Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Jak wygląda szyna między procesorem a mostkiem oraz szyna między mostkami?

Ostatnio zmodyfikowano 2017-09-21 18:42
Autor Wiadomość
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Jak wygląda szyna między procesorem a mostkiem oraz szyna między mostkami?
» 2017-09-18 23:55:11
Witam. Mam kilka powiązanych pytań:
- czy szerokość magistral (danych, adresowej, sterującej) zależy od chipsetu (tu jestem pewien, że tak ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi więc zapytuję)
- jak wygląda taka magistrala między np. procesorem a mostkiem północnym albo mostkiem północnym a gniazdem na pamięc ram / pcie? To po prostu ścieżki na płycie? I czy tak samo jest z magistralami między mostkami, mostkiem południowym a złączem pci itd.?

Wikipedia
W starszych modelach płyt głównych mostek północny i południowy były połączone szyną PCI, obecnie stosuje się do tego celu dedykowane magistrale o dużej przepustowości.
Jak? przecież pci to gniazdo, magistrala którą możemy przyłączyć kartę rozszerzeń, ale niby jak da się tym połączyć mostki?

Wybaczcie mi, że być może piszę głupoty ;-;
P-164985
mateczek
» 2017-09-19 08:42:14
teraz idzie się w stronę integracji. Wszystko już prawie jest w procesorze. łącznie z kontrolerami pamięci ram którą kiedyś zarządzały chipsety na płycie głównej teraz kontroler jest w Procku. SPecyfikacja magistrali PCI jest ogólnie znana. I opis szyny danych i adresowej łatwo znaleźć. Jeśli chodzi o tą magistralę to jest to standard. Podbnie jak nie jest tajemnicą magistrala ISA, czy magistrala do obsługi dysków twardych  

Opis magistrali PCI jest nawet na wiki gdzie masz wyszczególnione gdzie i na jakich pinach jakie są funkcje.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Peripheral_Component_Interconnect#Styki

o ile magistrala PCI ma wspólną szynę danych i adresową o tyle np magistrala ISA miała te szyny rozbite

A mostkiem można chyba nazwać układ(logiczną część) który łączy ze sobą różne magistrale w architektórze danego systemu komputerowgo.
Taki mały mikro-kontroler za mniej niż 50PLN ma kilka mostków i kilka różnych magistral.

https://i.stack.imgur.com​/7ptCK.png tu schemat blokowy procka stm32 Bezpośrednio z rdzenia cortex wychodzi kilka różnych magistral. a potem masz jeszcze mostki i kolejne magistrale peryferyjne  
P-164987
pekfos
» 2017-09-19 13:56:20
To po prostu ścieżki na płycie?
A co innego? Może w ogóle bezprzewodowo?

Jak? przecież pci to gniazdo, magistrala którą możemy przyłączyć kartę rozszerzeń, ale niby jak da się tym połączyć mostki?
A te twoje gniazdo PCI to jak jest dalej podłączone do reszty komputera? Też bezprzewodowo?
P-164989
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-09-19 16:55:24
A co innego? Może w ogóle bezprzewodowo?
Myślałem, że może jakieś okablowanie :P

Prawdopodobnie pomyliłem pojęcia, więc jeszcze raz: PCI to nie tyle samo gniazdo, co raczej po prostu standard mówiący, ile jest pinów oraz jaki za co odpowiada?
P-164991
latajacaryba
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2017-09-21 14:03:31
Czy sie myle? :v
P-165062
DejaVu
» 2017-09-21 17:44:11
P-165069
mateczek
» 2017-09-21 18:42:55
PCI to jedna z magistrali w komputerach
P-165072
« 1 »
  Strona 1 z 1