Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Projekt bazy danych smartfonów w oparciu o struktury

Ostatnio zmodyfikowano 2015-01-07 13:59
Autor Wiadomość
Rzymon
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Projekt bazy danych smartfonów w oparciu o struktury
» 2015-01-06 23:09:26
Witam!

Mam projekt zaliczeniowy z podstaw programowania, w której mam zrobić coś, co prowadzący nazwał: "Bazą Danych". Trochę się to mija z prawdziwym pojęciem, ale mniejsza. Wybrałem dział smartfonów i mój projekt ma wyglądać tak:

Użytkownik podaje model, serię, taktowanie procesora, wersję systemu, rok produkcji itp. (wszystkie dane zawarte w strukturze) i może dodać tyle smartfonów do "bazy" ile tylko chce. Napisany program ma mieć możliwość: dodawania nowych smartfonów, usuwania dowolnie dodanego smartfona, wyświetlania wszystkich smartfonów wraz z danymi w jakiś uporządkowany sposób. Na dodatek wszystkiego program powinien umieć zapisywać całą tą "bazę" do pliku, aby po kolejnym otwarciu można było pracować na wyżej wymienionych opcjach ze smartfonami, które dodawaliśmy podczas poprzednich uruchomień.

Jestem bardzo początkującym programistą, ale podstawy opanowałem. Proszę was o pomoc w rozwiązaniu logicznych zagadek, które przed sobą mam:
1. Jak zrobić tak, by użytkownik mógł dodawać nowe elementy oparte na strukturze. Z tego co wiem, to tylko ja mogę tworzyć nowe elementy oparte o strukturę, a użytkownik tylko wypełnia zmienne, które wypisałem wewnątrz struktury
2. Czy jest jakiś sposób, aby wszystkie te elementy z danymi wyświetlić jeden pod drugim wraz z danymi?
3. Jest możliwość uporządkowania stworzonych elementów w jakiś sposób, np. alfabetycznie?
4. Czy jest możliwość zapisania całej stworzonej bazy w pliku za jednym zamachem i później odczytać ją po ponownym uruchomieniu?

Czas mnie goni, a ciągle stoję na samym początku i jedyne co udało mi się zdziałać, to wprowadzanie danych do jednego, z góry utworzonego elementu struktury, oraz otwieranie pliku i sprawdzenie, czy otworzył się dobrze :/ To mniej niż kiepsko. Nie oczekuję gotowych odpowiedzi, ale chociażby materiał na internecie, w którym omówiono jeden z w/w problemów mnie uratuje. Szukałem wszędzie, ale albo nikt nie ma z tym problemu, albo nie umiem dobrze wpisywać haseł w wyszukiwarce.

Z góry dziękuję! :)
P-124362
darko202
» 2015-01-07 07:47:02
przeczytaj http://cpp0x.pl/kursy/
np. to p 6, 9, 23, 26, 32-34
+ wybrać sobie jakiś kontener dynamiczny np. http://cpp0x.pl/kursy​/Kurs-STL-C++​/Kontener-tablicy-std-vector​/119

>>1. Jak zrobić tak, by użytkownik mógł dodawać nowe elementy oparte na strukturze. Z tego co wiem, to tylko ja mogę tworzyć nowe elementy oparte o strukturę, a użytkownik tylko wypełnia zmienne, które wypisałem wewnątrz struktury

sam sobie odpowiedziałeś w zdaniu
>>udało mi się zdziałać, to wprowadzanie danych do jednego, z góry utworzonego elementu struktury
zapisujesz i kolejne dane

>>2. Czy jest jakiś sposób, aby wszystkie te elementy z danymi wyświetlić jeden pod drugim wraz z danymi?
tak jest taka możliwość

3. Jest możliwość uporządkowania stworzonych elementów w jakiś sposób, np. alfabetycznie?
tak realizujesz sortowanie

4. Czy jest możliwość zapisania całej stworzonej bazy w pliku za jednym zamachem i później odczytać ją po ponownym uruchomieniu?

tak jest taka możliwość

P-124371
Rzymon
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2015-01-07 13:59:58
Dzięki! :D

W zasadzie odpowiedź na moje pytania zamknęła się w tym, że dałeś mi link i uświadomiłeś mnie o czymś takim jak "kontener". Teraz wszystko stało się banalnie proste! Dalej już mam nadzieję sobie poradzę, a jeśli się uda - wrzucę projekt na cpp0x, dla przyszłych pokoleń :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję! :)

@EDIT!

Jednak to nie koniec moich pytań :) Mam problem z zapisem zapisanych danych z kontenera do pliku. Jest możliwość, żeby wgrać całość z kontenera jak leci do pliku i później bezproblemowo odczytać? Podczas zapisu wyskakuje, że powodzenie, po otwarciu pliku mam dziwne znaczki, a po ponownym uruchomieniu programu i wczytaniu danych nic mi się nie pokazuje jeśli wybieram opcję: "wyświetl wszytko". Jak poradzić sobie z tym problemem?
P-124389
« 1 »
  Strona 1 z 1