Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[allegro5] Nietypowa niestabilność okna

Ostatnio zmodyfikowano 2012-10-02 19:23
Autor Wiadomość
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[allegro5] Nietypowa niestabilność okna
» 2012-10-02 01:51:59
Witam. Swe pytanie kieruję do użytkowników allegro w wersji piątej. Piszę sobie pewną gierkę (konkretnie w allegro 5.0.7), ale od jakiegoś czasu aplikacja zachowuje się niestabilnie, ale w nietypowy sposób. Czasami (nie potrafię określić od czego konkretnie to zależy) okno się wyświetla i od razu zamyka cała aplikacja tak, że tylko mrugnie. Oczywistym jest fakt, że taka sytuacja ma miejsce gdy się coś skopie w pętli głównej gry (lub w jakimś innym miejscu kodu), ale gdybym był pewien, że tak jest i u mnie, to nie pisał bym tutaj, tylko szukał błędu. A u mnie potrafi być tak, że stabilność okna, jest zależna od zupełnie błahych rzeczy, np czasem dodam w jakimś miejscu rysowanie jakiegoś prymitywu (np koła) i okno "znika" (tzn odpala się i od razu zamyka aplikacja), rysowanie prymitywu zakomentuję, wówczas działa poprawnie. Odkomentuję, znika. Ale gdy zostawię zakomentowane i za jakiś czas odkomentuję, to już działa poprawnie (nie od razu, zwykle np po dniu/kilku dniach). Czasem efekt "zniknięcia" wywołuje np pętla for która nic nie ma w ciele funkcji. Raz np irytowało mnie ciągłe ostrzenie w logu kompilacji, że nie używam do niczego jakiejś zmiennej (konkretnie bitmapy), której jednak nie usuwałem bo wiedziałem że będę jej później potrzebował, więc ją zakomentowałem i wówczas już okno "znikało". Gdy ją odkomentowałem już było z powrotem ok (więc "obecne znikanie" wywoływane było konkretnie brakiem tej linii). Zastanawiam się, czy to ja gdzieś w głębszych odmętach projektu czegoś nie skopałem i ma to wpływ na stabilność całej aplikacji a odczuwam to w takich dziwnych momentach, czy to allegro 5 jest jeszcze pod tym względem niedoskonałe. No i właśnie doszedłem do genezy tego tematu : czy spotkaliście się kiedyś z jakimś dziwnym zachowaniem okna allegro, tudzież jakąś niestabilnością allegro 5 ? Będę próbował dochodzić co to u mnie wywołuje, np gdy okno będzie znikało po dodaniu jakiegoś prymitywu, wówczas będę sukcesywnie komentował pozostałe części kodu we wszystkich plikach projektu, w końcu przecież musi zadziałać to rysowanie prymitywu (nie zostanie przecież puste okno z pustą pętlą gry, w której będzie tylko jedno rysowanie a okno wciąż będzie znikało), jednak stwierdziłem że nic nie stoi na przeszkodzie żeby wcześniej skonsultować się z innymi użytkownikami a5. Więc jeśli ktoś cokolwiek podobnego u siebie zaobserwował/gdzieś wyczytał, to będę wdzięczny za podzielenie się informacjami. Pozdrawiam :)
P-65952
DejaVu
» 2012-10-02 01:59:30
Czasami incremental linking źle zadziała i konieczny jest rebuild - rzekłbym, że jest to rutynowe działanie. Inną przyczyną (lecz nieco mniej prawdopodobną) mogą być niezainicjalizowane wskaźniki.
P-65954
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-02 09:00:34
Czasami incremental linking źle zadziała i konieczny jest rebuild - rzekłbym, że jest to rutynowe działanie.

Ale, żeby przez tyle lat programowania ani razu się z tym nie borykać, a w jednym projekcie na okrągło, to aż dziwne. Jednak sprawdzę to, i jak następnym razem wystąpi ten problem, to zrobię rebuild, i powiem tutaj o efektach.

Inną przyczyną (lecz nieco mniej prawdopodobną) mogą być niezainicjalizowane wskaźniki.

Hmm, ze wskaźników jako takich nie korzystam w tym projekcie, tylko przy dodawaniu tablic jako argumentów funkcji, za to w sumie z tego dość często w tym projekcie korzystam, mam wiele funkcji z tablicami (w tym również dwu i 3 wymiarowymi), ale czy Twoje słowa odnoszą się również do takiego wykorzystania wskaźników ?
P-65955
SeaMonster131
» 2012-10-02 15:06:40
Ja już od paru miesięcy używam Allegro5 i z czymś takim się jeszcze nie spotkałem.
P-65957
McAffey
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-02 19:17:37
No właśnie tak czekałem na Twoją wypowiedź SeaMonster131, bo wiem że używasz allegro 5. No nic, czyli tak jak myślałem to ja coś skopałem, czeka mnie trochę babrania w kodzie podczas szukania przyczyny. Tematu jeszcze nie zamykam, bowiem jak uda mi się odnaleźć przyczynę to dla potomnych ją tutaj podam, poza tym ktoś może jeszcze chcieć coś dopowiedzieć. W stosownym momencie zamknę :)
P-65968
SeaMonster131
» 2012-10-02 19:23:15
A może coś ze sterownikami jest nie tak?
Bądź ściągnij może inną wersje Allegro5? Np wcześniejszą wersję, 5.0.6 i zobacz czy ten problem będzie występować nadal? :)

// Eh chociaż nie wiem czy coś to da, skoro także np przy pętli for zamyka Ci się aplikacja..
P-65969
« 1 »
  Strona 1 z 1