system również na pamięci przenośnej, ale polecam instalację na dysku twardym.
P-16555
lenrokskate
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-05-05 14:49:36
Mam już na kompie ubuntu. No i sprawuje się fajnie, wygodniejszy niż Win x. Ale mam pytanie: gdzie instalują się programy instalowane przez centrum oprogramowania? Bo np. chce sobię dodać Allegro do C::B i nie wiem jak xD
P-16578
lenrokskate
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-05-05 15:07:21
sorka, jeszcze jeden problem: skąd mam wziąść w linuksie takie funkcje jak np. getch() ? Bo mam do dyspozycji tylko te z C czyli cin.get(); i getchar(); które są niewygodne w użyciu
P-16580
Elaine
» 2010-05-05 15:15:20
skąd mam wziąść w linuksie takie funkcje jak np. getch() ? Bo mam do dyspozycji tylko te z C czyli cin.get(); i getchar(); które są niewygodne w użyciu
Możesz sobie przestawić ustawienia terminala (patrz <termios.h> i koledzy). Wtedy dopiero zobaczysz, co to znaczy "niewygodne w użyciu" ;>

Samo getch wyglądałoby jakoś tak (wymaga <cstdio>, <unistd.h> i <termios.h>):
C/C++
int getch()
{
    struct termios oldt, newt;
    int retval;
    tcgetattr( STDIN_FILENO, & oldt );
    newt = oldt;
    newt.c_lflag &= ~ICANON & ~ECHO;
    tcsetattr( STDIN_FILENO, TCSANOW, & newt );
    retval = std::getchar();
    tcsetattr( STDIN_FILENO, TCSANOW, & oldt );
    return retval;
}
P-16582
lenrokskate
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-05-05 15:17:09
wydaje mi się że jedynym wyjściem byłaby tutaj biblioteka ncurses... a co z tym allegro?
P-16583
madmike44
» 2010-05-05 16:06:23
Jeżeli masz zainstalowane Code::Blocks oraz Allegro, to spójrz tutaj:

http://www.dreamincode.net/forums/topic /56986-adding-the-allegro-library-to-codeblocks-in-ubuntu-804/

Co do drugiego problemu - nie wiem, co niewygodnego jest w używaniu funkcji, o których wspomniałeś :p
P-16591
« 1 »
  Strona 1 z 1