Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[SOLVED] Router po podłączeniu kabla zawiesza się

Ostatnio zmodyfikowano 2012-11-08 21:01
Autor Wiadomość
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[SOLVED] Router po podłączeniu kabla zawiesza się
» 2012-11-08 19:04:34
Witam,

Może mamy tu jakiegoś sieciowca i będzie w stanie udzielić mi rady :)

Mam w domu internet radiowy.

W gniazdku mam wpięty zasilacz, z którego wychodzą dwa kable ethernet (POE do anteny oraz LAN do komputera).

I teraz kiedy między LAN a komputer chcę wpiąć router to jest problem ponieważ:

konfigurując router bez wpiętego do niego kabla LAN od zasilacza anteny wszystko działa, jednak gdy wepnę kabel i skopiuję adres mac komputera to router się zawiesza... Pytanie czemu? Wina routera?
P-68842
DejaVu
» 2012-11-08 19:17:55
O ile się nie mylę to w sieci nie mogą być dwa urządzenia o tym samym adresie MAC. Czemu chcesz ustawiać ten sam adres MAC dla routera i komputera?
P-68843
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-11-08 19:28:24
Podstawowe zabezpieczenie w małych sieciach przed robieniem podsieci itp. rzeczy, że internet jest dostarczany tylko wtedy jak adres mac się zgadza. (a może to nie zabezpieczenie a ułomność rozwiązania dostawy internetu? Zawsze słyszałem pierwszą wersję). Zawsze ustawiałem adres mac routera na adres komputera (w routerze specjalnie jest chyba po to taka opcja :))

Niby w umowie mam pozwolenie na robienie podsieci, ale router, który od nich dostałem nie jest w tej chwili obecny w domu i chciałem uruchomić ten, którego używałem z pozytywnym skutkiem w mieście na dwóch adresach zamieszkania.

Hm... Sprawdziłem przed chwilą bez kopiowania adresu MAC. Też się zawiesił*


* zawiesił - chodzę po panelu konfiguracyjnym na 192.168.1.1 i nagle panel przestaje odpowiadać (zbyt długo nie odpowiada).
P-68844
DejaVu
» 2012-11-08 19:32:07
Gdyby adres MAC był obligatoryjny to byś nie mógł podłączyć nowego komputera do sieci bez uprzedniej interwencji usługodawcy Internetu. Zazwyczaj aby podłączyć Internet pod inne urządzenie wystarczy wyłączyć modem z zasilania na ~30sek i podłączyć go ponownie.
P-68845
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-11-08 20:21:38
Dobra, bez zabawy adresem MAC nic się nie zawiesza. Może opiszę całą konfigurację jaką mam i jaką zamierzam osiągnąć.

W gniazdku mam adapter PoE w nim są dwa wyjścia ehternet oznaczone POE i LAN. POE idzie do anteny natomiast LAN idzie prosto do PC. W takiej konfiguracji wszystko śmiga.

Teraz między kabel LAN a PC chcę wpiąć router WRT54GC. Więc w wejście w routerze opisane Internet wpinam kabel ethernet wychodzący z LAN. Następnie do jednego z gniazd ethernet w routerze wtykam  kabel ethernet, który podłączam do komputera. I zwykle w tym momencie już wszystko działało. Tutaj niestety nie. 30 sekundowy odłączenie od prądu obu urządeń (adaptera i routera) i dalej nic. W PC mogę wejść do konfiguracji routera, jednak dostępu do internetu nie ma.

Wszystko ustawione jak na tym obrazku wygrzebanym na necie:
 i router pobiera IP i inne bajery ale internetu nie ma.
P-68847
DejaVu
» 2012-11-08 20:28:36
Sprawdź czy routerowi został przypisany zewnętrzny adres IP (w ustawieniach routera widać jaki adres został do niego przypisany). Jeżeli router posiada zewnętrzny adres IP to reszta teoretycznie jest zależna od konfiguracji routera pod kątem udostępniania Internetu.

/edit:
Czasami serwer usługodawcy sprawdza również TTL, czyli liczbę hopów, jakie wykonał już pakiet. Przejście przez router powoduje pomniejszenie TTL pakietu o 1, a więc jeżeli TTL na serwerze jest mniejszy niż powinien być to pakiety są odrzucane. Jeżeli chcesz sprawdzić czy TTL ma znaczenie to możesz podłączyć kompa bez routera, zmienić TTL nadawany pakietom i sprawdzić czy będzie Internet.

Frazy, które należy wpisać w wyszukiwarkę google:
http://www.grzegorz.net/articles/index.php?id=xpttl
P-68848
akwes
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-11-08 20:40:18

Jeżeli router posiada zewnętrzny adres IP to reszta teoretycznie jest zależna od konfiguracji routera pod kątem udostępniania Internetu.
Bez routera komputer dostaje IP 192.168.1.1, router dostaje takie samo IP. Pingując z routera na adresy IP i zwykłe mam 100% starty pakietów.



Co do TTL to przeczytałem że Unix daje TTL na 255 a Windows na 128. Na linuksie przy bezpośrednim podłączeniu internet też działa.
P-68849
DejaVu
» 2012-11-08 20:54:51
No ale może być dozwolony TTL linuxowy i Windowsowy, ale żadnych pośrednich - a takie powstają w wyniku przejścia przez Router. Jeżeli dostajesz ip 192.168.1.1 to upewnij się, że podsieć tworzona przez Twój router jest inna, np. 192.168.0.1 bądź 192.168.2.1.
P-68850
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona