Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Jakie studia wybrać?

Ostatnio zmodyfikowano 2012-06-01 21:31
Autor Wiadomość
dr_fuscher
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Jakie studia wybrać?
» 2012-05-24 10:32:41
Witam.
Wczoraj zakończyłem egzaminy maturalne i pora teraz zdecydować się na jakiś kierunek. Pisze na tym forum, ponieważ sądzę, że znajdują się tutaj osoby obeznane w tym temacie. To do rzeczy. Waham się między automatyka i robotyką a informatyką a mechatroniką. Żeby ułatwić doradzanie dobrym ludziom napiszę co tak mniej więcej umiem:
Najpierw może z informatyki bo o tym jest w sumie ta strona:
-oczywiście programuje w c++(obiekty, znam trochę niektóre biblioteki np. winapi, miałem styczność z allegro itd.)
-pisze skrypty w bashu(nie znam go jakoś genialnie, ale wystarczająco, żeby ułatwić sobie trochę obsługę linuksa)
-trochę znam kryptografię(takie tam podstawy)
-w szkole nauczyłem się trochę basica(podstawy podstaw)
-do matury nauczyłem się SQL'a(także podstawy podstaw)
-trochę znam HTML'a i perla
-liznąłem trochę crackingu i reverse egineeringu dlatego też znam trochę assemblera(napisałem w nim nawet klika programów:)
-miałem przyjemność parę razy pobawić się mikrokontrolerami(a dokładniej zestawami Arduino)
-jeszcze mam jakąś tam podstawową wiedzę jak działają sieci komputerowe itp. itd.

Swego czasu czytałem dużo o fizyce współczesnej i astrofizyce(niestety przez zbyt słabą znajomość matematyki nie byłem, sumie dalej nie jestem, w stanie zrozumieć niektórych teorii:( ), więc mam (bardzo bardzo bardzo) ogólną wiedzę nt. fizyki kwantowej czy fizycznych podstaw elektroniki.

Jeżeli ma to jakieś znaczenie to liceum(profil mat-fiz-inf) zakończyłem z takimi ocenami z rozszerzonych przedmiotów: mat-4, fiz-5, inf-6(wyników matur nie podam z oczywistego powodu, ale chyba poszły w miarę dobrze, a przynajmniej większość tego co tam napisałem zgadzała się z odpowiedziami z internetu).

Prosiłbym o wypowiedzi(ewentualnie o jakieś porady) osób, które zakończyły takie studia(dla przypomnienia: automatyka i robotyka, informatyka lub mechatronika) lub są w ich trakcie.

PS. Sprawdzałem plany zajęć wszystkich tych kierunków, ich opisy itd. itp. ale chciałbym jeszcze zaczerpnąć porady osób zorientowanych w temacie.

Z góry dziękuję(kultura musi być).
P-57268
malan
» 2012-05-24 10:47:04
Napisz dobrze maturę podstawową z matematyki, języka i informatyki. Zdaj rozszerzenie z matmy i informatyki i bez problemu dostaniesz się na politechnikę. Jeżeli ogarniasz programowanie w stopniu podstawowym, czyli wiesz co to jest zmienna, funkcje, struktury danych i umiesz coś zapisać do pliku to jesteś mistrzem. Powinieneś wiedzieć co nieco co się dzieje jak w pasek przeglądarki wpiszesz adres strony, co to jest router, jak się oblicza maski adresu IP itp. Takie jest moje zdanie po pierwszym roku. Amen.
P-57269
dr_fuscher
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-05-24 11:28:58
Domyślam się, że studiujesz informatykę malan, czy może mylę się?
P-57271
malan
» 2012-05-24 11:40:40
Tak, informatykę stosowaną.
P-57272
DejaVu
» 2012-05-24 11:42:46
Porada: wybierz kierunek życiowy, po którym są szanse na znalezienie w miarę konkretnej pracy (którą będziesz akceptował). Druga opcja: wybierz kierunek mało wymagający to będziesz miał więcej czasu na życie studenckie. W praktyce wybór studiów w dzisiejszych czasach ma znikome znaczenie. Liczy się tylko to co robisz poza studiami (praca, samorozwój, znajomi, imprezy).

PS. Na forum było sporo tematów poświęconych temu problemowi.
Frazy, które należy wpisać w wyszukiwarkę google:
P-57273
dr_fuscher
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-05-25 08:19:00
Ze stwierdzeniem, że wybór studiów ma znikome znaczenie bym polemizował(chociaż może w przypadku pokrewnych ze sobą kierunków). Za podesłane tematy dziękuje, chociaż niektóre z nich już czytałem.
P-57287
yoogi
» 2012-06-01 21:31:33
Nie narzekaj :) bo niektórzy studiują dziennikarstwo albo historie i jakoś nie narzekają :)
P-57642
« 1 »
  Strona 1 z 1