Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Qt na linuxie.

Ostatnio zmodyfikowano 2017-02-11 17:11
Autor Wiadomość
marc_xxx
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Qt na linuxie.
» 2017-02-11 00:09:45
Witam.
Zainstalowałem sobie linuxa (mint) żeby nauczyć się na nim programować. Słyszałem, że linux sam w sobie jest IDE. Ale co jeżeli chcę tworzyć aplikacje korzystające z bibliotek Qt? Muszę przecież zainstalować Qt Creator. No chyba, że nie muszę XD Jak wygląda sprawa programowania na linuxie (głównie pod Qt)? Co i jak muszę zainstalować? Zainstalowałem sobie emacsa ale to kompletnie nie pomaga w programowaniu, podobnie jak vim - niby koloruje składnie ale żadnych podpowiedzi ani nic - zupełnie jak notepad++. Teoretycznie wiem jak kompilować na linuxie - wpisuję w terminalu gcc i plik .cpp i tutaj pojawia się pytanie, jak będę miał cały projekt, w którym będzie wiele plików to jak skompilować żeby każdego pliku osobno nie trzeba było kompilować?
P-157594
mateczek
» 2017-02-11 07:27:16
Instalacja qt
sudo apt-get install qt5-default


Muszę przecież zainstalować Qt Creator
wygodnie jest zainstalować:) instalacja qtcratror
sudo apt-get install qtcreator
Te dwa polecenia wydane w konsoli pozwolą ci zacząć programowanie w Qt. Dodatkowo jeśli chcesz jakieś przykłady to pakiet "qtbase5-examples"

Ps. Pomijając Qt gdzie spawę załatwia qt5-default. Pakiety programistyczne w Ubuntu mają końcówki "-dev" więc jak chciałbyś w napisać aplikację z wykorzystaniem jakieś biblioteki to musisz doinstalować pakiet z końcówką -dev;
przykład z biblioteką sfml.
sudo apt-get install libsfml-dev
 to polecenie instaluje ci bibliotekę i możesz zacząć programować w sfml-u


P-157600
marc_xxx
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-02-11 17:11:15
Dzięki. A mógłbyś powiedzieć jak zainstalować albo jak ustawić kompilator aby był zgodny z c++11 bo w swoim projekcie, który przeniosłem z windowsa używam słów kluczowych nullptr oraz override i w tych miejscach wywala mi błąd, że jest to zgodne tylko ze standardem c++11? :D

EDIT: działa - dodałem do pliku .pro CONFIG += c++11
P-157601
« 1 »
  Strona 1 z 1