Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Pierwsza praca - kilka pytań

Ostatnio zmodyfikowano 2014-11-16 00:19
Autor Wiadomość
karlosiak
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Pierwsza praca - kilka pytań
» 2014-11-14 21:17:24
Jestem studentem I roku. I stwierdzam że studia dzienne mało mają wspólnego z tym czy ktoś będzie dobrym programistą czy złym ;d niestety poziom jest strasznie niski ;< nawet jak rzuciłem okiem na materiały 2/3 roku(btw. nie mam zamiaru się kłócić w tym temacie czy mam racje na ten temat czy nie ;d jak ktoś twierdzi że jestem w katastrofalnym błędzie niech tylko uzasadni jakoś sensownie ). I takie pytanie (zamierzam przenieść się na zaoczne i stąd moja chęć pracy ) jak to jest z pracą jako młodszy programista c++? Jakie macie wspomnienia z trudem znalezienia pierwszej pracy w branży ? Od razu uprzedzam że przeszukałem google w poszukiwaniu interesujących mnie informacji lecz nie jestem usatysfakcjonowany tym zbiorem zmieszanych informacji na innych stronach. :< Więc... mam trochę czasu bo postanowiłem się przenieść raczej na 2 semestr i dopiero wtedy zacząć szukać pracy, stąd też mój zbiór pytań.

1. Zrobiłem "listę" rzeczy które z przeszukanych stron|forum powinien umieć młodszy programista | working student
 - Wzorce projektowe
 - Wzorce refaktoryzacji
 - zarządzanie pamięcią (stack) - w sumie pewnie można to policzyć za jeden pkt z STL ?
 - podstawy SQL|baz danych
 - unit test (i tu rodzi się moje jedno z większych pytań bo w sumie ciężko o jakiś dobry poradnik do nich przynajmniej ja nie znalazłem wersji polskiej jak ktoś jakąś dobrą książkę poleci poproszę nazwę + czy to bardzo plusuje u kogoś ubiegającego się o prace jako całkiem nowa osoba w sensie że bez doświadczenia )
 

 Tu chciałem zaznaczyć, że jeśli ktoś zauważy co pominąłem proszę od razu pisać. ;d Także jeśli chodzi o biblioteki bo słyszałem że na rozmowach o pracę często pytają o jakieś konkretne funkcje z danych bibliotek. ;d

2. Jedno z najbardziej nurtujących mnie pytań: W pracy w środowisku c++ częściej się zdarza w obsłudze consoli czy Win aplication ? <- to pytanie mnie tak bardzo nurtuje nigdzie nie ma nawet podzielonych głosów. ;d

3. Jak długo szukaliście swojej pierwszej pracy ?

4. Czy rozsyłać wszędzie gdzie się da czy jakaś lepsza metoda poszukiwania pracy- typu iść samemu do firmy i się pytać o wolne miejsca ?

Żeby nie było żadnego "hejtu" zdaję sobie sprawę że jeszcze dużo przede mną jeśli chodzi nawet o przeciętnego programistę ale myślę ze do 2 semestru mógłbym dać rade na tym 1 szczeblu lecz chcę się bardziej hmm... ukierunkować jak najszybszą drogą się do tego " dostać ". Moja decyzja z zmianą dziennych na zaoczne przeważa to że będę miał więcej czasu na doskonalenie języka i innych potrzebnych rzeczy + im prędzej zacznę programować w jakiejś firmie tym większy będzie mój progres ;d (to tak co do tego że programowanie w grupie różni się od programowania samemu jednej aplikacji której znamy każdy szczegół mogę sobie tylko wyobrazić ale nie widziałem tego w praktyce )

satysfakcjonować będą mnie odpowiedzi nawet na pojedyncze pkty ;d z góry dzięki za odp.
P-120609
Quirinnos
» 2014-11-15 11:26:38
2. Raczej "w modzie" są aplikację okienkowe ;)
4. Co rozsyłać? CV? Moim zdaniem same CV to sobie można na samolocik przerobić. Samo CV może i dobre na posadę robola stukacza. Pracodawcy patrzą na to co zrobiłeś, a nie co napisałeś, że mógłbyś zrobić. 
P-120643
GolemXIV
» 2014-11-15 16:30:05
1. Wzorce projektowe - ogólnie Banda Czworga.
2. Dobre praktyki (pojedyncza odpowiedzialność, zarządzanie zasobami)
3. STL + boost, C++11
4. Zarządzanie pamięcią możesz sobie odpuścić. Nowoczesne C++ w zasadzie zwalnia z tego obowiązku
5. SQL też sobie odpuść - to jest na jedne wieczór, nauczysz się, jak będzie potrzeba.
6. Bezpieczeństwo. Nie jak pisać algorytmy kryptograficzne, ale jak nie popełniać durnych będów. Choćby - dlaczego nie używać srand(time(NULL)).
7. Synchronizacja: wiele wątk€w, wiele procesów.
8. UMLa warto umieć czytać.
9. Oprócz konsoli i okienek są jeszcze firmy, które programują w pobliżu sprzętu (i w Polsce zatrudniają tysiące inżynierów). To trochę zbliżone do konsoli.
10. Linux, Linux, Linux.
11. A to się liczy w CV: znajomość procesu wytwórczego oprogramowania i narzędzi z tym związanych: unit testy, analiza statyczna (także metryki kodu), repozytoria (Git, Perforce, SVN), continuous integration (Jenkins, Bamboo), kompilacja skrośna, różne toolchainy (GCC, Clang), umiejętność interpretowania licencji (przynajmniej ogarnięcie w temacie). Niekoniecznie biegłość (nauczysz się jednego narzędzia, a pracodawca używa innego), bo to przyjdzie w pracy, ale żebyś chociaż wiedział do czego to służy.
12. A jak napiszesz, że rozumiesz pojęcia "specyfikacja wymagań", "detailed level design", "wymagania niefunkcjonalne", to przyjmą Ciebie do pracy i jeszcze ozłocą.

Bo programować to się można nauczyć bez trudności, a doświadczenie w procesie wytwarzania jest po prostu niezbędne, i żadna uczelnia nie uczy :(
P-120670
MrPoxipol
» 2014-11-15 19:18:09
No wypada znać dobrze C++11/14 (bo przecież o nim mowa), jakieś VCSy (np. Git, Mercurial, SVN - wystarczy jak znasz jeden, a kolejne to chwila, żeby poznać), testy jednostkowe pisać trzeba, bo to podstawa (a materiały są - po angielsku). I pamiętaj: Nie do wszystkiego potrzebujesz książki.
P-120684
karlosiak
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2014-11-15 23:54:44
>> Quirinnos
4. chodzi Ci żeby zrobić własne portfolio to rozsyłać razem z CV | jak idę na rozmowę o prace? // jak tak to co byś w nim widział


 >> Golem

6. dot. bezpieczeństwa - jakiś zbiór durnych błędów może znajduje się na tym forum ? ;d bo się w sumie na niego nie natknąłem? tak przy okazji dlaczego srand jest wadliwy ? + jak go zastąpić
8. Czytam tak teraz pośrednio // mam umiec czytać te diagramy ? jak można doprecyzować bo obstawiam że o te diagramy nie chodziło <chyba> ?
9. czy ma to sens ? na starcie gdzie jest tyle ciekawych rzeczy do uczenia ;d ? (atakuje 3 miasta wiec raczej dam rade znaleźć coś typu console/win)
10. Tutaj wiem że duży minus dla mnie za używanie windowsa, czego mam konkretnie sie uczyc o linuxsie wystarczy mnie nakierować. Chodzi o to jakie mamy możliwości w linuxsie do czego dostęp itp. ?
11. czy tych wszystkich wymienionych rzeczy wystarczy znać na poziomie "podstawowym"? bo w sumie ująłeś je w 1 pktcie co liczy się w CV.
12. to odnosi sie do CV czy jak mnie gdzieś na rozmowę zaproszą to tam będą dopiero o to pytać czy sie pochwalić tą znajomością

 >> MrPoxipol

co do testów jednostkowych. o nich dowiedziałem sie na warsztatach z nokią i w sumie jedynie ogólnikowo to wytłumaczył więc. Czy masz jakiś wiarygodny link z którego mogę się tego poduczyć + na jakim poziomie powinienem je umieć jako początkujący ?

P-120741
MrPoxipol
» 2014-11-16 00:19:25
@up
Albo unit testy z boosta, albo z google.

Nawet coś z naszego serwisu znalazłem: [C++, boost] Tworzenie testów jednostkowych (unit tests)
P-120745
« 1 »
  Strona 1 z 1