Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

problem z API, okienka, przyciski itp.

Ostatnio zmodyfikowano 2010-11-08 15:43
Autor Wiadomość
magdag77
Temat założony przez niniejszego użytkownika
problem z API, okienka, przyciski itp.
» 2010-11-07 21:01:27
hej
Proszę o pomoc w zrobienia ( a może bardziej zaprogramowaniu okienka w c++)
Otóż mam za zadanie pokazać graficzne przedstawienie stosu.Stos działa, wszystko ok ale z okienkiem mam urwanie głowy. Otóż na początku pisałam je w ten sposób:


C/C++
#include <windows.h>
int WINAPI WinMain( HINSTANCE, HINSTANCE, LPSTR, int )
{
    return MessageBox( NULL, L"jjj", L"Tytuł", MB_OK );
}

itd. - oczywiście podaję tylko przykład, mój kod samego okienka jest trochę inny toteż dłuższy. Chodzi mi o sposób - nazwałabym go klasycznym.
Udało mi się bez większych problemów dojść do momentu, gdzie pojawia mi się śliczne okienko, opisane, w nim pojawiał się tekst czy kolorowy kwadracik:) Utknęłam na przyciskach. Próbowałam je definiować itp, program się kompilował ale ani śladu moich przycisków. W tym momencie poszłam do swojego wykładowcy po radę. Ten pokazał mi gotowy sposób na okiena. Dodaje resource --> dialog. I tu super, układam sobie okienko.... i co dalej????
Mam taki kod:


resource.h

C/C++
//{{NO_DEPENDENCIES}}
// Microsoft Visual C++ generated include file.
// Used by frerwtet.rc
//
#define IDD_DIALOG1 101
#define IDC_BUTTON1 1001
#define IDC_BUTTON2 1002
#define IDC_BUTTON3 1003
#define IDC_BUTTON4 1004

// Next default values for new objects
//
#ifdef APSTUDIO_INVOKED
#ifndef APSTUDIO_READONLY_SYMBOLS
#define _APS_NEXT_RESOURCE_VALUE 102
#define _APS_NEXT_COMMAND_VALUE 40001
#define _APS_NEXT_CONTROL_VALUE 1005
#define _APS_NEXT_SYMED_VALUE 101
#endif
#endif

To wszystko. I co ja mam z tym robić?? Jak zmienić nazwy guzików? Gdzie wpisać funkcje? Próbowałam na wszystkie sposoby i nic się nawet nie kompiluje.
POMOCY!
P-23684
malan
» 2010-11-07 22:04:17
Witamy kolejną reprezentantkę płci pięknej na cpp0x :). Bardzo nam miło, że zechciałaś dołączyć do naszej ekipy :). Gwarantuję, iż będziesz się tu czuła wspaniale. Zawsze możesz liczyć na fachową pomoc prawdziwych ekspertów w dziedzinie programowania oraz kompanów do rozmów na każdy temat :).
Jeszcze raz dziękuję, że wybrałaś właśnie nas i witam na pokładzie! :)

Wracając do tematu.
Ogólnie rzecz biorąc, to do stworzenie guzików, tj. przycisków  używa się funkcji CreateWindowEx z odpowiednio ustawionym argumentem lpClassName.
Dialogów używa się raczej, do tworzenia dodatkowych okienek :).
Polecam zapoznać się z Kursem WinAPI, C++ :).
P-23686
DejaVu
» 2010-11-07 22:53:59
malan... co Ciebie ugryzło? :P
P-23688
magdag77
Temat założony przez niniejszego użytkownika
WITAM
» 2010-11-07 23:26:19
Nie ukrywam, że nie chcę być tu traktowana w jakikolwiek inny sposób niż inni. Przypominam, że kobiety to też ludzie, tak -studiujemy, programujemy, pracujemy, piszemy, chodzimy, biegamy, itd...:)

Może z mojej wiadomości nie wynikało dokładnie to, co chciałam przekazać. Znam funkcję CreateWindowEx i używam jej w moich programach. Mój problem polega na tym, że nie zawsze potrafię dopasować ją do swoich zamiarów. Dla przykładu mój projekt zakłada założenie 4 przycisków, muszą one mieć jakieś konkretne nazwy i wywoływać określone funkcję.Wszystko jest niby ok ale nie umiem (a przynajmniej robię to błędnie) zmienić nazwy mojego przycisku, np. założyć, że mój przycisk będzie się nazywał "dodaj" i będzie usytuowany w prawym górnym rogu okienka . Sprawa banalna a jakoś nie umiem do tego dojść.
Wydaję mi się, że mój wykładowca potwornie mi namieszał. Wg jego wizji miałam zająć się tylko dialogami, zmienić cały swój program. Dialogi denerwowały mnie bez przerwy. O ile programowanie 'klasyczne' okienka szło mi całkiem nieźle to o windowsowskich gotowcach wolałabym zapomnieć. Powiedzmy sobie, że jestem niecierpliwa i stąd w mojej pierwszej wiadomości wyrażenia typu "POMOCY!!':):)

P.S.1
 Na stronę z lekcjami natrafiłam już wcześniej ale z przyjemnością przejrzę jeszcze raz. 
P.S.2. Mam prośbę - jeżeli Wasze odpowiedzi na moje wiadomości mają być niemiłe, kpiące ze mnie czy coś w tym rodzaju to proszę o nie odpowiadanie na moje posty. Ja z natury lubię szanować ludzi. I - dla jasności - nie oczekuję, że ktoś tu napiszę program za mnie.
P-23690
DejaVu
» 2010-11-07 23:34:53
Wybacz mu ;) on raczej się ucieszył, że się pojawiła kobieta w tym gronie aniżeli miał coś złego na myśli. To tak offtopic. Niemniej jednak skoro już zabrałem głos na forum (o dziwo) to zaraz przeczytam ten temat i coś spróbuję odpisać :)

/edit:
Zobacz sobie od sekcji "Dialog Boxes".
http://www.functionx.com/win32/Lesson04.htm

Za pomocą Visual C++ możesz sobie wygenerować praktycznie rzecz biorąc większość kodu i wyedytować dialoga.

/edit2:
Co do graficznej reprezentacji stosu - zależy jakie wymagania ma wykładowca. Zapewne zalecił jakieś konkretne narzędzia czego użyć albo co go zadowoli. Myślę, że mógł powiedzieć aby zrealizować zadanie za pomocą metody opisanej w rozdziale: http://cpp0x.pl/kursy/?id=181. W zależności od oczekiwań dobiera się rozwiązania i zazwyczaj tak jest, że jeżeli to są nowe zajęcia to wskazuje się konkretne narzędzia jakich należy zastosować - w przeciwnym wypadku prowadzący sam nie ogarnąłby własnej kuwety :)
P-23692
malan
» 2010-11-08 15:43:46
@magdag77: Tak jak napisał Pan Piotr (DejaVu)- ucieszyłem się po prostu, że pojawiła się w naszym gronie kobieta. Chciałem być po prostu miły :). Nie miałem na celu wykpienia Cie i tym podobnych rzeczy. Jeśli tak się poczułaś, to przepraszam :). Osobiście znam kilka kobiet, która programują znacznie lepiej ode mnie, więc nie jest dla mnie to nowością :).
P-23703
« 1 »
  Strona 1 z 1