Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[C++] Wskaźnik tablicy obiektów w klasach

Ostatnio zmodyfikowano 2014-11-12 18:20
Autor Wiadomość
Lukier
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[C++] Wskaźnik tablicy obiektów w klasach
» 2014-11-07 08:50:39
Witam, usiłuje stworzyć wskaźnik tablicy obiektów do mojej klasy. Niestety nie wiem dokładnie jak to zrobić. Wiem tylko, że konstruktor domyślny wypełnia jeden element wartością i muszę stworzyć sam wskaźnik na tablice poza konstruktorem a następnie wypełnić wartościami samą tablice za pomocą konstruktora. Chociaż mogę się mylić. Jeśli ktoś mógłby mi to wytłumaczyć i pokazać/napisać jak ma wyglądać taki konstruktor aby poprawnie wypełniał tablice wartościami i jak dany wskaźnik na tablice mam stworzyć to bym był wdzięczny. Załęcze również klasę do której chcę daną tablice stworzyć, może to w jej deklaracji jest jakiś problem.

 
C/C++
class oceny //klasa do której tablice chcę stworzyć
{
private:
    string imie;
    string nazwisko;
    int historia;
    int matematyka;
    int biologia;
    int fizyka;
    int informatyka;
public:
    oceny();
};
P-120114
1aam2am1
» 2014-11-07 09:03:58
Elementy tej klasy są prywatne więc nic do nich z zewnątrz klasy nie wpiszesz.
P-120115
Lukier
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-11-07 09:12:23
No tak masz rację, czyli jak chcę stworzyć tą tablice to muszę elementy uczynić publicznymi czy jest jakiś inny na to sposób?
P-120116
1aam2am1
» 2014-11-07 09:16:26
Tablice to tablice zawsze robisz je tak samo.
P-120117
Lukier
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-11-07 11:15:01
No tak. Ale jak np stworzę sobie tablicę w funkcji main typu oceny, i osobno do każdego elementu tablicy będę wywoływać konstruktor i wypełniać z osobna każdy element danymi za pomocą konstruktora (konstruktor ma dostęp do wartości prywatnych) to nie powinno to zadziałać?
P-120118
akwes
» 2014-11-07 11:56:08

i osobno do każdego elementu tablicy będę wywoływać konstruktor
Konstruktor domyślny, bo inaczej w przypadku tablicy będzie ciężko.

Powiedz co chcesz osiągnąć. Pokaż jakiś pseudokod, jak chcesz tej tablicy użyć i czego nie potrafisz wyrazić w języku.
P-120119
Lukier
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-11-08 12:17:27
Moim głównym celem jest ogarnięcie jak tworzyć tablice dynamiczne do klas jak powyższa. W przypadku zwykłej struktury jest to proste, lecz przy klasie niestety nie mam pomysłu póki co jak dany problem rozwiązać, moja powyższa myśl też nie do końca zadziała, bo aby stworzyć tablice bez przydzielonej pamięci jej rozmiar musi być wartością stałą, a nie zmienną, której wartość jest przydzielana podczas kompilacji przez użytkownika (a to ma tak działać, że użytkownik podaje jakąś tam liczbę, i staje się ona rozmiarem tablicy dynamicznej), a gdy próbuje zaalokować pamięć to mam problemy z konstruktorem domyślnym, mianowicie nie wiem jak ma wyglądać i jak ma wyglądać proces alokowania pamięci w tablicy za pomocą konstruktora.
P-120162
Monika90
» 2014-11-08 15:29:39
Konstruktor klasy powinien mieć parametry np. string imie, string nazwisko i użyć ich do inicjalizacji składowych.

Jak już to masz, to tworzysz pustą tablicę typu std::vector<oceny> i dodajesz do niej elementy za pomocą push_back()
P-120173
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona