Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Pomoc z IDE (visual / CB)

Ostatnio zmodyfikowano 2012-09-28 21:12
Autor Wiadomość
rgv475
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Pomoc z IDE (visual / CB)
» 2012-09-28 20:36:42
Witam wszystkich forumowiczów, tak jestem nowy, a programowania w c++ uczę się, hm od wczoraj ;).
Mam windowsa XP pro. 32bit i korzystam z kursu http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/
1. Potrzebuję darmowego środowiska do nauki i celów komercyjnych. ( Chcę wybrać jedno i na nim pozostać )
Wybór to raczej code::blocks lub Visual c++ 20xx EE.
2. Oczywiście instalowałem oba środowiska (MinGW) lecz zawsze mam jakieś problemy z kompilowaniem...
Chciałbym prosić o linki do środowisk ( code::blocks lub Visual c++ 20xx EE ), ze względu, iż jestem początkujący najlepiej aby miały wbudowany kompilator i wszystkie potrzebne biblioteki (ogólnie wszystko co potrzeba - ściągam i działam :) ).
A jeżeli jest możliwość nabycia środowiska z wszystkim bez instalacji ( przydałoby mi się [szkoła itp.]) to też bym prosił o takie tzn. wersje portable.:)
Na razie to by było tyle. Jeżeli już pobiorę zalecane przez Was (bardziej doświadczonych koderów) i będą problemy występować to się zgłoszę ;)
Dzięki, pozdrawiam!
P-65670
SeaMonster131
» 2012-09-28 20:41:38
Ja piszę w Code::Blocks 10.05 i według mnie nadaje się bardzo dobrze, a przy tym jest łatwy w obsłudze. Visual C++ uważam bardziej za kombajn, co na razie niezbyt mi się przydaje - ale to kwestia gustu.
Co do C::B to musisz pobrać wersję z kompilatorem (http://www.codeblocks.org/downloads/26, w przypadku Windowsa ściągasz "codeblocks-10.05mingw-setup.exe").
Zresztą masz wszystko opisane w tutejszym kursie: » Kurs C++ » Poziom 1Wybieramy środowisko pracy lekcja
P-65671
m4tx
» 2012-09-28 20:42:06
Wybór to raczej code::blocks lub Visual c++ 20xx EE.
Jak jesteś gotów zapłacić za Visual Studio Enterprise Edition - bierz Visuala. Jeśli nie - bierz C::B, lub - co lepsze - Eclipse'a. Eclipse to bardzo dobre środowisko, w niektórych kwestiach dorównujące, czy nawet przewyższające Visuala.

Z tym, że Eclipse to kombajn, podobnie zresztą jak Visual C++. Jeśli nie potrzebujesz tak bardzo rozbudowanego IDE, warto się zastanowić nad Code::Blocks.
P-65672
rgv475
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-09-28 20:44:48
@Up
EE - chodziło mi o Express Edition, wersję darmową.
Wybacz, nie wiedziałem, że jest taka wersja ;).

Właśnie pobieram Code::Blocks z linku podanego w poście #2. :)
P-65673
m4tx
» 2012-09-28 20:47:44
EE - chodziło mi o Express Edition, wersję darmową.
Wybacz, nie wiedziałem, że jest taka wersja ;).
Ahh... Racja. :P No cóż, takie same skróty... :)

Z tym, że nie wiem czy w wersji Express można pisać programy komercyjne.
P-65676
rgv475
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-09-28 20:52:09
Ok zainstalowałem. (Pakiet Full wybrałem)
Z tego co zauważyłem, nie wyskoczyło mi to okienko http://cpp0x.pl/!images/!manual/Pierwsze_uruchomienie_CodeBlocks.png
Teraz pytanie - jak to wszystko skonfigurować?
P-65677
SeaMonster131
» 2012-09-28 20:58:22
A kompiluje Ci się np przykładowy Hello World?
Jeżeli nie, gdyż błędem jest chociażby "Nothing to be done", to dajesz:
Settings -> Compiler and debugger... -> zakładka Toolchain executables. Tam zaraz na początku powinna być ścieżka do kompilatora (/MinGW), jeżeli jej nie ma, to ustaw ręcznie, lub kliknij "Auto-detect".
P-65680
rgv475
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-09-28 21:03:13
#include <iostream>
#include <conio.h>
void main()

{
   std::cout << "Hurra! Napisalem pierwszy program w C++!" << std::endl;
   getch();
}
Użyłem tego kodu do sprawdzenia.
Niestety zauważyłem błąd.
C:\Program Files\CodeBlocks\testujemyIDE.cpp|11|error: '::main' must return 'int'|
||=== Build finished: 1 errors, 0 warnings ===|

Natomiast, gdy zamiast void main() używam int main(). Program się kompiluje i uruchamia.
Jak to naprawić, martwię się, ponieważ w przyszłości pewnie będą kolejne błędy przez to.

Gdy wklejam ten kod:
#include <iostream>
#include <ctime>
#include <conio.h>
void main()
{
   // wylosowanie liczby
   srand ((int) time(NULL));
   int nWylosowana = rand() % 100 + 1;
   std::cout << "Wylosowano liczbe z przedzialu 1-100." << std::endl;
   // pierwsza próba odgadnięcia liczby
   int nWprowadzona;
   std::cout << "Sprobuj ja odgadnac: ";
   std::cin >> nWprowadzona;
   // kolejne próby, aż do skutku - przy użyciu pętli while
   while (nWprowadzona != nWylosowana)
   {
         if (nWprowadzona < nWylosowana)
               std::cout << "Liczba jest zbyt mala.";
         else
               std::cout << "Za duza liczba.";
         std::cout << " Sprobuj jeszcze raz: ";
         std::cin >> nWprowadzona;
   }
   std::cout << "Celny strzal :) Brawo!" << std::endl;
   getch();
}
Dostaję taki komunikat:
C:\Program Files\CodeBlocks\testujemyIDE.cpp|9|error: '::main' must return 'int'|
C:\Program Files\CodeBlocks\testujemyIDE.cpp||In function 'int main()':|
C:\Program Files\CodeBlocks\testujemyIDE.cpp|15|error: 'srand' was not declared in this scope|
C:\Program Files\CodeBlocks\testujemyIDE.cpp|17|error: 'rand' was not declared in this scope|
||=== Build finished: 3 errors, 0 warnings ===|
P-65683
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona