Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Problem z linkowaniem Allegro 5.0

Ostatnio zmodyfikowano 2014-02-13 17:59
Autor Wiadomość
Fofokus
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Problem z linkowaniem Allegro 5.0
» 2014-02-12 18:49:01
Witam,
zanim ktoś powie, żebym wygooglował zamiast zadawać głupie pytania, chciałbym powiedzieć:
Sytuacja wygląda następująco - chcę zainstalować bibliotekę Allegro. Korzystam z kompilatora Dev-c++ wersja 5.6.0. Pobrałem bibliotekę, powrzucałem biny di binów, liby do libów, includy do includów itd. Nie działało. Znalazłem gdzieś informacje, że trzeba jeszcze wrzucić biny do folderu system32. Tak zrobiłem. Nie działało. Potem dowiedziałem się jeszcze o linkowaniu. Próbowałem znaleźć plik liballeg.a, bo ktoś polecił mi, żeby właśnie go dodać do Konsolidatora, ale nie mogę go nigdzie znaleźć. Szukam i szukam już dobre 7 godzin (sumarycznie) i nic. Jestem dość świeży w programowaniu i chcę się wziąć za allegro, ale póki co nie mogę nawet zainstalować biblioteki. Jestem na serio zdesperowany, bo spodziewałem się że nauka programowania gier nie będzie łatwa, ale nie sądziłem, że polegnę na debilnym instalowaniu biblioteki...
Robiłem wszystko według tego poradnika: http://www.youtube.com/watch?v=IZ2krJ8Ls2A&list=PL6B459AAE1642C8B4
Kod źródłowy:

#include <allegro5/allegro.h>
#include <allegro5/allegro_native_dialog.h>

int main()
{
ALLEGRO_DISPLAY *display;
if(!al_init())
{
al_show_native_message_box(NULL,NULL,NULL, "Cou", NULL, NULL);
}
display = al_create_display(800, 600);
if(!display)
{
al_show_native_message_box(NULL,NULL,NULL,"coue",NULL,NULL);
}
al_destroy_display(display);
return 0;
}
wyskakuje mi błąd (dotyczący każdej funkcji w programie z osobna) undefinied reference to (nazwa funkcji).
Błagam o jak najszybszą pomoc, bo chciałem się zabrać za Allegro w ferie i je jakoś ogarnąć a tu ferie już się kończą, nie nauczyłem się niczego przez to że nie moge zainstalować biblioteki... Szkoda słów.
P-104532
SeaMonster131
» 2014-02-12 19:08:29
Posiadam wersję 5.0.10 i powinieneś dodać podobny plik do linkera: liballegro-5.0.10-mt.a, oraz ewentualnie liballegro_dialog-5.0.10-mt.a.
P-104538
Fofokus
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-02-12 19:17:06
Tak właśnie myślałem, że chodzi o ten plik, bo był "najbliższy nazwą" do tego o którym słyszałem. Dalej pozostaje problem, że nie jetem jeszcze pewny czym jest tajemniczy linker, a raczej nie jestem pewny, czy moje pojęcie linkera jest poprawne. Czy do linkera (w dec c++) dostaje się w następujący sposób Projekt -> Opcje projektu -> Parametry -> i tam "dodaj plik" pod tabelką z napisem "Konsolidator" czy znajduje się on gdzie indziej?
P-104541
Fofokus
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-02-12 19:28:48
Ewentualnie prosiłbym jeszcze o podanie "drogi" do linkera w c::b. Korzystałem z niego przez długi czas, kiedy zaczynałem programować, ale przeszedłem na Dev c++ (sporo słyszałem o tym, że jest lepszy od cb), ale myślę, że będę z powrotem programował w c::b, bo wydaje mi się jakoś przyjaźniejsze.
P-104545
Fofokus
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-02-12 21:14:25
Ok, skasowałem DevC++, zainstalowałem code blocks. Zainstalowałem Allegro 4.2.3 (chyba), zlinkowałem i jak odpalam chcę skompilować program
C/C++
#include <allegro.h>
int main()
{
    return 0;
}
to wyskakuje błąd:
allegro.h: No such file or directory.
Teraz to już nic z tego nie rozumiem...
P-104557
Fofokus
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-02-13 17:59:25
Troszkę to wygląda, jakbym rozmawiał ze sobą, ale ok :P
Znalazłem rozwiązanie problemu. Dla własnej wygody (konkretnie dla szybszego kopiowania pobranych plików Allegro) Skopiowałem cały folder C::B z dysku C i wkleiłem na pulpit i kiedy kopiowałem je do tego folderu na pulpicie, to właściwy folder CB na dysku C był nieruszony, dlatego kompilator nie widział tych plików. Uff.. dobrze, że sam to rozkminiłem, bo chyba żaden informatyk nie pomyślałby, że można zrobić taki głupią błąd...
Tak czy inaczej, dziękuje wszystkim, którzy próbowali mi pomóc.
Temat do zamknięcia.
P-104606
« 1 »
  Strona 1 z 1