Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Materiały o funkcjonowaniu komputera dla początkującego

Ostatnio zmodyfikowano 2017-06-13 00:41
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Materiały o funkcjonowaniu komputera dla początkującego
» 2017-06-05 16:41:26
Witam. Chciałbym dowiedzieć się trochę o tym, jak działa i jest zbudowany komputer. Znalazłem "anatomię pc" i przeczytałem kilka stron, żeby sprawdzić, czy warto kupić. Niestety, autor niezbyt wszystko tłumaczy, albo jest ona dla tych, którzy już coś wiedzą:

[Definicja RISC] Warto zwrócić uwagę, że taki system taki powoduje ogromne obciążenie magistrali [bez wytłumaczenia co to magistrala] - kod przetłumaczony przez kompilator znajduje się w pamięci operacyjnej i każdy z elementarnych "klocków" musi być pobrany przez procesor
Przy czym przed chwilą był schemat który pokazywał, że dane są pobierane z pamięci i dekodowane przez IU i wtedy autor nie mówił, że to jakieś ogromne obciążenie dla magistrali.

stałej długości mikrorozkazów
A co to jest - nie wiem i wyjaśnione nie było

Tak więc czy są jakieś materiały dla początkującego, który wie jedynie z czego składa się komputer?

PS. choć z tego co widziałem, to ma b. dobre opinie na stronie Helionu, więc pewnie jest dobra.
P-162081
pekfos
» 2017-06-05 18:00:52
http://helion.pl/ksiazki​/anatomia-pc-wydanie-xi-piotr-metzger,anat11.htm
Mowa o tym? Wygląda solidnie, chociaż nie wiem czy bym polecił tę pozycję kompletnemu początkującemu.
P-162083
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-06-05 19:04:00
@Pekfos
Tak, to ta. Tylko... no właśnie, jak mówię, autor operuje już jakimiś pojęciami odnośnie budowy komputera. A ja o procesorze wiem tyle, że jest i wykonuje rozkazy. Z drugiej strony takie bieganie non-stop do wikipedii. Szczególnie, że to nawet nie tyle pojęcia, co konkretne procesy. No to trochę mija się z celem zakupu :/

No ale Ty przecież też skądś czerpałeś wiedze na ten temat. Skąd?
P-162089
jankowalski25
» 2017-06-05 21:43:53
No ale Ty przecież też skądś czerpałeś wiedze na ten temat. Skąd?
Mój algorytm wygląda tak:
1. Wklepuję w szukajkę to, co chcę znaleźć.
2. Wchodzę na różne strony, czytam i oceniam jakość znalezionych treści.
3. Jeśli czegoś nie rozumiem, wracam do punktu pierwszego.
4. Jeśli chcę coś sprawdzić, piszę kod.
5. W razie większych problemów kiedyś zadawałem pytania na forach, ale teraz ten punkt ma niższy priorytet.
6. Zakładając niezerową wiedzę początkową w skończonym czasie jestem w stanie się czegoś nauczyć. Czasami trzeba sobie zrobić przerwę, czasami samemu przemyśleć dane zagadnienie, a innym razem można spróbować udowodnić, że czegoś nie da się zrobić.
7. Na końcu i tak trzeba wrócić do punktu pierwszego. Zawsze.
Z drugiej strony takie bieganie non-stop do wikipedii.
Nie zawsze do wikipedii, ale do samego "biegania" po stronach możesz się zacząć przyzwyczajać.
P-162108
Saran
» 2017-06-05 21:58:11
Ja zazwyczaj po takim bieganiu kończę z setkę stron o dziesiątkach różnych interesujących mnie tematów. Np aktualnie mam ze 400 kart otworzonych w Firefoxie, jakieś pomysły co na to poradzić?
Myślę, że niedługo będę musiał wygospodarować sobie godzinę dziennie czasu na czytanie zaległych stron. Ale jak, skoro cały czas nowe są.
P-162109
jankowalski25
» 2017-06-05 22:18:38
Np aktualnie mam ze 400 kart otworzonych w Firefoxie, jakieś pomysły co na to poradzić?
Ja zapisuję linki i nie wchodzę na stronę, dopóki nie chcę jej przeczytać. Poza tym, ważne jest nadawanie odpowiednich priorytetów i sortowanie informacji. Mając groch z kapustą i czytając teksty "jak wiatr zawieje" niby też można się czegoś dowiedzieć, ale to prędzej przy "burzy mózgów", gdy potrzeba nowych pomysłów, a nie przy chęci zrozumienia tego, co ktoś już wymyślił.

A co do samego tworzenia, to mam sporo różnych plików (zazwyczaj tekstowych), które po kolei opisują cały proces myślowy. Same posty też najpierw klepię w edytorze tekstu, a dopiero później wstawiam (podobnie, jak dokumentację i wszelkie inne treści; rzadko dodaję coś "ad hoc" - wolę, aby to miało ręce i nogi). Dlatego czasem na forum wrzucam coś, co na dysku leżało przez tydzień, miesiąc, albo i dłużej, jeśli priorytet był dość niski. Innym razem dany "post z notatnika" zostaje wywalony w kosmos, chociaż wcześniej bez wahania bym go wstawił.
P-162113
Rashmistrz
» 2017-06-06 19:24:02
Np aktualnie mam ze 400 kart otworzonych w Firefoxie, jakieś pomysły co na to poradzić?
Co jakiś czas tworzę plik tekstowy np. 20170606 i wpisuję tam rzeczy.
Problem jest jedynie taki, że nigdy do tych linków nie wróciłem...
a są tam nawet linki z 2014 jak i nie dalej...
P-162156
Saran
» 2017-06-06 19:50:49
Ah, ja przynajmniej te rzeczy kiedyś czytam :D

Bo tak właściwie,
to ~70% najpierw zamykam,
jako off-topic
lub nieinteresujące.
P-162157
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona