Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

[Qt] - tworzenie exe i dolaczanie bibliotek, linkowac statycznie? jak?

Ostatnio zmodyfikowano 2010-10-19 21:21
Autor Wiadomość
dmx81
Temat założony przez niniejszego użytkownika
[Qt] - tworzenie exe i dolaczanie bibliotek, linkowac statycznie? jak?
» 2010-10-15 19:46:10
witam, napisalem 2 programy w qt i chcialbym je udostepnic uzytkownikom forum do przetestowania, ale aby uruchomic plik exe, musze dorzucic do katalogu wiele bibliotek dll (a zdarzaja sie nawet takie po 100MB - qtgui.dll). czy da rade to jakos ominac? bo przeciez w qt pisze sie programy na wiele platform, a trudno, zeby np zainstalowac kalkulator trzeba bylo biblioteke 100MB sciagnac wraz z programem?:/

czytam wlasnie o statycznym linkowaniu (http://bexlab.pl/linkowanie-statyczne-qt-sdk-for-windows/132/)- wykonalem wszystko co w instrukcji, ale wyskakuja bledy ...

jesli w koncu uda mi sie to zrobic, to jesli bedzie wszytsko zlinkowane statycznie, to do mojego projektu bedzie dolaczana cala biblioteka 100MB czy tylko uzywane funkcje?

no i jesli ma ktos inne propozycje, jak sobie z tym poradzic, to prosze o podpowiedz, dzieki
P-22820
Razi
» 2010-10-16 00:03:47
przy linkowaniu statycznym plik exe "wchłonie" te DLLe więc wcale mniej zajmować nie będzie.
W ustawieniach projektu ustaw na Release, a do EXE dołącz tylko QtCore4.dll, QtGui4.dll i to coś tam do MinGWa. W sumie zajmują max 12 MB, po kompresji 4 MB.

Qt było pisane pod Linuksa, gdzie właściwie można z góry założyć, że użytkownik ma Qt zainstalowane (lub też sam zajarzy, że musi zainstalować).
P-22822
dmx81
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-16 00:12:47
jakbys mogl jeszcze napisac, jak mam dolaczyc :) bo w qt widze, ze wiecej kombinowania jest? walcze teraz, aby qt miec w wersji static, bo tylko w ten sposob moge linkowac pozniej statycznie?(tzn tak wyczytalem, sciagnalem wlasnie wersje 4.7, bo 4.63 miala jakies cos, ze nie udaje sie tego zrobic, jak w poradniku do 4.62 - zglasza to wiekszosc userow, a 4.7 podobno juz idzie)

chyba ze nie trzeba robic wersji static?

ps. dzieki za odp :)
P-22824
madmike44
» 2010-10-16 11:49:09
Qt nie było pisane tylko na Linuksa, od początku było dostępne na oba najpopularniejsze systemy (Windows, Linux). A jeśli chodzi o dynamiczne linkowanie bibliotek, to dołączane pliki DLL mają maksymalnie po kilka megabajtów - trzeba tylko uważać, żeby dołączać pliki biblioteczne w wersji RELEASE.

Przykład:

"QtGui4.dll" - 9,1 MB
"QtGuid4.dll" - 140,7 MB

Od razu widać, czym w nazwie różnią się oba pliki :) :P
P-22828
Elaine
» 2010-10-16 13:39:02
oba najpopularniejsze systemy (Windows, Linux)
Które z tych dwóch? Albo dwa najpopularniejsze (podpowiem - to nie Linux jest tym drugim), albo Windows i Linux...
P-22833
madmike44
» 2010-10-16 19:52:13
Chodzi o to, że pierwsze wersje biblioteki Qt były dostępne tylko dla systemów z rodziny Windows oraz Linux. Mam na myśli popularność pod względem tworzenia aplikacji z wykorzystaniem Qt na daną rodzinę systemów. Nie chodzi mi o ilość użytkowników poszczególnych wersji różnych systemów operacyjnych.
P-22895
dmx81
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2010-10-17 00:29:58
dzieki za podpowiedz, rzeczywiscie, po spakowaniu, plik wazy niecale 4MB.
mam inne pytanie, jaka jest roznica w samym tworzeniu projektu, jesli zamiast #include<QString> dam #include<qstring.h> ?
P-22910
Razi
» 2010-10-19 21:21:21
Używając IDE Qt Creator żadna. Jak się ma biblioteki zainstalowane bez pkg-config odpowiedniego, to nie wykrywa <QString>, tylko trzeba napisać <qstring.h>, albo nawet i <qt4/qt4-core/qstring.h>
P-23048
« 1 »
  Strona 1 z 1