Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Czy szerokość szyny adresowej określa maksymalną wielkość pamięci systemu?

Ostatnio zmodyfikowano 2017-08-08 00:57
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Czy szerokość szyny adresowej określa maksymalną wielkość pamięci systemu?
» 2017-08-04 14:23:18
Witam. Znalazłem taką informację:
Szerokość szyny adresowej określa maksymalną pojemność pamięci systemu, a ściślej rzecz ujmując przestrzeń adresową, która nie musi być pamięcią, ale np. urządzeniem we-wy.
Rozumiem, że wszystkie adresy przechodzą przez szynę adresową, która ma pewną ilość linii. Jeśli ma 16 linii to adres który może przechowywać to 2^16, więc maksymalny rozmiar pamięci to 65536 bajtów? Jednak zaraz był dopisek, że
. Zwykle bity mniej znaczące służą do adresowania pamięci lub określonych portów wewnątrz modułu we-wy, zaś bity bardziej znaczące do wybrania określonego modułu
To znaczy ile bitów służy do adresowania a ile do wybierania modułu? Da się to określić?

Prosiłbym o odpowiedź na powyższe pytania i z góry dziękuję.
P-163825
Kinexity
» 2017-08-04 14:39:27
Jeżeli się nie mylę możesz mieć więcej pamięci niż wynosi szerokość szyny, ale wtedy musisz się przełączać pomiędzy segmentami, czy coś w tym stylu...
P-163826
pekfos
» 2017-08-04 18:45:15
Długość adresu ogranicza pamięć. Jak bardzo ogranicza i inne rzeczy o które pytasz, zależą od konkretnej architektury.
P-163827
mateczek
» 2017-08-04 18:56:17
wiesz adresować urządzenie możesz również szeregowo. a magistrale szeregowe mają małą szerokość (np USB). 
P-163829
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-08-05 23:16:54
Dlaczego w takim razie ta szyna nie może sobie przesłać jednej części adresu, a potem drugiej itd., jeśli jest za długi? Np mamy adres 0xFFFE a magistrala jest 1 bajtowa i przenosi sobie najpierw pierwsze FF a potem drugie FE? Albo tak jak jest w transmisji szeregowej, nie może przesyłać adresu bit po bicie? Wiem, że te pytania mogą być głupie, ale nie znam się, więc nie wiem czy to możliwe.
P-163842
1aam2am1
» 2017-08-06 07:34:23
Nie może gdyż jest szyną adresową.
Gdyby to była szyna danych to tak oczywiście się robi.
Oraz oczywiście są wyjątki. Kiedyś słyszałem o procesorze 16 bitowym który mógł być umieszczony na płycie głównej o szynie adresowej równej 8 bitów. Czyli równo o połowę mniejszej. Przełącznikiem fizycznym wybierało się czy procesor jest 8bit czy 16bit i jak ma wszystko inne działać. Ale to były stare czasy. (Tak zasłyszałem na lekcji w technikum)
P-163845
mateczek
» 2017-08-06 07:42:39
"Dlaczego w takim razie ta szyna nie może sobie przesłać jednej części adresu, a potem drugiej itd"


https://pl.wikipedia.org/wiki/Expanded_Memory_Specification
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stronicowanie_pami%C4%99ci


Stronicowanie pamięci fizycznej wykonywane było z powodu ograniczenia przestrzeni adresowej procesora (stronicowanie fizyczne). Stronicowanie takie stosowano w systemach 8- i 16-bitowych, w których ilość zainstalowanej pamięci przekraczała możliwości adresowania pamięci przez procesora

Ale jak to już zostało napisane (stare czasy)

P-163846
pekfos
» 2017-08-06 12:57:55
Dlaczego w takim razie ta szyna nie może sobie przesłać jednej części adresu, a potem drugiej itd., jeśli jest za długi? Np mamy adres 0xFFFE a magistrala jest 1 bajtowa i przenosi sobie najpierw pierwsze FF a potem drugie FE?
Zasadniczo się tego nie robi, bo to wymaga cykli jakiegoś zegara. Poza tym, jak najbardziej możesz to zrobić w ten sposób. Mam tu na myśli zaimplementowanie własnej architektury w jakimś języku opisu sprzętu. Jednak jeśli popatrzysz na schematy istniejących architektur, czy na gotowe moduły pamięci w VHDLu, to zobaczysz że adres to jest po prostu n równoległych linii sygnałowych, podających cały adres naraz. To jest rozwiązanie najprostsze i najszybsze, a szybkość działania jest ważniejsza od ilości ścieżek na PCB płyty głównej i ilości połączeń w sockecie procesora. Miniaturyzacja sprawia, że nie trzeba się martwić szerokościami. Co innego w przypadku połączeń zewnętrznych. Jakoś te wielkie gniazda IEEE 1284 nie zawładnęły światem ;)
P-163850
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona