Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Zarabianie na programowaniu będąc niepełnoletnim

Ostatnio zmodyfikowano 2012-02-10 17:09
Autor Wiadomość
m4tx
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Zarabianie na programowaniu będąc niepełnoletnim
» 2012-02-07 16:01:03
Witam,

Mam aktualnie pewne doświadczenie z programowaniem, które chciałbym wykorzystać. Znam dobrze C++ i Javę, trochę też inne języki, miałem też styczność z różnymi bibliotekami. Chciałbym więc pisać jakieś programy na zamówienie. I tu moje pytanie: czy mając 14 lat mogę w ogóle zająć się czymś takim?

Pozdrawiam :)
P-50255
McAffey
» 2012-02-07 16:04:36
Mi jedynie zdarzało się wykonywać zlecenia jako freelancer, ale to było małe, proste zlecenia dla osób prywatnych, więc nie zawierałem żadnych umów po prostu zapłata wpływała na konto, kontakt przez e-mail i tyle.
P-50257
xevuel
» 2012-02-07 16:09:38
Myślę, że nikt nie udowodni że ty to ty, a nie np. twój 20-letni brat albo siostra :) Pozatym, konto można założyć przed 18, a nikogo nie interesuje za co będą pieniadze wypływać :) Może jako darowizna?
P-50261
McAffey
» 2012-02-07 16:12:30
Konto w banku można mieć od 13 roku życia. Najczęściej wybieranym przez młodzież kontem jest konto w mbanku gdyż jest całkowicie darmowe + darmowa karta debetowa.
P-50263
akwes
» 2012-02-07 16:19:20

a nikogo nie interesuje za co będą pieniadze wypływać :) Może jako darowizna?


mbanku gdyż jest całkowicie darmowe + darmowa karta debetowa.
Nie radźcie jeżeli macie źle radzić!

1. Państwo się zainteresuje każdym pieniądzem, przed państwem w sprawach fiskalnych panuje zasada domniemanej winny. Często jest tak że to Ty musisz udowodnić skąd masz pieniądze i że nie są na czarno.

2. Darowizna? Od darowizny również jest podatek.

3. Konto w mbanku NIE JEST DARMOWE!
http://www.blofi.pl/2011/06/mbank-juz-nie-jest-darmowy.html
Państwo chce wydoić każdą naszą złotówkę.

Jeżeli chcesz to robić legalnie to masz kilka dróg.

1. Jeżeli nie ma to charakteru dochodu ciągłego oraz powtarzalnego (raz na czas) to nie musisz zakładać firmy.  Numerów NIP też już nie robią, jednak należy się rozliczyć z każdej zdobytej złotówki (kieszonkowe od rodziców/opiekunów jest już nieopodatkowane i nie trzeba się z niego rozliczać).

Z tego co zarobisz musisz się rozliczyć PIT-em. Co prawda kwota wolna od podatku (około 3100 zł) jest jak sama nazwa mówi wolna od podatku to i tak należy się z niej rozliczyć.

2. Pracować w lewej programistycznej firmie założonej przez rodzica. Przez pierwsze dwa lata płacisz obniżony ZUS jednak potem płacisz pełny ZUS (około 200 zł obniżony, około 800 standard).

3. Zatrudnić się w firmie programistycznej będzie ciężko :P Bo abyś był komuś opłacalny, musiałbyś dać radę w miesiąc wyrobić dla szefa swoją pensję oraz haracz dla państwa.

W każdym innym przypadku musisz się liczyć z tym, że jak ktoś Cię nakryje to będą odpowiednie sankcje karne :P

Warto poczytać


Jeżeli chcesz robić legalny wałek... To możesz spisywać umowy na rodzica. Wtedy on dopisuje sobie do PITa tyle ile trzeba.

Jeżeli chcesz na czarno to tak jak ktoś napisał wyżej. Przelew na konto/przekaz, część przed, część po (na czarno zwykle wszystko po = duże ryzyko odwalenia tzw "murzynówki")
P-50264
DejaVu
» 2012-02-07 16:49:26
Znam dobrze C++ i Javę, trochę też inne języki, miałem też styczność z różnymi bibliotekami.
Skoro znasz dobrze C++ i Javę to co stoi na przeszkodzie abyś napisał jakąś grę/aplikację, którą mógłbyś się pochwalić i nie byłoby to marnością nad marnościami w oczach innych programistów? :) Myślę, że trochę za wysokie masz mniemanie o sobie i swoich umiejętnościach w stosunku do rzeczywistości... Możesz mieć co najwyżej wiedzę zbliżoną do studenta 3 roku studiów informatycznych i tylko i wyłącznie w tych dwóch językach programowania :) A student nawet z tytułem już mgr jest g... wart na rynku jeżeli nie ma doświadczenia zawodowego, bo w praktyce można powiedzieć, że o wytwarzaniu aplikacji nie wie nic :)
P-50266
akwes
» 2012-02-07 16:57:47
@up

ogólnie jeżeli umie się tylko to co jest na studiach to się jest g... wartym :P

@all

Studia są chyba tylko po to żeby nie odpaść w pierwszym przesiewie CV. I to wyłącznie dlatego, że dział rekrutacji jest leniwy, a nie że studia są coś warte ;)

Kiedyś nauczyciel mi powiedział pewną pouczającą historyjkę.

Na biurku osoby odpowiedzialnej za rekrutacje leży stos 400 CV. Osoba ta podchodzi do biurka, siada. Bierze w ręce stos CV i stara się odmierzyć równą połowę, po czym tę połowę wyrzuca do śmieci. "Cóż, pechowców nie potrzebujemy". :)

Zrób sobie portfolio. Przejrzyj aktualne zlecenia na zlecenieprzeznet, na gamtree i zrób kilka rzeczy do portfolio. Dobre portfolio wygra z wiekiem i studiami.
P-50268
m4tx
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-02-07 17:03:42
Skoro znasz dobrze C++ i Javę to co stoi na przeszkodzie abyś napisał jakąś grę/aplikację, którą mógłbyś się pochwalić i nie byłoby to marnością nad marnościami w oczach innych programistów?
Właśnie przymierzam się do napisania czegoś takiego (gra a la Serious Sam w Javie)... Ale ja jestem bardzo leniwy... :D Niemniej jednak za tydzień mam ferie i może coś zacznę. A jak nie, to na pewno napiszę coś w Javie jeszcze w najbliższym czasie :P
P-50271
« 1 » 2 3 4
  Strona 1 z 4 Następna strona