Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Kurs do obsługi C++ Buildera

Ostatnio zmodyfikowano 2012-04-14 11:34
Autor Wiadomość
sikora9300
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Kurs do obsługi C++ Buildera
» 2012-03-17 19:19:36
hej, na lekcji zaczeliśmy programowanie w c++ Builder (czy tworzenie aplikacji w narmalnych windowssowkich okienkach) i mam czy istanije jakiś dobry kurs albo jakaś książka???
P-52767
akwes
» 2012-03-17 19:26:12
Żeby zrozumieć zasadę działania borlanda trzeba by znać składnię C++ co najmniej do wskaźników na funkcję. (Moja nauczycielka od programowania niestety aż tak rozległej wiedzy już nie posiadała, więc Borlanda uczyła jak uczyła).

Ten Builder w szkole biorąc pod uwagę to ile się uczy składni c++ w szkole to poważny błąd. Programy się klepie na oko, a nie przez zrozumienie. Zapamiętuje się bardzo uproszczoną zasadę tworzenia aplikacji. Powiedz mi czy chcesz się nauczyć używać borlanda czy przeżyć lekcje programowania ;> ?

Jeżeli chcesz je przeżyć, a nie wiążesz przyszłości z Borlandem to na razie proponuje Ci tę stronę http://members.chello.pl/p.malak/bb/tipstricks.html. Co prawda nie nauczysz się z tego wiele, no ale :)

W sumie można by pomyśleć nad jakimś kursem borlanda na stornie...

P-52768
sikora9300
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-03-17 20:39:41
Mój nauczcyciel jest całkiem spoko, może i wymaga dużo ale umie pożąnie wytłumaczyć. A z wiązku z twoim pytaniem "Powiedz mi czy chcesz się na..." to chciałbym wiedzieć coś więcej. Jeśli mógłbyś mi wysłać kilka prostych przykładowych programów, tak dla nauki. mój e-mail to sikora9300@gmail.com
P-52776
akwes
» 2012-03-17 20:44:54
http://cpw.net.pl/c++builder/kursy/

W buliderze nie pisałem nigdy nic ciekawego ;> Więc może będzie pomocna Ci ta stronka.
P-52777
sikora9300
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-03-17 21:27:14
dzięki, ale ale nie tam za dużo informacji jakich potrzebuję.

mógłbyś mi powiedzieć jak sprawdzić w który aktualnie "Edit" mam aktywny, czy w który wpisuje dane??
P-52792
akwes
» 2012-03-17 21:32:29
W sensie, że co :) ?

Chcesz sprawdzić w którym z kilku editów na formie ktoś ma wstawiony migający kursor?

Jeżeli tak to

C/C++
if( Edit1->Focused() ) Label1->Caption = "Pierwszy";
else if( Edit2->Focused() ) Label1->Caption = "Drugi";
else if( Edit3->Focused() ) Label1->Caption = "Trzeci";
else Label1->Caption = "Zaden";

P-52796
sikora9300
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-03-17 22:10:02
no dzięki, o to mi chodziło, ale mam mały problem a mianowicie kiedy np: napisałem już jakaś literę np:5 w Edit1 i klikam na Button1 to wtedy Edit przestaje być "aktywny", i liczba nie zmiania się na -5.
C/C++
void __fastcall TForm1::plusminus2Click( TObject * Sender )
{
   
    if( Edit1->Focused() )
    {
        x = StrToFloat( Edit1->Text );
        x = x *( - 1 );
        Edit1->Text = x;
    }
    else
    if( Edit2->Focused() )
    {
        y = StrToFloat( Edit2->Text );
        y = y *( - 1 );
        Edit2->Text = y;
    }
}
i jeszcze jedno małe pytanie, wstawiłem "Panel1" do programu i chcę na nim umieścić "Edit1" ale panel zasłania "Edit1", i tu pytanie jak ustawić "Panel1" na spodzie ???
P-52810
akwes
» 2012-03-17 22:29:30
Dla każdego tematu zakładaj nowy temat :) ale widzę, że tego będzie sporo.

Pierwszy problem.

Ponieważ klikając na Button fokus otrzymuje Button. Tylko jeden komponent może mieć Focus.

Co do problemu drugiego. Można ustawić Panel, i na panelu kliknąć Button. Albo zmienić Buttonowi rodzica. Czyli raz w programie zmienić mu rodzica przez:
C/C++
Button1->Parent = Panel1;

Ewentualnie: zaznaczyć button, ctrl+x, zaznaczyć panel, ctrl+v :)

Ale tak jak mówiłem wcześniej, wynika to z budowy biblioteki i organizacji kodu. Takie klepanie na oślep ma mało wspólnego z programowaniem ;)
P-52812
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona