Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Wyznaczanie punktu przecięcia funkcji

Ostatnio zmodyfikowano 2017-05-21 18:38
Autor Wiadomość
superheroineq
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Wyznaczanie punktu przecięcia funkcji
» 2017-05-21 11:46:55
Cześć :)
Jestem słaba z programowania, a muszę mieć je zaliczone, więc zwracam się do Was o pomoc. Na zaliczenie muszę napisać program w języku C, który będzie wyznaczał punkty przecięcia funkcji z prostą. Moglibyście podać mi jakiś schemat lub podpowiedzi, które ułatwiłyby mi to zadanie?
P-161369
michal11
» 2017-05-21 12:19:37
Jeżeli masz dwie funkcje

y = f(x)
y = g(x)


gdzie np. funkcja g to równanie twojej prostej, to wyznaczenie punków wspólnych wystarczy zapisać tak f(x) = g(x) rozwiązując otrzymane równanie dostaniesz wszystkie x w których przecinają się twoje funkcje, później podstawiając je pod dowolną z funkcji otrzymasz y i będziesz miała już zbiór punktów.

Tak więc dopóki nie podasz więcej szczegółów, jaką funkcję masz rozważać, jak masz zdefiniowane równanie prostej itp. niewiele więcej można ci podpowiedzieć.
P-161373
superheroineq
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-05-21 18:27:41
np. f(x)=2-sin(x)-2cos(x), a prostą y=a deklarujemy sami.
P-161390
michal11
» 2017-05-21 18:38:14
C/C++
for( double x = MinValue; x <= MaxValue; x += Step )
{
    if( f( x ) == g( x ) )
    {
        //dla tego x funkcje maja ta sama wartość
    }
}

MinValue, MaxValue i Step deklarujesz sama jako przedział w którym chcesz szukać swoich rozwiązać oraz krok czyli jak szczegółowo chcesz sprawdzać swoje rozwiązania. Warto też zastanowić się na porównywaniem dwóch wartości zmiennoprzecinkowych, lepiej byłoby pewnie sprawdzać czy ich różnica nie jest mniejsza od jakiejś małej wartości, ale do prostego sprawdzania wystarczy porównanie.
P-161391
« 1 »
  Strona 1 z 1