Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

19.4. Tworzymy dużą aplikację - rozmowa

Ostatnio zmodyfikowano 2009-03-22 16:00
Autor Wiadomość
kuzdo
Temat założony przez niniejszego użytkownika
19.4. Tworzymy dużą aplikację - rozmowa
» 2009-03-22 13:35:53
Witam,

Mam pytanie do tych wszystkich, którzy przerabiali ten kurs przy nauce języka C++. Czy każdemu z Was udało się napisać samemu ukończony kod tej książki telefonicznej, bez zaglądania do tego podanego? Sam próbowałem, ale albo jestem za głupi, albo po prostu za dużo jest tego kodu do napisania dla początkującej osoby... Przeglądając ten ukończony kod, często sobie myślę "Ja tego bym tak nie napisał", "O tym to ja w ogóle bym zapomniał", "A to też potrzebne? A faktycznie..." Proszę o komentarze na ten temat ;)
P-4941
pekfos
» 2009-03-22 13:55:14
wiele zapisów było dla mnie zagadką, wiele rzeczy chciałem inaczej napisać
mniej więcej tak jak ty.
ale to było ze dwa lata temu..
P-4943
DejaVu
» 2009-03-22 14:01:52
Program celowo taki duży napisałem. Pokazuje on bowiem co powinieneś potrafić zrobić z wiedzą z pierwszych 20 rozdziałów. Tu nie chodzi o to czy będzie to bardziej czy mniej elegancko napisane w przypadku gdy zaczynasz kodowanie. Chodzi o to, żeby czytelnik uświadomił sobie, że prawdopodobnie ma duże braki w tym co do tej pory przeczytał i powinien wrócić do tego, czego nie zrozumiał dobrze, uważając 'jakoś się przejdzie bez tego'.

Programy duże nauczysz się stopniowo pisać. Zawsze od czegoś się zaczyna :) Najpierw napiszesz hello world, później zrobisz, żeby można było nim sterować strzłkami. Jeszcze później coś do tego dodasz i stopniowo aplikacja się rozrasta. Gdy przyjdzie komuś innemu ocenić Twoją pracę to pomyśli sobie dokładnie to samo co Ty, a Ty doszedłeś do efektu jaki mu się ukazał rozbudowując stopniowo program.
P-4944
kuzdo
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-03-22 14:15:04
No tak, zgadzam się ze wszystkim co Pan napisał, jednak uważam, że program ten jest chyba trochę za duży... Kurs C++ do 19 rozdziału włącznie przerobiłem chyba z 5 razy, i naprawdę znam wszystko co było tam opisane, jednak napisanie takiej aplikacji jest naprawdę ciężkie dla początkującego, a to dlatego, że jako początkujący programista, nie mam wyrobionego sposobu, co jak i kiedy tak robić a nie inaczej, co powinienem napisać w tej aplikacji, a czego nie... Brakuje tego myślenia programistycznego jak to ja nazywam... Przynajmniej ja tak uważam, bo może dla mnie tylko ciężko napisać tą aplikacje... Wydaje mi się, że nawet po przerobieniu tego materiału, program jest zbyt skomplikowany, żeby go napisać... Naprawdę, czytając kod, często zastanawiam się co jest z czym, a dopiero po chwili myślenia zauważam po co to coś jest... Np. czytając ten kod:
C/C++
OsobaST WczytajOsobe( void );
void WyswietlDaneOsoby( OsobaST );
void WyswietlListeOsob( OsobaST tablica[], int iloscElelemtow );
 nie wiem po co jest ta tablica[], lub iloscElementow... Chodzi o to, że niektórych rzeczy nie wykorzystywało się do tej pory, lub wykorzystywało w małym stopniu... I ciężko nagle napisać taki kod... Chodzi o to, że jest za mało przykładów czy ćwiczeń aby utrwalić kurs, albo nauczyć się korzystać z tych funkcji... Przynajmniej takie jest moje zdanie...

Pozdrawiam Kuzdo
P-4945
DejaVu
» 2009-03-22 16:00:08
Dante podjął prace mające na celu rozszerzenie obecnie istniejących lekcji. Niestety ja pisałem ten kurs krótko po nauce tego języka (jeszcze w liceum), a wiedzę przenosiłem z innego języka programowania. To, że program tak wygląda, to nie znaczy, że musisz go zrobić tak samo. Możesz go zrobić prościej/inaczej. To jest jedno z wielu możliwych rozwiązań. Ja przedstawiłem swoją wizję (w taki sposób, aby było proste do czytania i wymagało małej ilości wiedzy). To, że coś jest lepiej pomyślane, niż Ty byś to zrobił nie oznacza wcale, że nie umiesz programować. Masz poza tym jakąś wytyczną, do czego możesz dążyć mając wiedzę z pierwszych 20 rozdziałów. Możesz próbować samemu zrobić takie lub inne rzeczy. Dla początkującego programisty napisanie takiego programu może zająć miesiąc, natomiast dla doświadczonego zaledwie jeden dzień. Na tym polega nauka programowania. Tworzyć i uczyć się myśleć przy nim. Nie jest potrzebna Ci większa ilość informacji do tego, aby zacząć kombinować w programowaniu :)

Nie martw się, że ten program Cię przytłacza. Wymyśl sobie jakiś inny program i zacznij kodować krok po kroku i się przekonasz, że małymi krokami dojdziesz zamierzonego efektu :)
P-4947
« 1 »
  Strona 1 z 1