Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Autor: Piotr Szawdyński
Kurs C++

Komentarze

[lekcja] Rozdział 5. Komentarze - forma zapisu oraz wskazówki jak z nich prawidłowo korzystać.
Kolejną (ale niezbyt fascynującą) rzeczą, którą trzeba omówić są komentarze. Żeby nie zanudzać o czymś, co nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia kompilatora przejdę od razu do rzeczy.

Co to jest komentarz?

Komentarz jest to notatka sporządzona przez programistę, znajdująca się w kodzie źródłowym programu. Komentarz w żaden sposób nie wpływa na działanie programu.

Komentarze w C/C++

W językach C i C++ mamy do dyspozycji trzy rodzaje komentarzy:
  • komentarz jednowierszowy;
  • komentarz wielowierszowy;
  • komentarz wykonany za pomocą dyrektyw preprocesora.
Tym ostatnim nie będziemy się zajmowali na razie ze względu na to, iż przez początkowego programistę były by one niewłaściwie używane.

Komentarz jednowierszowy

Komentarz jednowierszowy rozpoczyna się od znaków // i trwa on od miejsca wystąpienia tych znaków do końca wiersza. Od niniejszej reguły istnieją wyjątki - jeden z nich przedstawia poniższy przykład:
C/C++
#include <cstdio> //To jest dyrektywa
int main()
{
    //To jest jakiś komentarz dla bajeru
    printf( "Test dzialania Code::Blocks // to jest dalej tekst" ); //a to komentarz
    return 0;
}
Jak widać w powyższym przykładzie komentarzem nie stanie się tekst zawarty w podwójnych apostrofach. Jest to oczywiście pożądane działanie. Myślę, że przykład jest na tyle wymowny, że można przejść dalej.

Komentarze wielowierszowe

Komentarz wielowierszowy rozpoczyna się znakami /* i kończy się znakami */. Dłuższy wywód na niewiele się zda, więc przejdźmy po raz kolejny do przykładu:
C/C++
#include <cstdio> /*komentarz
trwa...
tak wygląda koniec:*/
int /*tu też można wcisnąć komentarz*/ main()
{
    printf( "Test dzialania /* to jest tekst */ Code::Blocks" ); /* a to komentarz
      który trwa... */ return 0;
}
Generalnie zaleca się stosować komentarze jednowierszowe, gdy dodajemy jakieś opisy działania programu. Komentarz wielowierszowy przydaje się często gdy chcemy wymienić jakiś stary algorytm na nowy, np. wersję źle działającą algorytmu komentujemy i w miejsce starego kodu piszemy nową, jednocześnie mając wgląd na to co wcześniej napisaliśmy.

Kiedy stosować komentarze

Póki jesteś początkowym programistą stosowanie komentarzy ma sens do opisywania nowych funkcji używanych w programie. Być może ułatwi Ci to utrwalenie wiadomości. Wraz ze zwiększeniem swojej wiedzy i umiejętności programistycznych możesz mieć wrażenie, że komentarze zaczną być jednak zbędne. Faktem jest, że programiści z większym doświadczeniem bardzo skromnie komentują kod (albo wcale tego nie robią). Nie wynika to jednak z tego, że nie ma co tam napisać, tylko zazwyczaj zmienne i funkcje są na tyle wymowne, że opisują co dany fragment kodu robi. Czasami jednak gdy będziesz pisał dłuższy kod warto wstawić komentarze jednowierszowe opisujące co się dzieje w danej części kodu. Przykładowo:
C/C++
//Wczytanie danych
//... tutaj kod wczytujący dane
//Sortowanie danych
//... tutaj kod sortujący dane
//Wypisanie danych
//... tutaj kod wypisujący dane
Wracając do tak udokumentowanego kodu po kilku miesiącach nie będziesz musiał analizować całego kodu tylko fragmenty, które Ciebie interesują. Ułatwia to również późniejsze wyszukiwanie ewentualnych błędów np. w przypadku gdy dane poprawnie są wczytywane i poprawnie wypisywane, ale są posortowane w złej kolejności.
Poprzedni dokument Następny dokument
Podstawy programowania w C++ Obsługa strumienia wyjściowego