Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Programowanie - jak to naprawdę wygląda?

Ostatnio zmodyfikowano 2011-06-26 13:39
Autor Wiadomość
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Programowanie - jak to naprawdę wygląda?
» 2011-06-22 02:57:13
Witam!

/*
* Jeżeli nie masz czasu to omiń komentarz,
* nie wnosi nic merytorycznego do pytań,
* a jest jedynie swego rodzaju gorzkim żalem
* i inwokacją w jednym.

Temat nie tyle techniczny co wręcz egzystencjalny. Zaczęły mi się właśnie wakacje (no... właściwie to zaczną za jakieś 8 godzin) i chce je przeznaczyć na przelanie wizji w kod i naukę programowania. To są dwa miesiące, warto je zainwestować w swoją przyszłość, a nie w save 100% z GTAIV. Ostatnio ciągle szukam swojego miejsca i swojej biblioteki - trwoniąc czas. Miotam się miedzy środowiskami i bibliotekami marnując cenny czas ale szukając zrozumienia tao programowania. Oczywiście mógłbym zapytać czego się uczyć - ale ten temat był trwoniony setki razy - zapytam co jest używane w świecie.

Zapewne wielu z was miało kontakt lub wie jak wygląda pisanie aplikacji, które mają wyjść poza localhost. Wiem że nie wybierzecie za mnie biblioteki, nie zdecydujecie jakie środowisko będzie mi pasować, ale wiem że macie odpowiedzi, których szukam, jesteście białym królikiem, który zaprowadzi mnie Alicję - do króliczej nory. Wpadnę w nią, w wir programowania i pochłonie mnie jak kubeł pełen krwi. Liczę że z waszą pomocą zetnę chwast lenistwa, przestanę porzucać projekty w połowie zastanawiająć się czy to dobra droga. Zacznę śnić jak ci już śniący.

Targa mną wiele niepewności - po części może z winy szkoły i ludzi, którzy w niej uczą. Cieżko czerpać wiedzę o projektach od matematyków po kursach, czy ludzi, którzy do uczenia programowania muszą mieć podręcznik pod ręką. Ich brak pasji zabija jak zimny i nie czuły małżonek zabija związek - związek człowieka z programowaniem, z maszyną, z kodem maszynowym.

Przygoda z programowaniem w moim przypadku to sinusoida, może źle do tego podchodzę, może uderzam w złe struny dlatego brzmią fałszywe dźwięki? To początek kształtuje nawyki - a nawyki muszą być dobre jeśli mają czemuś służyć, jeśli mają pomagać a nie utrudniać. 

Wiem jedno, programowanie jest ciekawe, pasjonujące i sprawia przyjemność. Daje szanse stać się Bogiem, poczuć moc tworzenia z niczego i kreowania niesamowitych rzeczy wyrażonych w jakże prosty sposób - zero lub jeden. To jest droga, którą dalej chce iść, mimo że jeszcze jej dokładnie nie widzę.

Patrząc po tym co się dzieje w technikach/liceach na lekcjach programowania i stosunków przyszłych guru informatyki do programowania - konkurencji nie będzie. Więc można robić coś co się lubi i ktoś jeszcze będzie za to płacił.

Zapewniam że jestem trzeźwy. Jeszcze.
*/


1. Tworzenie aplikacji.
W szkole poznałem jeden schemat tworzenia aplikacji graficznych. BCB/VS, przeciąnij komponent, ustaw, okoduj, zapętl. Oczywiście zdaje sobie sprawę z istnienia takich bibliotek jak WinApi/Qt/WxWidgets, jednak wątpię aby rozłożenie metod w praktyce było po 50%. Czego się częściej używa do stworzenia aplikacji? Metody z gotowymi komponentami czy samemu się piszę kod w oparciu o biblioteki? Którą metodą jest tworzone więcej aplikacji, które goszczą na naszych pulpitach? Jeżeli kiedyś trafię do firmy to która metoda najprawdopodobniej będzie używana? Czy warto się użerać z RAD czy lepiej tworzyć samemu?

2. Jak się formował wasz wybór biblioteki?
Od czego zaczynaliście, przez co przeszliście i w czym teraz siedzicie? Jak wygląda wasza przygoda z programowaniem? 

3. Własne biblioteki.
Przez długi czas myślałem czy nie zrobić sobie biblioteki z własnymi funkcjami i własnymi nawykami. Jeżeli ktoś z was programuje z użyciem WinApi czy  innej podobnej biblioteki to czy ma własną bibliotekę w której trzyma najczęściej używane gotowe rozwiązania?

4. Jak wygląda praca nad projektem w firmie? Na jakich zasadach ten kod powstaje? Jak to wygląda?
P-34431
Mrowqa
» 2011-06-22 08:29:28
Witam!

można stwierdzić, że mam podobny problem jak kolega z kilkoma różnicami :P

Ja piszę w VC++ 2010 Express ( podobno dobry nie jest, ale mi przypadł do gustu :P ). Miałem zamiar się uczyć Allegro, ale z powodu braku dobrych kursów zrezygnowałem ( lubię gry i praktycznie dlatego zacząłem programować ). Nauczyłem się kursiku WinAPI z DarkCult. Nie jestem mistrzem, ale powiem, że się opłacało. Fakt - aplikacji z WinAPI nie wolno odpalić na innym systemie niż Windows, ale co z tego ? Z czego korzysta większość ludzi ? Właśnie z Windowsa :D ( choćby z pirata :P ).

Pracuję teraz nad trochę większym projekcie i powiem, że to jest ciekawe i satysfakcjonujące. W liceum jeszcze nie jestem, ale znając ich podejście to konkurencji nie będzie, a programiści zarabiają dużo ( w zależności od doświadczenia ). Może w WinAPI dużo pisać nie będę, ale przyda mi się ta wiedza do tworzenia porządnych gier w przyszłości. Właśnie pod Windowsa wychodzą mnóstwa gier, więc czemu nie skorzystać z WinAPI ?? :P ( tzn z niektórych przydatnych funkcji ).

Na początek zacznij się uczyć lepiej definicji języka i standardu.
Czas przeznaczony na naukę konkretnej biblioteki to nie czas stracony - zyskujesz cenne doświadczenie. Może czasem pożałujesz wyboru, ale czas nie został stracony ( mimo tego, że mógł być lepiej wykorzystany ).

Jakie biblioteki polecić ? To zależy co chcesz pisać :P Ja dobrze doświadczony nie jestem - więc nie udzielę konkretnej rady. Powiem tyle, że WinAPI wbrew pozorom jest nawet łatwe. Niestety początkującym jest trochę ciężko z powodu profesjonalizmu biblioteki i możliwych opcji ( że się tak wyrażę :P ). ( zrozumiesz jak będziesz się uczyć :P w WinAPI czasem jest tak, że dużo się opracujesz i mało masz, a czasem na odwrót ^^ ).

Tworzenie własnych bibliotek ? Jeszcze tego nie robiłem, ale myślę, że to dobry pomysł. To już zależy od konkretnych sytuacji.

Co do pracy w firmach i tworzenia projektów - też jestem ciekaw :D Kilka lat temu coś oglądałem o tym, ale już nie pamiętam ...

Pozdrawiam,
Mrowqa
P-34432
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-06-22 12:22:17
Jak piszesz aplikacje w VC++ 2010 Express to własnie z wykorzystaniem tych gotowych komponentów czy tylko WinApi? Znaczy... Wybierasz "Windows Form Aplication" Czy "Win 32 Project" ?
P-34442
DejaVu
» 2011-06-22 12:38:07
Każda firma ma inne upodobania - zamiast tworzyć własne biblioteki lepiej skupić się na praktycznym zastosowaniu np. takiego QT - biblioteka jest dobra i popularna. Taka pozycja z pewnością w CV będzie dobrze wyglądała tym bardziej jeżeli będzie poparta jakąś funkcjonalną aplikacją.
P-34443
Mrowqa
» 2011-06-22 15:14:17
@up ehhh ;/ gdybym wiedział to bym się uczył QT :P No cóż trudno :D ( zawsze mogę się nauczyć drugiego :D ale krucho z czasem ... )

Jak piszesz aplikacje w VC++ 2010 Express to własnie z wykorzystaniem tych gotowych komponentów czy tylko WinApi? Znaczy... Wybierasz "Windows Form Aplication" Czy "Win 32 Project" ?
Ja akurat użyłem "Win 32 Project". Szkoda, że teraz się dowiedziałem, co to "Windows Form Aplication" ;/ Widzę, że to ciekawe i wygodne rozwiązanie, ale trzeba było by się zapoznać z tą opcją :)

Pozdrawiam,
Mrowqa
P-34445
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2011-06-22 21:29:14
No ta opcja to programowanie RAD, tylko czy to faktycznie jest używane masowo? Czy raczej po prostu "ciekawostka"?
P-34455
waxx
» 2011-06-25 18:28:48
Programów okienkowych teraz najczęściej nie pisze się w C++, a szybko w C# z użyciem Windows Forms.
P-34669
Mrowqa
» 2011-06-26 10:53:51
W firmie to da się jeszcze zrozumieć :P Ja piszę aktualnie w C++ czysty kod aplikacji bez Windows Form - ciężka, trudna, żmudna i długa praca, ale za to daje satysfakcję :) ( będziecie niedługo podziwiać owoce mojej ciężkiej pracy - o ile przed wyjazdem na wakacje się wyrobię :P w co wątpię ^^ ).

Pozdrawiam,
Mrowqa
P-34704
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona