Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[Allegro - alfont] Problemy z kompilacją w Code::Blocks

Ostatnio zmodyfikowano 2009-09-20 22:20
Autor Wiadomość
Rudy
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[Allegro - alfont] Problemy z kompilacją w Code::Blocks
» 2009-09-14 15:52:51
Tylko mnie nie bijcie XD . Co prawda allegro działa, ale alfont nie! Kolejny niewykonalny dla mnie problem, wygląda on mniej więcej tak. Są w kodzie dwie linie używające alfonta (alfont_init i alfont_exit, można się było domyśleć :) ). Wyskakują błędy "undefined reference to '<funkcja>'". Kombinowałem z readme, pisze tam o wprowadzeniu linii: #define ALFONT_DLL. Po wpisaniu tej linii błędy się troszkę zmieniły, wyskoczyło: "undefined reference to '_imp__<funkcja>'". Naturalnie próbowałem także z wprowadzaniem wszelakiej maści bibliotek. Wynik był taki, że po wprowadzeniu libalfont.a musi być także dopisane define (to co wyżej), inaczej wyskoczy ponad 50 błędów, a osobiście wolę mieć mniej czerwonego koloru w Logu ;) . Na jednym z forów była też jakaś lista lib'ów do wprowadzenia, też próbowałem, bez zmian. U mnie jest koniec pomysłów, a u was? :D .

Ostatecznie, jeśli już nie będzie pomysłów, może ktoś uploadować projekt alfonta na C::B ze swojego komputera, wtedy sprawdzę, czy u mnie działa i porównam różnice.
P-10223
Rudy
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-09-17 23:19:32
Po przeczytaniu kilku obcojęzycznych tematów dowiedziałem się, że prócz tych rzeczy, trzeba było jeszcze usunąć wszystkie pliki *.o z projektu. Dopiero wtedy te dwie funkcje zaczęły poprawnie działać. Przedstawiam wszystko, co wykonałem, by biblioteka działała, żeby inni mający problem mogli "podejrzeć":
1. Usunąłem wszystkie pliki *.o z projektu
2. Preprocesor:
C/C++
#include <allegro.h>
#include <alfont.h>
3. Project -> Build Options -> Compiler settings -> #defines -> dopisać: ALLEGRO_STATICLINK
4. Project -> Build Options -> Linker settings -> Link liblaries -> libalfont_a, liballeg.a
5. Project -> Build Options -> Linker settings -> Other linker options -> -"lalfont -lalleg_s -lkernel32 -luser32 -lgdi32 -lcomdlg32 -lole32 -ldinput -lddraw -ldxguid -lwinmm -ldsound"

Mam jeszcze problemy z dalszą kompilacją, wiem jednak o co chodzi i zadaje konkretne pytania:
1. Czy i jak można wprowadzać pliki do programu z poza folderu, gdzie znajduje się projekt?
2. Czy i jak można zmienić styl czcionki wczytanej przez alfonta (pogrubienie, kursywa)?
P-10308
DejaVu
» 2009-09-20 15:26:41
Wydaje mi się, że jesteś pierwszą osobą na tym forum, która zajmuje się tą biblioteką. Dlatego też polecam google. Ja np. znalazłem coś takiego:
C/C++
#include <allegro.h>
#include <alfont.h>


int main()
{
    allegro_init();
    alfont_init();
    install_keyboard();
    set_color_depth( 32 );
    set_gfx_mode( GFX_AUTODETECT, 800, 600, 0, 0 );
    ALFONT_FONT * copperplate_font = alfont_load_font( "arial.ttf" );
    alfont_textprintf_ex( screen, copperplate_font, 5, 5, makecol( 50, 30, 180 ), - 1, "Moglo by zadzialac" );
    readkey();
    alfont_exit();
}
END_OF_MAIN();
Źródło: http://forum.gamedev.pl/index.php?topic=8534.0
P-10335
Rudy
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-09-20 18:35:26
Byłem już na tej stronie i rozwiązałem wszystkie problemy, które mogłem za pomocą tej strony naprawić (m.in. polskie znaki). Z Google sprawdziłem wszystkie strony związane z problemami z alfontem (było ich nie więcej niż 30, łatwo poszło). Nigdzie jednak nie pisało o zmianie stylu pisania. Na chwilę obecną korzystam z Arial i Arial Black jako pogrubiony arial, po co jednak wczytywać dwie czcionki, jeśli jest gdzieś funkcja zmieniająca styl? Co do pierwszego pytania (drugiego postu), jest on bardziej ogólny, bo odnosi się bardziej do wczytywania plików, niż do alfonta. Jeśli to coś da, mogę założyć osobny temat do tego pytania, nie widzę jednak sensu.
P-10342
lynx
» 2009-09-20 21:04:40
Utwórz nowy temat, a pomogę Ci od razu. :)

/edit:
Nie utworzyłeś nowego tematu więc ja go utworzyłem. :) Jest już mały zalążek artykułu. Może przerobię go pod FAQ, albo przygotuję cały kurs biblioteki, zobaczy się jeszcze. :p
P-10346
Rudy
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-09-20 22:19:10
Ciężko by było, żebym co pół godziny odwiedzał forum, ale ok ;)

To od dzisiaj będę pisał jeden problem w jednym temacie (nie chciałem aż tak spamować, dziwnie to wygląda, jak są dwa tematy tego samego autora stworzone w jednym czasie, jednak to rzeczywiście zwiększa komfort zarówno szukającego, jak i odpowiadającego).
P-10355
lynx
» 2009-09-20 22:20:57
Ok to co? Pewnie ten temat już zamykamy. :)
P-10356
« 1 »
  Strona 1 z 1