Wprowadzenie
Osoby, które przeczytały ten, czy też inny kurs C++, bardzo często udają się na jakieś forum, a następnie zadają pytanie:
"co dalej?". Pytanie odnośnie dalszego kierunku nauki języka C++ na tyle często pojawia się u nas na forum, że postanowiłem dopisać niniejszy rozdział. Mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym rozdziale zaspokoją Twoją ciekawość, a zdobyta wiedza umożliwi Ci dalsze poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie kolejnych doświadczeń z językiem C++.
Książka, czyli źródło informacji o języku C++
Jeżeli jesteś czytelnikiem niniejszego kursu C++ to powinieneś mieć świadomość, że obecnie jest on poświęcony tylko i wyłącznie podstawom programowania, a zatem powinieneś go traktować jako dobre wprowadzenie do tworzenia aplikacji w języku C++. Szerszą wiedzę na temat języka C++ warto mimo wszystko czerpać z dobrej książki, do której można po prostu usiąść w wolnej chwili i nauczyć się z niej czegoś nowego. Znając podstawy programowania w C++ oraz wiedząc jak się kompiluje własne aplikacje, nie powinieneś mieć większych problemów ze zrozumieniem książki oraz z przeprowadzaniem eksperymentów, wykorzystując do tego nowo zdobytą wiedzę.
Jaką książkę kupić?
Doradzanie odnośnie zakupu książki jest w moim przypadku stosunkowo trudne. Książka z której ja się uczyłem programowania omawiała niewiele narzędzi języka C++, a ponadto jej treść nie była nawet zgodna ze standardem C++03. Mogę jednak napisać, że we wszystkich dobrych książkach C++ omawiany jest generalnie ten sam materiał, a zatem zakup 10 książek nie uczyni z Ciebie lepszego programisty. Do nauczenia się języka C++ wystarczy Ci więc jedna, ewentualnie dwie dobre książki C++, które będą się miejscami uzupełniały. Kolejną rzeczą którą mogę zrobić, to wymienić książki jakie są polecane przez inne osoby programujące w C++. Książki te są następujące:
Zanim jednak ruszysz radośnie do sklepu po zakup książki, poszukaj w Internecie opinii na temat wymienionych pozycji. Dzięki temu będziesz mógł sam wyrobić sobie opinię, jaka książka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj również, że to nie grubość książki stanowi o jej jakości lecz opinie o niej.
Poznawanie bibliotek C++
Kolejnym ważnym elementem dla każdego programisty C++ jest nauka bibliotek. Biblioteki umożliwiają wykorzystywanie możliwości sprzętowych komputera, takich jak np. odtwarzanie dźwięku, komunikacja sieciowa czy też wyświetlanie i przetwarzanie wszelkiego rodzaju grafiki komputerowej. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie ma jakiejś uniwersalnej listy bibliotek, których należy się uczyć. Odpowiednich bibliotek szuka się mając w zamyśle realizację konkretnego celu np. napisania gry 2D. Dobrym i często jedynym źródłem informacji na temat bibliotek jest Internet oraz ich dokumentacja, która praktycznie zawsze jest napisana w języku angielskim. Miejscami można znaleźć również polskie kursy, opisujące sposób korzystania z popularniejszych bibliotek C++. Do poznawania bibliotek można jednak przystąpić dopiero po zapoznaniu się z dostępnymi narzędziami języka C++, stąd też zdobycie książkowej wiedzy dot. języka C++ jest praktycznie rzecz biorąc nieuniknione.
Nauka C++, a standard C++11
Decydując się na dalszą naukę języka C++, czy też nawet na zakup książki, z pewnością mogą dojść do Ciebie słuchy, że C++ jest przestarzały i niedawno pojawił się C++11. Warto jednak wiedzieć, że C++11 jest to standard, który w głównej mierze uzupełnia język C++ o nowe narzędzia. Choć na temat nowego standardu C++11 generalnie można powiedzieć sporo dobrego, to jednak w głównej mierze nowe możliwości oraz nowe narzędzia, docenią jedynie koneserzy języka C++ czyli osoby, które mają duże doświadczenie w programowaniu i jednocześnie mają bardzo dobrze opanowany język C++. Inwestując więc w książkę C++, czy też czytając jakiekolwiek materiały poświęcone C++, nadal będziesz zdobywał wiedzę, którą będzie można używać w przyszłości do tworzenia kodu źródłowego zgodnego ze standardem C++11.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym rozdziale pomogą Ci w obraniu dalszego kierunku nauki języka C++. Jeżeli masz jakieś cenne uwagi bądź spostrzeżenia związane z niniejszym rozdziałem, zachęcam do zabierania głosu na naszym forum :)
PS. Proszę nie zadawać pytań dot. dalszego rozwoju kursu C++. Kurs jest rozwijany powoli i jeżeli zależy Ci na dalszej nauce programowania to rekomenduję zainwestować w książkę do C++, a nie czekać, aż się pojawią kolejne rozdziały.