Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

KURS OPENGL - pytanie.

Ostatnio zmodyfikowano 2010-12-16 17:21
Autor Wiadomość
JarekKatowice
Temat założony przez niniejszego użytkownika
KURS OPENGL - pytanie.
» 2010-12-16 02:44:33
Zauważyłem pewna wspólna cechę kursów OPENGL. Zaczynają się dobrze czyli podstawy, zmienne, uruchomienie. Następie prymitywy, sześciany. Jednak kolejne etapy zaczynają być dziwne. Zaczyna się tłumaczyć rożne niuanse kolorów, przezroczystości, materiały jak szkło metal i inne sprawy nie potrzebne na tym etapie. Kazdy świeży uczący się nie może sie doczekać przede wszystkim  zaladowac model najlepiej animowany i oteksturowac go. Najlepiej zaladowac kilka modeli i ulozyc je w swiece 3D. Potem zacząć poruszać się czymś w rodzaju kamerki. Niech ten świat narazie nie ma pięknych efektów świetlnych, cieni, materiałów wyszukanych jak szkło, metal i inne. Takie podejście bardziej zachęciło by do dalszego pogłębiania tajników.
A teraz najgorsze .... wiekszaosc kursow juz nie dochodzi do tego etapu tylko konczy na szescianie pieknie oswietlonym zrobionym z metalu ...tylko "po wuju" to komu.

A teraz pytanie. Czy kurs na tej stronie będzie trzymać taki sam poziom?
Mam nadzieje ze nie.
pozdr
  
P-25196
DejaVu
» 2010-12-16 03:04:28
» KursyKurs OpenGL, C++ kurs liczy 32 długie lekcje. Kwestia czasu kiedy zostanie on wgrany do końca. Moderatorzy mi w tym nie pomagają, a milion innych rzeczy również ciągnę. OpenGL jest niskopoziomową biblioteką, więc nie ma tam gotowych funkcji na wczytywanie modeli, animacje czy inne cuda. Musisz użyć jakiegoś silnika jeżeli chcesz mieć takie bajery (lub samemu wszystko oprogramować). Przykładowo możesz zobaczyć jak sprawa wygląda w bibliotece irrlicht (» KursyKurs Irrlicht, C++ kurs). Silniki są zbudowane na OpenGLu lub bibliotece DirectX. To silniki dostarczają gotowe implementacje na zarządzanie teksturami, modelami itp. Biblioteki niskiego poziomu zapewniają dostęp do sprzętu i możliwość jego wykorzystania. Jak ten sprzęt wykorzysta programista to już jego sprawa :)

/edit:
Odpowiadając wprost na Twoje pytanie: kurs nie będzie omawiał animacji, ładowania modeli itp. Żaden kurs również tego nie robi, bowiem jak już napisałem wcześniej OpenGL jest biblioteką niskopoziomową, która umożliwia efektywne wykorzystanie kart graficznych. Oczywiście, że jako początkujący jesteś tym mocno zawiedziony, bowiem czego innego oczekiwałeś od tej biblioteki. Chcesz szybko podejmować próby tworzenia gier - używaj silników graficznych. Jak sam zaczniesz pisać silnik z użyciem OpenGL'a to najwcześniejsza Twoja gra 3D ukaże się przy sprzyjających okolicznościach i sporej determinacji za dwa lata :)
P-25197
JarekKatowice
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-12-16 11:29:21
Dzieki za odpowiedz.
Czesc I
 Po przeczytaniu Twojego posta poszukałem trochę w necie w tym kierunku o czym prawiłeś i rzeczywiście do wczytywania modeli md2, md3 i obj uzywa sie zewnętrznych bibliotek które wykonują kod OpenGL. Z tego co na szybo zrozumiałem to OpenGL daje możliwość rysowania prymitywów tyko i zasada rysowania polega na pobieraniu z pliku modelu współrzędnych każdego trójkąta rysowanie go na drugim buforze a nastepnie skopiowanie wszytsko na scene. Jesli dobrze zrozumiałem to straszna straszna porażka! Rozumiem ze OpenGL jest niskopoziomowy ale kolejne wersje powinny dostarczać podstawowych class czy funkcji (optymalnych)  do wczytywania i podstawowego manipulowania popularnymi formatami obiektow3D. Jeśli trzeba wykonać coś na nich niskopoziomowo to ok ale perę podstawowe działania powinny byc umozliowione z automatu.

Czesc II
Rozumiem jednak ze wczytywanie tekstur już openGL posiada? Powiedzmy ze chciałbym zbudować prosta bibliotekę 2D podobna do allegro. Zatrzymuje się przy problemie tworzenia sprita. Taki sprit to w OpenGl po prostu wczytana tekstura wyświetlona na OPENGL-owym prostokącie?

Czesc III  - ostatnia

Biblioteki typu SFML, czy Allegro w swojej budowie wykorzystują OpenGL. Jednak FPS mowiąc delikatnie bardzo obiegają od tego co można było by uzyskać w wszechwładnym niskim poziomie opengl. Fdybys był tak dobry i wymienił i rozwinął kilka najistotniejszych powodów takiego stanu rzeczy

z góry dzięki
 
P-25200
DejaVu
» 2010-12-16 13:34:29
W OpenGL nie będzie obsługi wczytywania popularnych plików. Nie ma również obsługi wczytywania tekstur. Uzasadnienie jest tego proste - to jest sterownik do obsługi karty graficznej. Nie będzie on korzystał z innych zasobów sprzętowych takich jak np. dysk. Dane musisz sam wczytać do pamięci, a następnie załadować je do karty graficznej podając je w odpowiednim formacie. Biblioteka umożliwia programiście zadecydować jak będzie wykorzystywał sprzęt. Silniki graficzne są właśnie przykładem tego jak można wykorzystać bibliotekę OpenGL'a.

Allegro 4.x nie używa OpenGL'a. SFML o ile mi wiadomo wykorzystuje OpenGL'a - używałeś SFML'a, że tak krytycznie się na jego temat wypowiadasz? A może problem nie jest w bibliotece, tylko w sposobie w jaki z niej korzystasz?
P-25201
JarekKatowice
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-12-16 13:45:33
Nie nie..ja sie nie wyrazam zle o SFML wrecz przeciwnie - jest obiektowy i wygodny. Wielu jednak narzeka ze jest wolny i ze jakby uzywac OpenGL to bylo by to duuzo szybsze. Dlatego wlasnie zapytalem co powoduje ze biblioteki sa wolniejsze od czystego OpenGL.

P-25202
DejaVu
» 2010-12-16 13:58:31
Duży narzut kodu do obsługi OpenGL'a, słabe umiejętności programisty, niewłaściwe posługiwanie się OpenGL'em (np. renderowanie modeli pętlą for zamiast zastosowania sprzętowego wsparcia poprzez funkcję glList).

Dochodzi do tego również słaba znajomość biblioteki SFML przez początkujących programistów, którzy zapewne nie bindują danych z maszyną OpenGL tylko co i rusz odwołują się do RAM'u.
P-25203
JarekKatowice
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-12-16 14:35:16
"...Dochodzi do tego również słaba znajomość biblioteki SFML przez początkujących programistów, którzy zapewne nie bindują danych z maszyną OpenGL tylko co i rusz odwołują się do RAM'u..."

Czy mogłbys rozwinąć te wypowiedz bo brzmi interesujaco a niemam zielonego pojecia o czym mowisz. (oczywiscie nei znam jeszcze opengl moze mi sie to w przyszłości przydac)
z gory dzieki
P-25206
DejaVu
» 2010-12-16 15:01:12
Nie mogę rozwinąć tej wypowiedzi, bowiem nie używałem jeszcze SFML'a i nie jestem w stanie wypowiedzieć się jak faktycznie działa przedmiotowa biblioteka. Ja Ci powiem tyle: nie napiszesz samodzielnie gry używając OpenGL'a. Zastosuj SFML'a bądź inny silnik jeżeli chcesz posuwać się do przodu i rozwijać. W OpenGL'u zakopiesz się i żadnych efektów nie będziesz miał przez najbliższe pół roku.
P-25209
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona