Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Linuks dla programisty

Ostatnio zmodyfikowano 2017-05-24 15:21
Autor Wiadomość
wojownik266
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Linuks dla programisty
» 2017-05-05 21:56:35
Jakiego linuksa polecilibyście początkującemu programiście?
P-160737
maly7
» 2017-05-05 22:19:12
Ciężko tak po prostu coś polecić. Musisz bardziej sprecyzować czego oczekujesz. Jeśli chcesz zapoznać się ogólnie z linuxem to każdy zapewne będzie dobry, podstaw nauczysz się z każdego. Ja używam ubuntu, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia.
P-160738
jankowalski25
» 2017-05-05 22:19:31
Właśnie o to chodzi, że dowolny. W moim przypadku było to mniej więcej tak:
1. Instalacja pierwszej lepszej dystrybucji.
2. Korzystanie z niej przez ileśtam czasu.
3. Rezygnacja z danej dystrybucji z jakiegoś powodu.
4. Powrót do punktu 1.
W zasadzie to pewnie nadal używałbym Windowsa, ale w miarę poszerzania swojej wiedzy zniechęcił mnie brak możliwości "grzebania" w tym systemie i dowiadywania się, jak to tak naprawdę działa. Poza tym, okazało się, że potrzebowałem do różnych celów wiedzy związanej z systemami typu Unix i Linux, więc zgodnie z powyższym algorytmem zacząłem testować różne dystrybucje. Obecnie od jakiegoś czasu używam Fedory 25, ale w sumie to tego typu systemy są do siebie bardzo podobne i nie ma większego znaczenia, co wybierzesz. Zawsze się czegoś nauczysz, a przejście na kolejną dystrybucję będzie coraz łatwiejsze. A później możesz nawet sam sobie zbudować wszystkie programy, samodzielnie skonfigurować system, edytować cały kod źródłowy i robić wszystko, na co tylko dana licencja pozwala. Są tacy, którzy do budowania ze źródeł używają systemu LinuxFromScratch (LFS), ale podobno niektóre dystrybucje dają jeszcze większe możliwości konfiguracyjne.

Podstawowe pytanie brzmi: czego potrzebujesz?

Zresztą:
Frazy, które należy wpisać w wyszukiwarkę google:
I szukasz do skutku podobnie, jak kiedyś ja.
P-160739
wojownik266
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-05-05 22:25:48
Chodzi mi o takiego linuksa co by dało się w nim pisać w Qt... Zainstalowałem dzisiaj ubuntu 16.04 ale po paru minutach system padł. Pewnie to wina mojego starego już kompa. No i dobrze by było żeby był 32 bitowy. Zastanawiam się czy aby jeszcze nie przetestować open suse 13...Co o nim myślicie?
P-160741
mateczek
» 2017-05-05 22:43:43
ubuntu, mint, arch, fedora, jak słabszy komp to środowisko graficzne np "mate"
https://www.linuxmint.com​/download.php

P-160743
wojownik266
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-05-05 22:49:04
Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi i z tego wszystkiego spróbuję jeszcze fedory 25 bo tak się składa że mam ją na płycie "ks niezbędnik" i nie będę musiał jej pobierać. Tak że jeszcze raz dziękuję i życzę spokojnej nocy!
P-160744
jankowalski25
» 2017-05-05 22:50:55
Chodzi mi o takiego linuksa co by dało się w nim pisać w Qt...
W niemal każdym się da. W najgorszym przypadku będzie trzeba zbudować całość ze źródeł, ale powinno się udać.
Zainstalowałem dzisiaj ubuntu 16.04 ale po paru minutach system padł.
Kiedyś to była jedna z przyczyn odrzucania przeze mnie różnych dystrybucji. Dzisiaj wiem, że takie problemy da się rozwiązać. Najpierw dążysz do otrzymania konkretnego komunikatu błędu, a następnie guglasz aż do skutku. Błędy były, są i będą wszędzie. Najlepiej je naprawiać, ale jeśli się spieszysz, to możesz "po prostu spróbować innej dystrybucji". Gorzej, jeśli masz problem sprzętowy. Wtedy zmiana oprogramowania nic nie da. Niemniej jednak, jeśli korzystasz z jakiegoś systemu operacyjnego, który "po prostu działa", to zazwyczaj problem dotyczy samego oprogramowania i da się go rozwiązać przez doinstalowanie czegośtam lub odpowiednią konfigurację.
No i dobrze by było żeby był 32 bitowy.
Nie powinno być większych problemów ze znalezieniem jakiejkolwiek wersji 32-bitowej danej dystrybucji.
Zastanawiam się czy aby jeszcze nie przetestować open suse 13...
Testuj, błędy guglaj do skutku. Ewentualnie spróbuj czegoś innego. Wybór dystrybucji należy do Ciebie.
ubuntu, mint, arch, fedora
W sumie to można dać jedną z przykładowych list różnych dystrybucji:
https://pl.wikipedia.org/wiki​/Por%C3%B3wnanie_dystrybucji_Linuksa
jak słabszy komp to środowisko graficzne np "mate"
Ja tam używam LXDE, ale w moim przypadku wygląd samego systemu nie ma większego znaczenia. A można równie dobrze korzystać z konsolowej wersji systemu, a jako przeglądarki używać chociażby programu lynx.
spróbuję jeszcze fedory 25 bo tak się składa że mam ją na płycie "ks niezbędnik" i nie będę musiał jej pobierać
A, właśnie. Jak już będziesz pobierał wiele bardzo różnych dystrybucji, to poszukaj najpierw minimalnych działających wersji. W ten sposób zaczniesz od "najprostszego systemu, który ma szansę zadziałać" i w miarę potrzeb zaczniesz dokładać kolejne programy, dzięki czemu unikniesz zbędnego pobierania dużych plików. Znam ten problem, bo sam kiedyś miałem bardzo ograniczony transfer.

Dopisano:
A co do Fedory z Komputer Świata, to pewnie dali wersję z GNOME, która na słabszym sprzęcie może po prostu mulić. Jeśli tak będzie, to za pomocą programu dnf (w konsoli) możesz zmienić środowisko na jakieś lżejsze. A co do Qt, to sama Fedora ma takie biblioteki w repozytoriach, więc nie powinno być większych problemów. Podobnie z SFML, a nawet RapidXML (co mnie nieco zaskoczyło).

Dopisano:
Aha, i pamiętaj, że sam "Linux" to tylko jądro. Teoretycznie powinienem wszędzie pozmieniać to na coś w stylu "system GNU/Linux" lub "dystrybucja GNU/Linuksa" albo coś jeszcze precyzyjniejszego. Niektórzy zwracają na to uwagę, więc na różnych forach lepiej o tym pamiętać i wyraźnie rozgraniczać, o czym mowa. To trochę tak, jak ze słowem "haker", które nie musi oznaczać "crackera".
P-160745
Saran
» 2017-05-05 23:20:51
Korzystałem z Arch, Peppermint, aktualnie Mint. Polecam tego ostatniego. Peppermint czasem miewał dziwaczne crashe, a Arch nieco skomplikowany.
A jak programista, to polecam spectrwm, manager okien dla hakierów :D
P-160746
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona