Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Symulator procesora 8086

Ostatnio zmodyfikowano 2013-03-11 20:37
Autor Wiadomość
ithanoss
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Symulator procesora 8086
» 2013-03-11 18:34:07
Na studia mam stworzyć symulator procesora 8086 z koprocesorem 8087, który będzie stanowił pomoc dydaktyczną. Jako narzędzia wykorzystuję C++\Qt. Symulator powinien mieć zaprogramowane działanie alu, rejestrów, koproceora, pamięci i jej adresowanie. Nie interesują mnie urządzenia zewnętrzne. Powinien posiadać edytor, który będzie zezwalał na wykonanie prostych kodów asma krok po kroku i podglądem na bieżąco (pamięć, rejestry..).

Problem mam taki, że trochę średnio wiem jak to zrealizować, pierwszy raz będę robił coś takiego. Mam średnią koncepcję jak zorganizować (jakie struktury, jakich typów używać) i jak zaprogramować poszczególne elementy, jak przetwarzać kod asma wpisany w edytor (opcode?).

Nie mam pomysłu jak zaprogramować taki symulator, czy moglibyście odesłać mnie do stron, przykładów, artykułów opisujących problem, ewentualnie napisać jaki macie na to pomysł.

Znacie może jakieś porządne źródła dobrze opisujące działanie 8086 i 8087? Póki co jedynym moim źródłem jest Anatomia PC, a to za mało.

Z góry dziękuję za pomoc
P-78113
pekfos
» 2013-03-11 20:37:37
jak przetwarzać kod asma wpisany w edytor
Użyj asemblera (kompiladła, nie języka). Chyba każdy pozwala na tworzenie "płaskich" binarek. Jeśli to też musisz sam napisać, to poczytaj o opcode'ach i sposobie zapisywania 'argumentów' instrukcji.

jakie struktury, jakich typów używać
No no, zdradziłeś się. Podstawy:
» KursyKurs C++ kurs

jaki macie na to pomysł.
Taki jak wszędzie. Zaimplementuj instrukcje, utwórz rejestry o odpowiedniej długości, itd. Jeśli wiesz (przynajmniej teoretycznie) jak działa procesor, to nie powinieneś mieć z tym problemu. Jeśli kiedykolwiek coś napisałeś w asemblerze, to tym bardziej nie powinno być problemu ;)

Znacie może jakieś porządne źródła dobrze opisujące działanie 8086 i 8087?
Dokumentacja?

Póki co jedynym moim źródłem jest Anatomia PC
Polecam tzw Internet. No i Google, oczywiście.
P-78126
« 1 »
  Strona 1 z 1