Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Instalator pod linuxem

Ostatnio zmodyfikowano 2012-08-07 16:31
Autor Wiadomość
yoogi
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Instalator pod linuxem
» 2012-08-06 00:14:11
Witam, chciał bym napisać prosty instalator aplikacji. Aplikacja powinna się kopiować do systemu i uruchamiać przy starcie. Tutaj może być problem bo to nie Windows, nie można pobrać aplikacji i kliknąć na nia dwa razy. Chciał bym, żeby użytkownik mógł pobrać moją aplikacje i ją uruchomić, ale jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia, konieczne jest dodanie nowych repozytoriów przez usera i pobranie przez terminal ?

Pod Windowsem wystarczy dodać wpis do rejestru i użyć funkcji CopyFile, bądź pochodnej. Dzięki za każdą odpowiedź na temat :)
P-61826
m4tx
» 2012-08-06 07:16:09
Koniecznie chcesz napisać taki instalator? :) Możesz skorzystać z gotowca, np. taka Amnesia: The Dark Descent korzysta z Nixstallera i taki Nixstaller potrafi korzystać z GTK+, FLTK i ncurses, czyli zadziała praktycznie na każdym systemie Uniksowym. W dodatku potrafi zarejestrować nowo zainstalowany program w używanym w systemie menedżerze pakietów (see: packagekit), dzięki czemu widać go w chociażby Centrum Oprogramowania Ubuntu i można go łatwo odinstalować.

Jakbyś jednak chciał napisać własny instalator, to:
  • Jeśli to aplikacja okienkowa, to możesz mieć niemal 100% pewność, że instalator napisany z użyciem GTK+ zadziała, bo biblioteka ta znajduje się w każdej nowoczesnej dystrybucji Linuksa przeznaczonej na desktopy
  • Za pomocą LZMA możesz zrobić samorozpakowujące się archiwum (Nixstaller też korzysta z tego)
  • Potem już tylko kopiujesz pliki, za pomocą policykita możesz uzyskać podwyższone uprawnienia, możesz packagekitem zarejestrować program w systemie, ew. jeszcze robisz aktywatory freedesktopowe i dodajesz je na pulpit i do menu...

Tyle ode mnie :)
P-61828
yoogi
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-08-06 10:56:12
A jak bym chciał od podstaw napisać, to do jakiej ścieżki mam zapisać aplikacje, i jak najlepiej zrobić uruchamianie przy starcie systemu aplikacji ?
P-61835
m4tx
» 2012-08-06 11:42:13
do jakiej ścieżki mam zapisać aplikacje
/usr/bin/ - binarka
/usr/lib/ - biblioteki
/usr/share/nazwaaplikacji/ - pliki aplikacji

jak najlepiej zrobić uruchamianie przy starcie systemu aplikacji
http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html
P-61842
Badman
» 2012-08-07 08:18:27
Ze swojej strony mogę dodać, że środowsiko Gnome posiada rejestr podobny do tego z windows.
Co do pobierania przez sieć to warto skorzystać z biblioteki libcurl.
P-61908
yoogi
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-08-07 15:20:55
Czyli rozumiem, że pod każde środowisko muszę osobno aplikacje stworzyć ?
P-61913
m4tx
» 2012-08-07 16:31:01
Nie, czemu?
P-61916
« 1 »
  Strona 1 z 1