« Przeczytałem kurs C++ - co dalej?, lekcja »
W niniejszym rozdziale zawarto informacje, w jaki sposób warto pogłębiać swoją wiedzę z zakresu programowania w języku C++. (lekcja)
Panel użytkownika
Nazwa użytkownika:
Hasło:
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się!
Autor: Piotr Szawdyński
Kurs C++

Przeczytałem kurs C++ - co dalej?

[lekcja] W niniejszym rozdziale zawarto informacje, w jaki sposób warto pogłębiać swoją wiedzę z zakresu programowania w języku C++.

Wprowadzenie

Osoby, które przeczytały ten, czy też inny kurs C++, bardzo często udają się na jakieś forum, a następnie zadają pytanie: "co dalej?". Pytanie odnośnie dalszego kierunku nauki języka C++ na tyle często pojawia się u nas na forum, że postanowiłem dopisać niniejszy rozdział. Mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym rozdziale zaspokoją Twoją ciekawość, a zdobyta wiedza umożliwi Ci dalsze poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie kolejnych doświadczeń z językiem C++.

Książka, czyli źródło informacji o języku C++

Jeżeli jesteś czytelnikiem niniejszego kursu C++ to powinieneś mieć świadomość, że obecnie jest on poświęcony tylko i wyłącznie podstawom programowania, a zatem powinieneś go traktować jako dobre wprowadzenie do tworzenia aplikacji w języku C++. Szerszą wiedzę na temat języka C++ warto mimo wszystko czerpać z dobrej książki, do której można po prostu usiąść w wolnej chwili i nauczyć się z niej czegoś nowego. Znając podstawy programowania w C++ oraz wiedząc jak się kompiluje własne aplikacje, nie powinieneś mieć większych problemów ze zrozumieniem książki oraz z przeprowadzaniem eksperymentów, wykorzystując do tego nowo zdobytą wiedzę.

Jaką książkę kupić?

Doradzanie odnośnie zakupu książki jest w moim przypadku stosunkowo trudne. Książka z której ja się uczyłem programowania omawiała niewiele narzędzi języka C++, a ponadto jej treść nie była nawet zgodna ze standardem C++03. Mogę jednak napisać, że we wszystkich dobrych książkach C++ omawiany jest generalnie ten sam materiał, a zatem zakup 10 książek nie uczyni z Ciebie lepszego programisty. Do nauczenia się języka C++ wystarczy Ci więc jedna, ewentualnie dwie dobre książki C++, które będą się miejscami uzupełniały. Kolejną rzeczą którą mogę zrobić, to wymienić książki jakie są polecane przez inne osoby programujące w C++. Książki te są następujące:
AutorTytułDla kogo
Jerzy GręboszSymfonia C++ StandardKsiążka ta jest polecana dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych. Bardzo wiele pozytywnych opinii można znaleźć na temat tej książki. W zasadzie to trudno znaleźć osobę, która poleciłaby inną książkę dla osoby początkującej :)
Stephen PrataJęzyk C++. Szkoła programowania. Wydanie VKsiążka jest przeznaczona dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych, jednak nie jest ona aktualizowana, a z informacji jakie można znaleźć na stronach księgarni internetowych wynika, że opiera się ona o bardzo stary standard C++ z 1999 roku.
Stephen PrataJęzyk C++. Szkoła programowania. Wydanie VIKsiążka jest przeznaczona dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych jak również zaawansowanych. Treść książki została zaktualizowana do obecnie obowiązującego standardu C++11, który został oficjalnie wydany w 2011 roku. Ze względu na fakt, iż jest to stosunkowo świeża pozycja na rynku, warto samodzielnie poszukać opinii na temat tej i innych książek przed ewentualnym zakupem.
Bruce EckelThinking in C++, Edycja polska (Tom I)Książka teoretycznie przeznaczona dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych, jednak osobiście ciężko mi się ją czytało i raczej nie poleciłbym jej osobie początkującej. Warto jednak poczytać opinie innych na temat tej książki.
Bruce EckelThinking in C++, Edycja polska (Tom II)Książka przeznaczona dla osób zaawansowanych. Całkiem dobre opinie można znaleźć na jej temat w Internecie.
Jerzy GręboszPasja C++Książka przeznaczona podobno dla osób zaawansowanych. Pozycja ta również cieszy się dobrymi opiniami w Internecie.
Zanim jednak ruszysz radośnie do sklepu po zakup książki, poszukaj w Internecie opinii na temat wymienionych pozycji. Dzięki temu będziesz mógł sam wyrobić sobie opinię, jaka książka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj również, że to nie grubość książki stanowi o jej jakości lecz opinie o niej.

Poznawanie bibliotek C++

Kolejnym ważnym elementem dla każdego programisty C++ jest nauka bibliotek. Biblioteki umożliwiają wykorzystywanie możliwości sprzętowych komputera, takich jak np. odtwarzanie dźwięku, komunikacja sieciowa czy też wyświetlanie i przetwarzanie wszelkiego rodzaju grafiki komputerowej. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie ma jakiejś uniwersalnej listy bibliotek, których należy się uczyć. Odpowiednich bibliotek szuka się mając w zamyśle realizację konkretnego celu np. napisania gry 2D. Dobrym i często jedynym źródłem informacji na temat bibliotek jest Internet oraz ich dokumentacja, która praktycznie zawsze jest napisana w języku angielskim. Miejscami można znaleźć również polskie kursy, opisujące sposób korzystania z popularniejszych bibliotek C++. Do poznawania bibliotek można jednak przystąpić dopiero po zapoznaniu się z dostępnymi narzędziami języka C++, stąd też zdobycie książkowej wiedzy dot. języka C++ jest praktycznie rzecz biorąc nieuniknione.

Nauka C++, a standard C++11

Decydując się na dalszą naukę języka C++, czy też nawet na zakup książki, z pewnością mogą dojść do Ciebie słuchy, że C++ jest przestarzały i niedawno pojawił się C++11. Warto jednak wiedzieć, że C++11 jest to standard, który w głównej mierze uzupełnia język C++ o nowe narzędzia. Choć na temat nowego standardu C++11 generalnie można powiedzieć sporo dobrego, to jednak w głównej mierze nowe możliwości oraz nowe narzędzia, docenią jedynie koneserzy języka C++ czyli osoby, które mają duże doświadczenie w programowaniu i jednocześnie mają bardzo dobrze opanowany język C++. Inwestując więc w książkę C++, czy też czytając jakiekolwiek materiały poświęcone C++, nadal będziesz zdobywał wiedzę, którą będzie można używać w przyszłości do tworzenia kodu źródłowego zgodnego ze standardem C++11.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym rozdziale pomogą Ci w obraniu dalszego kierunku nauki języka C++. Jeżeli masz jakieś cenne uwagi bądź spostrzeżenia związane z niniejszym rozdziałem, zachęcam do zabierania głosu na naszym forum :)

PS. Proszę nie zadawać pytań dot. dalszego rozwoju kursu C++. Kurs jest rozwijany powoli i jeżeli zależy Ci na dalszej nauce programowania to rekomenduję zainwestować w książkę do C++, a nie czekać, aż się pojawią kolejne rozdziały.
Poprzedni dokumentNastępny dokument
Operacje bitowePoziom X