Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Ksiazka telefoniczna :(

Ostatnio zmodyfikowano 2009-05-11 19:51
Autor Wiadomość
Haker123
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Ksiazka telefoniczna :(
» 2009-05-10 16:48:12
Witam.

Mam taki maly problem, mianowicie jestem w kursie na lekcji XIX i nie moge zrozumiec dzialania przykladu ksiazki telefonicznej z tamtej lekcji ;/

http://kursy.ddt.pl/?LessonId=19

Prubowalem zrobic wlasna wersje ale mi nie wychodzi :(
Czy moglby mi ktos wytlumaczyc dzialanie programu z kursu??
P-6700
DejaVu
» 2009-05-10 19:51:39
Był już podobny temat na forum i pamiętam, że dyskusja była dość długa. Jeśli chcesz, żeby Ci coś wytłumaczyć to wklej konkretny fragment kodu (nie przekraczający 20 linijek), którego nie rozumiesz. Nie sądzę, że znajdzie się taki kod, jeśli zrozumiałeś dobrze wszystkie wcześniejsze lekcje.
P-6704
Haker123
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-05-10 20:12:06
Np. nie rozumiem tego

C/C++
if( pozycja >= iloscOsob ) pozycja = iloscOsob - 1;

if( pozycja < 0 ) pozycja = 0;

if( pozycja > pozycjaListy +( WYSWIETL_OSOB - 1 ) ) pozycjaListy = pozycja -( WYSWIETL_OSOB - 1 );

if( pozycja < pozycjaListy ) pozycjaListy = pozycja;

WyswietlListeOsob( osoby, iloscOsob, pozycja, pozycjaListy );

Wiem ze to jest do pozycji na liscie ale zabardzo tego nie rozumiem, bo np po co mi "pozycjaListy" skoro (wedlug mnie) powinna wystarczyc sama "pozycja".

Wiem ze moze to glupie ale siedze nad tym troszke i jakos tego nie rozumiem ;/

Umiem uzywac wszystkich znacznikow ale zeby je zlaczyc w taki program to jakos mi nie wychodzi ;/


Edit:

A mam jeszcze takie pytanie.
znacznik "return" umieszcza sie na koncu programu zeby powiadomic program ze wszystko jest dobrze zrobione, ale nie wiem czemu on jest umieszczony kilka razy w srodku programu.
P-6706
malan
» 2009-05-10 21:41:07
"Pozycja listy"- to już gdzieś widziałem na forum... Heh nawet w kursie:

Jak się dłużej zastanowimy, to dojdziemy do wniosku, że gdy będzie w bazie więcej osób, niż wierszy na ekranie (okno konsoli można podzielić na kolumny i wiersze- maksymalna liczba kolumn to 80, a wierszy 25), to nie zmieszczą nam się osoby wszystkie osoby na niej. Będziemy więc musieli zacząć wyświetlać listę od któregoś indeksu (niekoniecznie od zerowego).
Na przykład: w bazie jest zapisanych 20 osób. Ty możesz maksymalnie wyświetlić 15. Wtedy "z pomocą" przychodzi właśnie pozycja listy. Jeśli będziesz chciał wyświetlić osobę 16 to program będzie wyświetlał osoby od 2 do 16 itd. Rozumiesz?

Jeśli chodzi o "return" to masz chyba na myśli, że jest on umieszczony w kilku funkcjach (a nie w środku programu)? O return była ostatnio wzmianka na forum: return
P-6707
DejaVu
» 2009-05-10 21:59:26
To naturalne, że nie złożysz takiego programu zaraz po poznaniu języka. Ten program ma Ci pokazać, że wiedza, którą dysponujesz daje ogromne możliwości, jednak należy nauczyć się nią posługiwać. Nieważne ile przeczytasz jeszcze rozdziałów. Ważne aby nauczyć się biegle władać podstawowymi narzędziami i nauczyć się myślenia 'jak rozwiązywać problemy prostymi mechanizmami'. Umiejętność ta przychodzi z czasem :) Zauważ, że próbujesz osiągnąć dokładnie ten sam efekt samodzielnie. Powinieneś dochodzić do tego stopniowo. Wywal tą zmienną, którą uważasz za zbędną w obecnie istniejącym programie. Wywal wszystkie warunki, które są z nią związane. Jeśli będziesz miał dużą ilość danych do testowania to zrozumiesz po co każdy kawałek kodu był napisany.
P-6709
lynx
» 2009-05-10 22:47:32
Myślę że informacja która została napisana wyżej w poście, powinna znaleźć się kursie. Lub rzeczywiści trzeba by nieco uprościć kod zawarty w kursie, gdyż w przeciwnym wypadku postów typu o co chodzi w książce telefonicznej będzie bardzo wiele.
P-6710
DejaVu
» 2009-05-10 22:54:15
Ten cały kurs trzeba poddać refaktoringowi ;p
P-6712
Haker123
Temat założony przez niniejszego użytkownika
» 2009-05-10 23:40:01
Aaaa tam moim zdaniem nie trzeba nic zmieniac ;] kurs jest dobry tylko ja chcialem napisac ksiazke samodzielnie, poniewaz uwazalem ze powinienem umiec napisac taki program na tym poziomie nauki, ale po przeczytaniu waszych postow wiem juz ze narazie nie dam rady i sobie odpuszcze ;] Pójde wiec dalej z nauka i wróce do ksiazki za jakis czas ;]

Co do "return" to dzieki za link ;] teraz wiem dlaczego "return" jest w srodku programu a nie tylko na koncu ;]
P-6713
« 1 » 2
  Strona 1 z 2 Następna strona