Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Programowanie - co i jak?

Ostatnio zmodyfikowano 2017-01-31 09:37
Autor Wiadomość
Ascen
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Programowanie - co i jak?
» 2016-12-22 12:32:00
Witam! Jestem w klasie maturalnej, w liceum na profilu humanistycznym i niespełna dwa dni temu zabrałem się za naukę programowania. Robię to tylko i wyłącznie z przyjemności i chciałbym się tym zajmować raczej hobbistycznie. Interesuje mnie bardzo jak to rzeczywiście jest. Czy ucząc się samemu, nie idąc na studia informatyczne będę w stanie programować jakieś fajne rzeczy? Programy, gry etc. Zakładam, że na studia informatyczne po liceum humanistycznym się nie dostanę, zresztą i tak chciałbym studiować filologie i uczyć się języków. Co będę w stanie robić po kilku latach samodzielnej, ale za to systematycznej pracy? Wiem, że to pytania bardzo ogólne, bo wszystko zależy od mojego wkładu, ale ciekaw jestem jakie są możliwości osoby, która dotychczas nie miała styczności z programowaniem. No i bardzo chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie: czy powinienem uczyć się tylko programowania? Na razie robię to w Code::Blocks C++ tak jak to w kursie jest zalecane. Czy może powinienem uczyć się też czegoś innego co związane z komputerami? Jak szybko jestem w stanie nadrobić taką ogólną i podstawową wiedzę, którą powinienem posiadać? Mam tu na myśli NA PRZYKŁAD: tworzenie stron (co też mnie interesuje) i tego typu rzeczy. W jakiej kolejności powinienem to robić? Co doświadczone osoby mogłyby mi doradzić? Zadałem sporo pytań, ale chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej. Jeśli czegoś nie poruszyłem, ale ktoś uważa, że warto o tym wspomnieć to bardzo prosiłbym o odpowiedź.
Pozdrawiam, Ascen :-)
P-155282
DejaVu
» 2016-12-22 17:50:22
1. Tworzenie stron, a tworzenie aplikacji to dwa różne światy. Przez pierwsze dwa lata nauki dobrze jest skupić się tylko i wyłącznie na jednym. Jeżeli wybierzesz tworzenie stron to na pewno za dwa lata nie pójdziesz w kierunku tworzenia oprogramowania.
2. Studia generalnie nic nie dają poza papierkiem, który umożliwia przejście checkboxa w filtrach rekrutacyjnych.
3. Samodzielnie można się dużo nauczyć (w zasadzie znacznie więcej niż na studiach). Sporo jest tu osób, które idąc na studia umiały już dobrze programować, a wiedzę zdobyli samodzielnie z książek lub Internetu.
4. Chcesz się uczyć programować - w teorii się nie da. Musisz postawić sobie jakiś cel, np. zrobienie jakiejś gry, którą sobie wymyślisz. To będzie Twój czynnik 'napędowy' do nauki, bowiem będziesz musiał szukać odpowiedzi na napotkane problemy typu: jak zaimplementować to co sobie wymyśliłeś, jakie są istniejące algorytmy, co zrobić, aby gra działała szybciej/płynniej itd. Bez konkretnego celu nie masz szans nauczyć się dobrze programować, ponieważ nie będziesz widział problemów jakie co i rusz pojawiają się podczas projektowania programów i gier.
P-155295
Ascen
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-12-22 18:46:05
Przez które kursy warto, żebym przebrnął z tej strony: http://cpp0x.pl/kursy/ ? Tzn przez które poziomy kursów? Może powinienem przejść tylko przez część i zabrać się do realizowania postawionego przeze mnie celu, np stworzenia gry?
P-155297
mateczek
» 2016-12-22 19:10:20
https://www.youtube.com/watch?v=nXwDEL-ivis&t=2368s
P-155299
Ascen
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-12-22 19:11:50
To już obejrzałem :)
P-155300
pekfos
» 2016-12-22 20:11:17
Przez które kursy warto, żebym przebrnął z tej strony: http://cpp0x.pl/kursy/ ? Tzn przez które poziomy kursów? Może powinienem przejść tylko przez część i zabrać się do realizowania postawionego przeze mnie celu, np stworzenia gry?
Na poziomy podzielony jest tylko jeden kurs i ten kurs powinieneś przerobić w całości, zanim zabierzesz się za robienie większego projektu. Do gry zapewne będziesz potrzebować jakieś biblioteki graficznej, mamy kursy do kilku. Jeżeli wybierzesz np SFML, to nie ma sensu przerabiać kursu np takiego Allegro, bo nie będziesz używać obu naraz. Tak więc podstawy musisz mieć koniecznie, potem grafika, potem może sieć do tego - to tak celując w tworzenie gry.

Sporo jest tu osób, które idąc na studia umiały już dobrze programować, a wiedzę zdobyli samodzielnie z książek lub Internetu.
I to są ci, który na forum pytają o coś od większego święta, albo nie pytają w ogóle ;)

Czy ucząc się samemu, nie idąc na studia informatyczne będę w stanie programować jakieś fajne rzeczy? Programy, gry etc.
Co tylko chcesz. Studia to uczenie się wszystkiego po trochu, robienie mniej, lub bardziej prostych rzeczy we wszystkim, itd. Skupiając się na jednym języku, wyciągniesz więcej z własnej systematycznej nauki, niż ze studiów, tej samej długości. "Inżynier/magister informatyki" znaczy tyle, że masz jakieś pojęcie o wszystkim, ale nie definiuje, jakie.

i uczyć się języków.
W sam raz..
P-155304
Ascen
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2016-12-24 13:08:19
Znalazłem jeszcze taki kurs na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Kc98tH59A_U     i chyba od niego zacznę, bo zdecydowanie łatwiej patrzeć jak ktoś coś robi, obejrzę po jakieś dwa razy każdy z odcinków, a potem spróbuję się zabrać za tutejszy kurs. Chociaż może spróbuję zabrać się za oba równolegle.
P-155369
DejaVu
» 2016-12-24 16:04:21
Powodzenia :)
P-155376
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona