Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Zmiana branży z Javy na C++ po 5 latach.

Ostatnio zmodyfikowano 2019-08-29 16:47
Autor Wiadomość
dejmieno
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Zmiana branży z Javy na C++ po 5 latach.
» 2019-08-29 14:28:10
Witam wszystkich,

Na początek krótko opiszę moją sytuację. Od 5 lat pracuję jako programista Javy i trochę w innych technologiach działających na JVM. Szczerze to na chwilę obecną określenie programista jest trochę przesadzone ponieważ ostatnimi czasy głównie profiluję aplikację na JVM i tunuję GC...... Moja praca programistyczna to jakieś 15%, reszta to dockery, jenkinsy itp.

Jave wybrałem na początku kariery z powodu dużej ilości miejsc pracy w Krakowie.

W wolnych chwilach w ramach zainteresowania piszę sobie w C/C++. Głównie skrobię sobie małe gierki w OpenGL, lubię również programować mikrokontrolery i FPGA.

Nowoczesne C++ odkryłem kilka miesięcy temu i im bardziej zagłębiałem się w nowe standardy języka to tym bardziej zaczyna mi się podobać.

Wszystko było spoko ale ostatnimi czasy czuję coraz większe zmęczenie... i tak sobię ostatnio pomyślałem, czy by nie spróbować zmienić trochę technologi i spróbować sił w C++.

Nie wiem co o tym sądzicie czy po 5 latach to ma sens żeby próbować zmienić pracę na co innego (w innych technologiach)? Z tego co widzę to C/C++ jest dość niszową technologią. Ofert pracy mniej, próg wejścia jest zapewne dużo większy niż w przypadku Javy (widać to choćby po tym że nie ma "szkół programowania" gdzie uczą C++, większość uczniów mogłaby wymięknąć). 

Druga sprawa która mnie martwi to brak ofert pracy dla początkujących. Wszystkie oferty pracy to minimum 3 lata doświadczenia w C++, w niektórych ofertach jeszcze wymagane doświadczenie minimum 2 lata w C++ dla embeeded. Patrząc na to zastanawia mnie jedno... skąd się biorą Ci wszyscy doświadczeni programiści C++ skoro nikt nie chce początkujących... są jakieś farmy gdzie uprawia się programistów C++? ;).

Dziękuję za wszelką pomoc i rady.
P-175139
DejaVu
» 2019-08-29 16:47:38
Java jest najlepiej płatnym rynkiem pracy. Co można powiedzieć aktualnie o C++:
- maksymalne zarobki są dużo niższe niż w Javie (nawet średnie zarobki dużo łatwiej osiągnąć w Javie/C# niż w C++)
- jest znacznie mniej ofert pracy niż w Javie/C#
- jest znacznie wyższy próg wejścia niż w Javę/C#
- większość bibliotek do C++ jest napisana w C
- większość projektów w C++ jest napisana w standardzie C++99 i w praktyce bardzo mały odsetek projektów jest pisanych w C++11 i wyżej
- nowe projekty powstają w C#/Javie, więc głównie tam idą pieniądze

Podsumowując: jeżeli komercyjnie pracujesz jako programista Javy to prawdopodobnie trzymałbym się nadal Javy jeżeli wyznajesz zasadę, że żyje się za pieniądze. Jeżeli chcesz stale robić coś ciekawego, to prawdopodobnie również Java/C# są językami przyszłościowymi, bo w nich powstają nowe projekty. C++11/14/17/20 dostarcza fajne narzędzia, ale... nie oszukujmy się - póki nie będzie dużej ilości bibliotek napisanych w standardzie C++11 i wyżej to nic się nie zmieni na rynku pracy języka C++. Nawet jeżeli będą powstawały sensowne biblioteki w C++11 i wyżej to jeżeli nie będą na licencji ZLIB (czyli bezpłatnej do komercyjnego użytku), to nadal C++ nie będzie się rozwijał poprawnie. Powód: firmy nie są chętne do wydawania pieniędzy na licencje na biblioteki, które stanowią tylko ułamek produktu.
P-175142
« 1 »
  Strona 1 z 1