« Napisany program działa inaczej niż powinien, pytanie/odpowiedź »
Dokument opisuje jak powinieneś postępować jeżeli napisany przez Ciebie program działa inaczej niż powinien. (pytanie/odpowiedź)
Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się!
Autor: Piotr Szawdyński
FAQ

Napisany program działa inaczej niż powinien

[pytanie/odpowiedź] Dokument opisuje jak powinieneś postępować jeżeli napisany przez Ciebie program działa inaczej niż powinien.
Każdy program działa zawsze tak jak się go zaprogramuje. Jeżeli coś nie działa jak powinno to tylko i wyłącznie dlatego, że popełniło się jakiś logiczny błąd w swoim rozumowaniu. Przy pracy z dużymi projektami zdarza się, że podczas procesu kompilacji, a konkretniej podczas kompilacji przyrostowej jakiś fragment kodu wynikowego zostanie źle zmodyfikowany i aplikacja nie będzie wówczas działała prawidłowo. Aby rozwiązać opisany problem należy wyczyścić pliki tymczasowe i ponowne skompilować projekt. Ten sam efekt uzyska się wykonując polecenie 'przebuduj wszystko' czyli tzw. Rebuild All. Takie przypadki występują jednak bardzo rzadko i gwarantuję Ci, że nie dotkną one prędko Twoich projektów. Jeżeli uważasz, że Twój kod jest teoretycznie dobrze napisany - spróbuj go całego przebudować. Jeżeli nadal będzie działał źle to na 100% popełniłeś błąd w swoim kodzie, który czasami wynika z literówki, a czasami wynika z błędów logicznych, których już znacznie trudniej się szuka. Każdy programista z dużym doświadczeniem posiada dużą dozę sceptycyzmu do kodu, który tworzy ponieważ z doświadczenia wie, że choć język programowania zna doskonale oraz wie dokładnie co chce napisać to potrafi w kodzie porobić błędy, które ujawniają się dopiero po przetestowaniu kodu w praktyce. Reasumując: każdy programista zmaga się ze źle działającym kodem niezależnie czy ma on małe doświadczenie czy też duże. Doświadczony programista statystycznie popełni błędów mniej, jednak nadal będzie je popełniał mimo woli. Doświadczony programista zlokalizuje wielokrotnie szybciej ewentualne błędy niż 'młody wilk', jednak to są lata praktyki, które po prostu w tym przypadku procentują.