Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[Qt] pytanie poczatkujacego - projekt w Qt creator

Ostatnio zmodyfikowano 2010-09-09 13:02
Autor Wiadomość
dmx81
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[Qt] pytanie poczatkujacego - projekt w Qt creator
» 2010-09-07 22:51:48
jak w temacie - zaczynam projektowac w Qt creator.No mam pare pytan:
- rozpoczynajac Qt projekt okienkowy - pojawia sie na poczatku jeden plik - mainwindow.ui - edytowac moge tylko graficznie w edytorze. dopiero, kiedy doszedlem do opcji dla pushbutton'a - przejdz do slotow, pojawily sie pliki mainwindow.cpp i mainwindow.h . w nich dopiero moglem cos wiecej "samodzielnie" dopisac. tu pierwsze pytanie: w kursie z ktorego korzystam, korzysta sie connect (...) i tam sie podpina sygnaly i sloty, tutaj tego robic nie trzeba? (sprawdzilem, ze dziala, np nacisniecie guzika zmienia napis na innym), ale wole sie upewnic, czy gdzies automatycznie taki connect sie tworzy?

- nie pojawia mi sie tu wogole main.cpp - czy musze go sam utworzyc a pozniej dodac do projektu?

- ui->setupUi(this);  czy ten zapis zalatwia cala sprawe zamiast np:
C/C++
MainWindow::MainWindow()
{
    QTextCodec::setCodecForTr( QTextCodec::codecForName( "UTF-8" ) );
   
    label = new QLabel( tr( "Smutna etykieta :(", this );
    label->setGeometry( 5, 5, 150, 30 );
   
    button = new QPushButton( tr( "&Wciśnij mnie ;)" ), this );
    button->setGeometry( 5, 35, 100, 30 );
   
    butlab = new QPushButton( tr( "&Zmień napis" ), this );
    butlab->setGeometry( 5, 65, 100, 30 );
   
    connect( button, SIGNAL( clicked() ), qApp, SLOT( quit() ) );
    connect( butlab, SIGNAL( clicked() ), this, SLOT( foo() ) );
}
??  tzn zamiast pisania linii, pobrany do programu jest uklad graficzny z kreatora?

- w mainwindow dopisalem samodzielnie "QPushButton * button w naglowku, a w zrodlowym button = new... , po uruchomieniu programu przycisk sie pojawia i dziala jak trzeba (odwolujac sie do obiektow tych z UI musze dodawac ui->push_button, zgadza sie?)
ale nie widze go, ogladajac podglad, jak bedzie wygladac moj projekt, czy dlatego, ze nie jest on dodany w kreatorze? i czy to znaczy, ze zaden z dopisanych widgetow itd nie bedzie widoczny w podgladzie, tylko te z kreatora?

na pewno wiecej pytan sie pojawi, bo dopiero zaczynam, na razie proste zadanka, jak interakcja miedzy elementami... o przypomnialo mi sie, bo wczesniej pytalem o tego maina, a dlatego, ze chcialbym np cos bardziej skomplikowanego, zapisac cos w editline, zapisac to do pliku, pozniej do textBrowsera wczytac ten tekst, ale zeby to zrobic, potrzebuje okreslic jakies zmienne, a to chyba musze zrobic w main??


- kolejne pytanie : jesli decyduje sie tworzyc projekt bez pomocy kreatora, tylko piszac - jak to najlepiej zrobic? bo kiedy otwieram zakladke nowy->c++ , nie moge tego uruchomic (nie swieci sie zielona strzalka, jest szara)   // ok z tym sobie juz poradzilem, na koniec trzeba odznaczyc, zeby nie generowal formularza - pojawilo sie okno edycji kodu zamiast graficznego kreatora
P-21827
DejaVu
» 2010-09-07 23:32:22
Staraj się dawać jeden problem na jeden temat bo to masakra później się robi z udzielania odpowiedzi :) W każdym razie: z biblioteką QT nigdy jeszcze nie walczyłem ani nie czytałem żadnego tutoriala, więc sugeruję skorzystać z kursu, który właśnie jest tworzony na forum lub wygooglać kurs QT. Niektóre rzeczy warto po prostu przejść krok po kroku, od deski do deski zanim zacznie się eksperymentować. Myślę, że w przypadku tej biblioteki może być to najłatwiejsza droga na oswojenie się z nią.
P-21832
dmx81
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-09-08 00:08:49
ok, wlasnie od tego zaczalem, na przerwach kawowych i obiadowych, czytam kursy przez komorke z WiFi :D:D w czasie pracy projektuje cos w glowie, wracam do domu, to biore sie do dziela:P  ale wiadomo, w kursach czasem przeskok miedzy rozdzialami jest duzy, a pojawiaja sie czasem wlasnie jakies drobne pytania - ktore mozna niby pominac, ale pozostaje niedosyt, ze czegos do konca sie nie poznalo, mam nadzieje, ze ktos to w miare dobrze poznal Qt. poki co powyzsze pytania chyba juz mniej wiecej opanowalem, juz smigam w mainie, czyli projektuje kodem a nie obrazkami (zeby sie nauczyc, pozniej wiadomo, przesiadka z powodu oszczednosci czasu)
P-21833
lenrokskate
» 2010-09-09 13:02:57
jeśli masz Qt Creator to nie musisz się męczyć z connectami itp.. kurs zapewne dotyczy starszej wersji Qt

aha i jeśli chcesz pisać kod to po prostu w okienku z plikami musisz rozwinąć folder poprzez kliknięcie w plusik obok nazwy (np. Pliki źródłowe czy jakoś tak)
P-21844
« 1 »
  Strona 1 z 1