Datasheety mikrokontrolerów - droga do poznania procesora
Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się!

Datasheety mikrokontrolerów - droga do poznania procesora

AutorWiadomość
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Datasheety mikrokontrolerów - droga do poznania procesora
» 2017-11-23 21:01:30
Witam, już wyjaśniam enigmatyczną nazwę tematu. Otóż gdy zapytałem o to, skąd czerpać wiedze na temat ogólnego działania procesora (ogólnego != po łebkach) dostałem następującą odpowiedź:
proponuję Ci następującą drogę:
1. Proste mikrokontrolery, szczególnie typu atmega(np. atmega8) na początek, mają fenomenalne dokumentacje, zrozumiesz bardzo dużo podstaw podstaw. Wiedzę polecam czerpać przede wszystkim z dokumentacji technicznej(datasheet). (...) Jak będziesz miał podstawy idziesz dalej, poznajesz coraz bardziej złożone moduły uC i w tym miejscu polecam STM32FXXX (np.STM32F401, bardzo polecam gotowe moduły nucleo!) I tutaj znów musisz przejść przez dokumentacje tego tzw. Reference manual, jest też polski, świetny poradnik do tego na elektrodzie.

Tu mam pytanie, bo sprawdziłem i datasheet atmega8 ma 331 stron ( dla zainteresowanych ). Czy właściwie jest sens przerabiać tyle materiału, dla jednego z wielu mikrokontrolerów, szczególnie, że dość ciężko to zrozumieć.
Wiem, że to pytanie może wydać się głupie, w końcu dokumentacja mikrokontrolera to nie książka do poduszki :D, ale jeśli faktycznie daje to jakąś praktyczną wiedzę, która mogłaby się przydać w szeroko pojętej informatyce... to w sumie nie wiem, pewnie i tak nie przeczytałbym wszystkiego, ale choć troche. Z góry uprzedzam, że moja wiedza z elektronika sprawdza sie do prawa Ohma (nie wciągnęło mnie to, że tak powiem).
P-167134
» 2017-11-23 22:16:39
Na pewno nie ma sensu czytać wszystkiego, bo raczej nie interesują cie parametry ADC, przebiegi sygnałów i tym podobne sprawy. Jak chcesz wiedzy o działaniu procesora, to z tej dokumentacji najbardziej będzie cie interesować część poświęcona samemu mikroprocesorowi. uC poza procesorem na wiele innych rzeczy.
P-167135
» 2017-11-23 23:49:42
zobacz na YouTube co ludzie robią na mikro-kontrolerach i sam oceń czy to dla Ciebie. Jeśli tak, to kup zestaw startowy i zacznij zabawę.
Najpopularniejsze to  avr, arm-bez systemu operacyjnego, ARM z systemem operacyjnym (np rasbery). Mikro-kontroler to cały komputer ma wbudowaną pamięc(Ram, flash i eprom), porty, przetworniki, timery, i wiele innych układów peryferyjnych
P-167137
« 1 »
 Strona 1 z 1