Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?

Programy okienkowe

Ostatnio zmodyfikowano 2013-01-28 23:41
Autor Wiadomość
Maniek
Temat założony przez niniejszego użytkownika
Programy okienkowe
» 2013-01-28 13:49:25
Witam chciałbym się dowiedzieć jaka biblioteka jest potrzebna do pisania aplikacji okienkowych ??

Ps. Dobra już znalazłem dwie WinApi i GTK+ tylko nie wiem, która jest lepsza dla początkującego programisty :).
P-75220
SeaMonster131
» 2013-01-28 15:27:02
WinAPI (choć tutaj potrzeba dużo czasu by napisać rozbudowaną appkę), Qt, GTK+, WxWidgets, lub zainteresuj się C# - podobny do C++ ale obiektowy jak Java.
P-75228
crash
» 2013-01-28 15:55:18
A jak jesteś leniwy i nie zależy Ci na przenośności, jest do ściągnięcia Borland C++ 6.0 Personal. Napisałbym, że jest też wersja Enterprise, ale jej ściąganie to już piractwo więc, nie napiszę Ci tego.

Metodą przeciągnij i upuść na formatkę wrzuca się komponenty, przyciski, listy rozwijalne, różnej maści cuda, które mogą wystąpić w systemie Windows. Po umieszczeniu wybranej kontrolki w wybranym miejscu na formatce, za pomocą Object Inspectora wybiera się dla tejże kontrolki zachowanie, które można oprogramować, np kiedy najedzie się na nie myszą, kiedy się kliknie, kiedy się z listy coś wybierze, jest tego dużo do opisania bo program ma naprawdę potężne możliwości. Szybko się tworzy graficzne aplikacje ponieważ nie trzeba "z palca" opisywać położenia i rozmiaru obiektu-kontrolki, który chce się stworzyć. Mankament taki, że kompiladło nieco przestarzałe. Nie mniej, można w Borlandzie napisać aplikację o wielu okienkach i kiedy nie będzie się używało nietypowych komponentów, za pomocą Wine pod Linuchem programy na ogół śmigają ;p Mam straszny sentyment...

Proszę mnie czasem nie opierniczać za polecanie starego dobrego Borlanda ;]

Generalnie:
- wxWidget
- Gtk
- Qt

Takie coś jeszcze jako ciekawostka: http://en.sfml-dev.org/forums/index.php?topic=7023.0
P-75231
Mrovqa
» 2013-01-28 21:07:37
Pisałem w WinAPI i GTK+ - są to biblioteki strukturalne i kod czasem się ciężko pisze, zwłaszcza w WinAPI, gdy trzeba wszystkie parametry podać (trochę dużo ich jest). W Qt jeszcze nie pisałem (choć w przyszłości zamierzam się tej biblioteki nauczyć). Jest to biblioteka zorientowana obiektowo i kod pewnie tworzy się dużo lepiej i szybciej niż w WinAPI i GTK+. Do tego Qt ma dedykowane środowisko z możliwością projektowania GUI metodą drag&drop. Ponadto - Qt to nie jest tylko biblioteka do GUI, ma też inne moduły jak np. sieciowy. GTK+ i Qt są do tego crossplatformowe (tzn. ten sam kod możesz skompilować pod Windowsem, Linuxem, itp.).
lub zainteresuj się C# - podobny do C++ ale obiektowy jak Java.
Przecież C++ jest obiektowe. Co masz konkretnie na myśli?
P-75264
m4tx
» 2013-01-28 21:25:19
GTK+ - są to biblioteki strukturalne
Nieprawda. GTK+ jest obiektowe. I może jeszcze powiesz, że GTK+ nie jest znacznie łatwiejsze do nauczenia się niż WinAPI? ;) Już nie wspominając o długości kodu źródłowego.
A jak chcesz obiektowość w stylu C++ to zawsze jest jeszcze gtkmm.

możliwością projektowania GUI metodą drag&drop
GTK+ też ma.

Przecież C++ jest obiektowe.
Java jest obiektowa. Wg. Wikipedii C++ jest obiektowo-proceduralno-generyczne.
P-75270
Mrovqa
» 2013-01-28 22:14:29
GTK+ - są to biblioteki strukturalne
Nieprawda. GTK+ jest obiektowe. I może jeszcze powiesz, że GTK+ nie jest znacznie łatwiejsze do nauczenia się niż WinAPI? ;) Już nie wspominając o długości kodu źródłowego.
Czyżbym porównywał WinAPI i GTK+? Nie. Opisałem tylko Qt. Wiem, iż jeśli chodzi o GUI to lepiej pisać i łatwiej jest pracować z GTK+ :) Co do WinAPI - była to moja pierwsza biblioteka do GUI, jakiej się uczyłem i nie żałuję - wiem, iż do GUI nie warto ją wykorzystywać, ale po 1. - obsługa systemu, a po 2. - przy Reverse Engineeringu się przydaje, bo inni mogą wykorzystywać WinAPI do GUI (bądź wrappera).
A jak chcesz obiektowość w stylu C++ to zawsze jest jeszcze gtkmm.
Ehh, wiem - pisałeś mi to już, co nie zmienia faktu, iż GTK+ natywnie w swym 'ojczystym' jeżyku (C) nie obsługuje obiektowości (mimo, iż jest ta obiektowość jest zaimplementowana).

możliwością projektowania GUI metodą drag&drop
GTK+ też ma.
Wiem, czyżbym napisał inaczej? Zacytuj konkretny kawałek.

Przecież C++ jest obiektowe.
Java jest obiektowa. Wg. Wikipedii C++ jest obiektowo-proceduralno-generyczne.
Po 1. - C++ umożliwia programowanie obiektowe, a to, że umożliwia inne metody to inna sprawa. Po 2. - Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji (i prawdopodobnie nigdy nie będzie), bo każdy może ją modyfikować, więc nie zawsze warto się na nią powoływać. Przykłady masz już w historii wikipedii (o ile dobrze pamiętam - fikcyjna postać, o której fikcyjności dowiedziano się dopiero po bodajże 5 latach).

@down co nie zmienia faktu, iż obiektowo nadal się da :) Właśnie tak myślałem, iż o to Ci chodzi :)
P-75274
SeaMonster131
» 2013-01-28 23:41:33
"Przecież C++ jest obiektowe. Co masz konkretnie na myśli?"
W C++ możemy równie dobrze pisać tylko strukturalnie, natomiast w C# już nie.
P-75284
« 1 »
  Strona 1 z 1