Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

jak zrobić multiboot

Ostatnio zmodyfikowano 2010-10-27 22:38
Autor Wiadomość
pekfos
Temat założony przez niniejszego użytkownika
jak zrobić multiboot
» 2010-10-26 17:31:49
Jakie warunki muszą być spełnione by BIOS widział system operacyjny? Szukałem w google lecz było tylko o DVD i USB z multibootem.
P-23342
ison
» 2010-10-26 17:48:50
Jakie warunki muszą być spełnione by BIOS widział system operacyjny
system musi znajdować się bezpośrednio na dysku twardym, jakimkolwiek nośniku pamięci doczepionym do USB bądź na jakiejkolwiek płytce
w opcjach biosu możesz zmienić priorytety bootowania systemu lub włączyć możliwość wyboru systemu przy starcie

po bootowaniu Ubuntu z płytki masz wybór zainstalowania systemu lub odpalenia bezpośrednio z płytki bez instalacji
jeśli się boisz, że ci się coś rozwali to zawsze możesz zainstalować Ubuntu przez Wubi (instalator Windowsowy)
P-23343
pekfos
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-26 18:03:33
tak, by był bootowany musi gdzieś być.. ale chodziło mi bardziej o szczegóły.
Bezpośrednio na dysku twardym znaczy że jak będę miał pliki jakiegoś systemu w folderze na pulpicie to BIOS je zauważy? Chyba wszystko jest bezpośrednio na dysku, foldery to nie sprawa dysku tylko raczej systemu plików.

//edit:
jeśli się boisz, że ci się coś rozwali to zawsze możesz zainstalować Ubuntu przez Wubi (instalator Windowsowy)

i skąd pomysł że instaluję Ubuntu?
P-23344
ison
» 2010-10-26 18:10:25
i skąd pomysł że instaluję Ubuntu?
nie napisałeś jaki system chcesz zainstalować więc tak założyłem ;) lepiej napisać za dużo niż za mało
P-23345
F90M
» 2010-10-26 18:24:54
Jakie warunki muszą być spełnione by BIOS widział system operacyjny?
Z tego co wiem to BIOS nie widzi systemu operacyjnego, chodzi ci może o boot loader?
Zajrzyj tutaj http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=252.0
P-23346
ison
» 2010-10-26 19:34:43
@F90M w BIOSie można ustawiać opcje boot'owania więc raczej widzi systemy
GRUB jest opcjonalny z tego co wiem. Ja sam mam dual-boota a nie mam GRUB'a
P-23347
F90M
» 2010-10-27 02:30:16
@F90M w BIOSie można ustawiać opcje boot'owania więc raczej widzi systemy
Co ma piernik do wiatraka? W biosie ustawiasz kolejność nośników w jakiej ma on przeszukiwać ich MBR w poszukiwaniu programu rozruchowego.

GRUB jest opcjonalny z tego co wiem.
Tak, jest opcjonalny ale jak byś przeczytał to co podałem do końca, ba do połowy to dowiedział w jaki sposób, na przykładzie GRUB, jest ładowany system operacyjny i BIOS tego nie robi.
Tutaj fragment o który chodzi:
Każdy dysk twardy posiada tak zwany MBR (Master Boot Record), czyli Główny Sektor Rozruchowy. Jest to pierwszy sektor dysku o wielkości 512 bajtów. BIOS komputera szuka tam informacji, w jaki sposób ma być uruchomiona maszyna. MBR jest podzielony na trzy sekcje:
1/ 446 bajtów - sektor rozruchowy (bootsector)
2/ tablica partycji - 64 bajty
3/ sygnatury.
Każdy system operacyjny potrzebuje informacji zawartych w MBR, i każdy posiada program rozruchowy (Windows też). Czym charakteryzuje się GRUB? Tym, że potrafi uruchomić praktycznie każdy system operacyjny, tak otwarty (distra Linuksa), jak i Windows.
Jak działa GRUB?
GRUB posiada tak zwane "stage", czyli fazy uruchamiania komputera i wybranego systemu:
1/ stage 1 - ten kawałek kodu instaluje się właśnie w MBR dysku. Istnieje tylko po to, aby wskazać dalszym "fazom" miejsce dalszej części programu startowego (katalog /boot),
2/ stage 1,5 - w tej fazie GRUB rozpoznaje system plików (ext3, ext2, NFTS), ta część istnieje już w katalogu /boot ,
3/ stage 2 - ten odcinek kodu ładuje menu.lst GRUBA, czyli między innymi listę wyboru systemów operacyjnych.

Ja sam mam dual-boota a nie mam GRUB'a
Ale masz inny tego typu program chociażby NTLDR.

Jako że nie chce mi się zbytnio rozpisywać do zapodam kilka informacji z różnych stron, które pomogą zrozumieć proces uruchamiania systemu operacyjnego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_rozruchowy
Program rozruchowy (ang. boot loader) to działający na zasadzie bootstrapu program uruchamiany jako pierwszy po wykonaniu BIOS-u (lub EFI), służący do załadowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej komputera.
W komputerach PC nagłówek (segment startowy) programu rozruchowego może być umieszczony w pierwszym, 512-bajtowym fragmencie sektora startowego dysku twardego (ang. Master Boot Record). W systemach DOS/Win32 jest tam zapisany program, który ładuje kolejny program rozruchowy z partycji oznaczonej jako aktywna.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sektor_rozruchowy
Każda partycja posiada sektor rozruchowy, natomiast cały dysk posiada Główny Sektor Rozruchowy (MBR). Sektor rozruchowy partycji może posiadać własny program rozruchowy, co wykorzystuje program NT OS Loader służący do uruchamiania systemów operacyjnych z rodziny Windows NT, z wyjątkiem Windows Vista. Program rozruchowy zawarty w sektorze rozruchowym partycji może zostać wykonany tylko po przekazaniu mu sterowania przez program rozruchowy zawarty w MBR-ze, ponieważ BIOS umie uruchamiać program rozruchowy tylko z MBR-u.

http://pl.wikipedia.org/wiki/NTLDR
Kod umieszczony w sektorze rozruchowym pierwszej partycji (nie w MBR-ze) wczytuje do pamięci program NTLDR, który po odczytaniu pliku BOOT.INI wyświetla menu wyboru systemu lub od razu uruchamia Windows. Zależy to od liczby wpisów w BOOT.INI.

http://www.unit1.pl/257,txte
Boot loader jest to mały program który ma za zadanie załadować i uruchomić system operacyjny.
Bios ładuje do ramu tak zwany boot sektor (inaczej MBR - Master Boot Record), czyli pierwszy sektor pod zerową głowicą i na zerowej ścieżce pierwszego ustawionego urządzenia bootującego, pod warunkiem, że znajduje się tam boot loader. Boot loader musi zajmować dokładnie 512 bajtów (czyli tyle ile jeden segment w trybie rzeczywistym) a dwa ostatnie bajty musza mieć wartość AA55h. Jeżeli nie ustawimy takiej ostatniej wartości to Bios uzna, że nie ma boot loadera. Jeżeli jednak wszystko pójdzie dobrze to w pamięci pod adresem 0000:7C00H będzie boot loader. Gdy bios oddaje kontrolę boot loaderowi wszystkie rejestry segmentowe są wyzerowane, a DL zawiera numer dysku, z którego pochodzi boot sektor (0 to dyskietka, 80h - pierwszy dysk twardy).

Mam nadzieję że proces uruchamiania systemu operacyjnego został nieco rozjaśniony :)



P-23356
pekfos
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-27 14:54:42
czyli każdy system musi mieć swoją partycje?
P-23362
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona