Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Programowanie w C++ na linux'ie

Ostatnio zmodyfikowano 2013-02-13 19:52
Autor Wiadomość
matka5432
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Programowanie w C++ na linux'ie
» 2012-10-21 17:43:31
Witam, od tygodnia uzywam linux'a, a od 2 dni ubuntu i mam kilka pytan, co do programowania na nim ;p
1, Skad wziac na lina odpowiedniki windowsowych bibliotek takich jak "windows.h"?
2, Czy mozna w jakis sposob skompilowac program tak, aby mozliwe bylo jego przeniesienie na windows?
3. I takie pytanie bardzo nieogolne ;p Dlaczego nie moge odpalic programow, ktore tworza sie na linux'ie po kompilacji? Mam na mysli odpowiedniki linuxowych, plikow ktore na win'ie maja rozszerzenie *.exe.
P-67231
m4tx
» 2012-10-21 17:56:46
1, Skad wziac na lina odpowiedniki windowsowych bibliotek takich jak "windows.h"?
Zależy jakiej funkcjonalności oczekujesz. Są bowiem inne biblioteki o podobnej funkcjonalności, ale o co Ci konkretnie chodzi? :)
W skrócie:
  • GUI - zazwyczaj używa się GTK+ (lub Qt, ale chyba nieco rzadziej; jeszcze rzadziej - inne biblioteki, np. FLTK, czy Motif)
  • Operacje na systemie plików - standardowa biblioteka C/C++ + POSIX
  • Wejście/wyjście konsoli - generalnie używa się printfa czy couta; do kolorków i tych spraw można co prawda użyć ncurses, ale pewnymi "trickami" (których też własnie używa ncurses), można to osiągnąć również na wspomnianym printfie i coucie; ncurses to jedynie ułatwienie w tej sprawie
  • Sieć (WinSock) - krótko mówiąc: sockety

2, Czy mozna w jakis sposob skompilowac program tak, aby mozliwe bylo jego przeniesienie na windows?
Zainteresuj się takimi wynalazkami jak cross-compiler i wieloplatformowe biblioteki :)

3. I takie pytanie bardzo nieogolne ;p Dlaczego nie moge odpalic programow, ktore tworza sie na linux'ie po kompilacji? Mam na mysli odpowiedniki linuxowych, plikow ktore na win'ie maja rozszerzenie *.exe.
Wyjaśnij dokładniej problem :P Nie jesteśmy za bardzo w stanie Ci pomóc. Ja bym jedynie sprawdził, czy mam uprawnienia do uruchomienia danego pliku (w Ubuntu: PPM na plik => Uprawnienia => Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu).
P-67233
Badman
» 2012-10-21 17:56:49
Heh m4tx był szybszy :)

Mogę dodać, że można skorzystać z wxWidgets, aby możliwe było uruchamianie programów na linuksie i windows.
P-67234
matka5432
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-21 18:13:45
Mam pelne uprawnienia do tego pliku. Tutaj chyba chodzi o to, ze nie mam odpowiedniego programu, ktory uruchomi ten plik, bo w zakladce "otwieranie" we wlasciwosciach tego pliku, nie ma zadnego programu.

Co do drugiego pytania, to mialem na mysli takie funkcje jak    system("cls");    Sleep(...);  getch;

P-67237
Badman
» 2012-10-21 18:17:17
Ponieważ program skompilowany pod linuksem nie odpali sie na windows i odwrotnie. Z tym, że na linuksie jest profram/emulator Wine. Po jego zainstalowaniu wiele programów windowsowych *.exe powinno się uruchamiać.
P-67238
matka5432
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-21 18:24:08
Ten program jest efektem kompilacji kodu na linux'ie, a nie windowsie.
P-67240
m4tx
» 2012-10-21 18:27:46
Co do drugiego pytania, to mialem na mysli takie funkcje jak
system( "cls" );
system( "clear" );


Sleep(...);
usleep

getch();
Frazy, które należy wpisać w wyszukiwarkę google:
P-67241
matka5432
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2012-10-22 18:48:37
Dzieki :) Wszystko juz jasne z wyjatkiem tych plikow, ktore tworza sie po kompilacji. Badman mnie chyba zle zrozumial, poniewaz pliki, ktore proboje odpalic zostaly utworzone na linux'ie.
P-67297
« 1 » 2 3
  Strona 1 z 3 Następna strona