Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[Asembler] Mov ah,9 - co to jest?

Ostatnio zmodyfikowano 2011-05-19 17:05
Autor Wiadomość
capajera18
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[Asembler] Mov ah,9 - co to jest?
» 2011-05-19 14:07:59
mam pytanie (może głupie... zależy).
Mianowicie Chodzi mi o jeżyk assembler zalezy mi żeby się go nauczyć.
I tu pytanko

Po co się wgl Pisze (jeśli chodzi o program który wyświetli nam HELLO WORLD)

Po co jes coś takiego jak

mov

za co te MOV dopowiada
Po po co się dopisuje do tego ah i daje po przecinku 9 - czemu to słuzy ??


org 100h
mov ah, 9

Prosze o wytłumaczenie :-)
P-33178
malan
» 2011-05-19 14:22:12
O ile dobrze pamiętam, to
mov
 jest podstawową instrukcją w assemblerze. Gdzieś w jakimś artykule o tym czytałem. Ty pytasz o podstawy podstaw, które powinny znajdować się w kursie, który przerabiasz ;) Jeżeli tam tego nie ma to radziłbym Ci poszukać czegoś lepszego ;)
P-33179
ison
» 2011-05-19 14:51:37
na wiki masz ładnie wytłumaczone
mov ax, 0D625h
mov es, ax       ; wprowadź do rejestru segmentowego ES wartość z AX wynoszącą D625 szesnastkowo (54821 dziesiętnie)
mov al, 24
mov ah, 0        ; załaduj do rejestru AX wartość 24 (wyzeruj AH – starszą połówkę rejestru AX i zapisz wartość 24 w młodszej AL)
int 21h          ; wywołaj przerwanie nr 33 (21 szesnastkowo)
i wszystko jasne :D

//nie wiem czy gdzieś znajdziesz polski tutorial do assemblera, ale jakbyś chciał po angielsku to tu masz wszystko ładnie opisane: http://www.skynet.ie/~darkstar/assembler/
P-33182
DejaVu
» 2011-05-19 14:52:07
Jest dokładnie tak jak malan napisał. A co do pytania:
mov AX,123
Przypisz do rejestru AX wartość 123.

mov AX,BX
Przypisz do rejestru AX wartość z rejestru BX.

I tak dalej. Zorientuj się najpierw ile masz rejestrów do dyspozycji. Jak się przekonasz pisanie w assemblerze to syzyfowa praca. Jak chcesz pisać użyteczne aplikacje to odpuść sobie naukę assemblera. To tylko moja rada.
P-33183
capajera18
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-05-19 15:46:15
ALE tzn że assembler jest do niczego jeśli chodzi o użyteczność aplikacji czy że jest nie wygodny czy jak ??

Dzieki za pomoc tak ogólnie

I dzieki Ison, skorzystam z tej strony :-) przynajmniej podciągne się w angielskim ,
i połącze przyjemnne z pożytecznym
P-33186
SeaMonster131
» 2011-05-19 16:03:02
ALE tzn że assembler jest do niczego jeśli chodzi o użyteczność aplikacji czy że jest nie wygodny czy jak ??
Zobacz sobie jakiś program napisany w Assembleru :) Ja oglądałem coś tam o RE i tam gościu powiedział, że na 1Mb programu przypada 300 000 linijek Assemblera. Nie wiem czy do końca to prawda, ale po mojemu jak zobaczyłem te programy w Assembleru to po prostu - żmudna praca :)
P-33187
capajera18
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-05-19 16:20:17
Chwila ale kto by pisał program na 300 000 linijek ??
Przecież w assemblerze można napisać podobnie działający program jak w c++-sie :-)
Z tą różnicą że w assemblerze bedzie to może ponad 1000 linijek :-) (nie wiem jeszcze to przykład) kiedy to w c++ bedzie to o połowe mniej ... Ale i waga programu jest inna :-) .

I to jest tak, inni w kursach normalizują programowanie w ASSEMBLERZE że jest może mniej wygodne to zależy od upodobań kiedy to przykładowo w jezykach wysokiego poziomu jest to wygodne ale programy są kolosalnie duże :-)

Dalej ci co programują np w c++ odradzają ASSEMBLERA ze względu właśnie jak  Pan Admin napisał że to syzyfowa praca... sami rozumiecie o co chodzi :-)

A JA POWIEM tak, pie... ,-> takie tematy(bez obrazy), chce się tego uczyć czego chce i nie patrze na takie drobiazgi.

Chęci mi nie braknie do c++ i nie zabraknie jej do assemblera.
Ważne by zrozumieć, ważne by poznawać, ważne by opanować ważne by się starać i nie zrażać
P-33189
DejaVu
» 2011-05-19 17:01:28
Ja tylko ostrzegałem ;p nic użytecznego w asmie nie napiszesz i o to mogę się spokojnie założyć ;p Nawet wczytywanie danych będzie drogą przez mękę (np. typu liczbowego) :)
P-33192
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona